POLECANY PRODUKT
Designerski trend roku 2018. Czym tak naprawdę jest? To nic innego jak wpływ z japońskiej filozofii.
W wolnym tłumaczeniu słowo “wabi” oznacza prostotę, “sabi” natomiast to piękno wynikające z upływu czasu.
Po modernistycznych wnętrzach idealnych, przyszedł czas na hygge – gloryfikujące przytulność oraz ciepło. Odpowiedzią na ten skandynawski styl w tym roku stało się wabi-sabi ujmujące wykorzystaniem naturalnych materiałów w wyposażeniu wnętrz oraz zauroczeniem wszystkim co nieidealne.Styl ten przeciwstawia się konsumpcjonizmowi oraz dążeniu do posiadania, ceniona w nim jest historia oraz niedoskonałość wynikająca z historii danego przedmiotu, jego duszy.
Styl ten w skrócie można opisać trzema słowami: niedoskonały, nietrwały i niekompletny. Idealne wnętrza użytkowe nie istnieją i ta filozofia to propaguje. W naszych wnętrzach nie uświadczymy idealnego obrazu, nietkniętego ludzką ręku porządku. Asymetria, oszczędność, prostota i surowość to według japończyków kwintesencja przytulności. Od teraz w modzie jest ręcznie robiona porcelana, nakrapiana nieregularnymi wzorami oraz z odpryskami, przecierane drewno i patyna.
Wybierając materiały należy stawiać na naturalne i neutralne tkaniny. Len i bawełna to zdecydowani faworyci. We wnętrzach doskonale komponować będą się także drewno – zwłaszcza to stare lub postarzane, nawiązujące delikatnie do stylu boho. Dodatkowo wartościowy będzie też surowy beton i solidny kamień. Elementy dekoracyjne z parcianych sznurków i to podstawa wabi sabi. Szorstkie, lniane materiały doskonale udekorują wnętrze, nadając im jednorodnego wykończenia.
W palecie barw tego stylu, zdecydowanie dominują biele, szarości, beże i brązy. Skala kolorystyczna wnętrza może się całkowicie zamknąć w tej gamie kolorystycznej. Ściany powinny być delikatnie obdrapane, nierówne oraz szorstkie w strukturze. Dla poszukujących inspiracji tym stylem polecamy odcienie: 151 Kwiat Pustyni, 149 Wspomnienie Lata, 158 Skaliste wybrzeże czy 157 Pejzaż Zimowy z palety kolorów Śnieżka Barwy Natury. Ta lateksowa emulsja zapewni nie tylko doskonałe krycie, ale także oddychanie ścian.
POLECANY PRODUKT
Wnętrza w stylu wabi sabi charakteryzują także typowe dla danego miejsca wykończenia w postaci niedoskonałej cegły czy krzywych belek stropowych. W rozumieniu tej filozofii, właśnie takie elementy stanowią o charakterze miejsca.
W odniesieniu do wabi sabi nie można też zapomnieć o naturalnych akcentach kwiatowych. Wysuszone łodygi oprawione w ramki, lub umieszczone w nieperfekcyjnych wazonach stanowią podstawę dekoracji wnętrz urządzonych w tym stylu.