20 lipca 2018
STREFA INSPIRACJI
WNĘTRZE

WOKÓŁ TALERZA CZYLI Z KLASĄ PRZY STOLE

Jak cię widzą, tak cię piszą − mówimy. Albo inaczej: − Im milej z tobą przy stole, tym częściej możemy się spotykać i wspólnie spędzać czas.


Reguły savoir vivre przestrzegane podczas spożywania posiłków świadczą o dobrym wychowaniu, zainteresowaniu innymi osobami i… są praktyczne. Niczym zasady ruchu drogowego − jeżeli większość z nas ich przestrzega, to łatwiej uniknąć nieprzyjemności. Warto zatem poznać je bliżej.

Święta, sylwester, karnawał – okazji do wspólnego celebrowania ważnych chwil przy stole w najbliższym czasie z pewnością nie zabraknie. Dlatego przypominamy podstawowe zasady rządzące etykietą. Pierwsza z nich to ilość serwowanych posiłków. Każda gospodyni chce olśnić drogie jej osoby bogactwem i rozmaitością potraw, ale bez przesady! Łatwo przecież oszacować liczbę spodziewanych gości, mnożąc ją przez gramaturę dań, którą ludzki organizm jest w stanie przyswoić.

Przesadne zastawianie stołu potrawami jest błędem także z powodu miejsca, którego może zabraknąć dla talerzy, sztućców i kieliszków, a przede wszystkim dla rąk naszych gości, którzy powinni mieć swobodny dostęp do wszystkich przysmaków. Rozmawiamy przecież, pozwalamy sobie na gestykulację. Swoboda przy stole jest nie mniej ważna, niż to, co spożywamy.

PODANO DO STOŁU

Dopóki wszyscy goście nie zajmą swoich miejsc przy stole, gospodarze nie powinni siadać. Oczywiście mężczyźni stoją dopóty, dopóki nie usiądą kobiety. Co ważne, zasady bon tonu mówią, że: kobiety powinny siedzieć przy stole naprzemiennie z mężczyznami; żona nie powinna siedzieć obok męża, lecz naprzeciwko małżonka; kobieta nie może siedzieć na końcu stołu. A jak długo wstrzymywać się z rozpoczęciem jedzenia, gdy pojedyncze zaproszone osoby się spóźniają? Reguły mówią najwyżej o półgodzinnym „zapasie”.

30 minut to optymalny czas, nie przekraczajmy go

Dłuższe zwlekanie byłoby już niegrzeczne wobec tych, którzy przyszli o czasie (zasady punktualności, jako podstawy savoir vivre, nie trzeba nawet przypominać).

Potrawy należy podawać zawsze z lewej strony siedzącego już gościa, wyjątek stanowią zupy i napoje – serwujemy je z prawej. Po lewej stronie nakrycia kładzie się także serwetki, chyba że fantazyjnie je składamy i np. przewiązane tasiemką lub spięte specjalną obrączką stawiamy na pustym talerzu. Podczas jedzenia unikamy gwałtownych ruchów, które mogłyby spowodować rozlanie napoju albo przestraszenie sąsiada. Kobiety nie poprawiają makijażu czy fryzury, pod żadnych pozorem też nie wolno gestykulować ze sztućcami w dłoniach.

O czym jeszcze powinni pamiętać goście? Nie należy upominać się o alkohol, a po podaniu kieliszka chwytać go za nóżkę. Nie wolno rozmawiać z pełnymi ustami! Żadnego chuchania i dmuchania na gorące potrawy – wystarczy chwilę poczekać. A jeśli nawet nam nie smakuje, niestety, należy zjeść wszystko i przemilczeć sprawę umiejętności kulinarnych gospodyni.

ROZKOSZUJMY SIĘ BIESIADOWANIEM

Kiedy zastawę po jedzeniu można zabrać? Gdy gość da nam do zrozumienia, że skończył posiłek, składając nóż i widelec równolegle do siebie na talerzu. Nie przesadzajmy też i nie wyczekujmy takiego sygnału w nieskończoność; nie jest nietaktem werbalne upewnienie się, czy ktoś ma jeszcze ochotę na dokładkę. Powracając do początku spotkania, żywe dyskusje w ostatnich latach (w Polsce) wywołuje pytanie, czy należy przed posiłkiem mówić sobie nawzajem „smacznego”. Otóż nie należy, bo brzmi jak „połamania nóg”. Ale pamiętajmy, że większość reguł dobrego zachowania przy stole rozumiemy intuicyjnie, dlatego bez kompleksów siadajmy do stołu i rozkoszujmy się przede wszystkim dobrym towarzystwem.

EGZOTYKA NA TALERZU

Jeśli na stole pojawiły się owoce morza, warto ich skosztować!

  • Małże – podczas mniej formalnych spotkań małże możemy jeść palcami. Jedną ręką przytrzymujemy małż, a drugą otwieramy skorupkę. Mięso wydobywamy za pomocą drugiej części skorupki lub widelcem. Polecam tę drugą opcję!
  • Kraby – spożywanie kraba rozpoczynamy od oderwania kleszczy. Ich zawartość można delikatnie wyssać, a resztę zjeść widelcem. Aby przeciąć tułów kraba, używamy ostrego noża i wyjmujemy mięso widelcem lub szpatułką.
  • Krewetki – jeśli są duże i podawane w całości, z pewnością wymagają obrania. Najpierw kciukiem i palcem wskazującym przekręcamy krewetce główkę, a następnie, począwszy od ogona, usuwamy skorupkę. Tak obraną krewetkę zjadamy za pomocą widelca.
  • Ostrygi – jeżeli ostrygi podano zamknięte, otwieramy muszlę specjalnym krótkim nożykiem. Bierzemy muszlę do ręki przez serwetkę i lekko podważamy w miejscu spojenia obu połówek. Kiedy nasza ostryga jest już otwarta, bierzemy połówkę z ostrygą w lewą rękę, prawą natomiast, specjalnym widelczykiem, oddzielamy ostrygę od skorupki. Następnie delikatnie skrapiamy cytryną i połykamy.

LEON DOBROWOLSKI

BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Średnia ocen: 5,00 na 5
TAGI: kuchnia / savoir vivre / stół 

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz