17 listopada 2017
STREFA INSPIRACJI
WNĘTRZE

Trudny wybór

Dlaczego tak rzadko interesujemy się dekoracją naszych okien? Jakimi zasadami powinniśmy kierować się by spośród miliona firanek, zasłon i rolet wybrać te najodpowiedniejsze? Z Beatą Strojecką właścicielką studia „7 razy ładniej” rozmawiamy o plafonach, lambrekinach i zazdrostkach.


Proszę opowiedzieć naszym czytelnikom czym zajmuje się Pani studio projektowe?

Przede wszystkim zajmujemy się szeroko pojętą kwestią dotyczącą dekoracji okien. Naszą specjalnością są rolety rzymskie, które jako jedni z pierwszych w Polsce wprowadziliśmy do sprzedaży. Szyjemy również zasłony, firany. Montujemy drewniane i aluminiowe żaluzje, a nawet osłony przeciwsłoneczne – np. markizy. Oprócz tego mamy w swojej ofercie tapety, okładziny ścienne oraz sporą kolekcję dywanów. W tym dywany dla alergików. Wykonujemy lampy na indywidualne zamówienie oraz sprzedajemy oświetlenie innych firm.

Skąd w 2001 roku wziął się pomysł projektowania akurat okiennych dekoracji?

W 2001 r urządzałam pierwszy pokój dla mojego syna. Zatrzymałam się na dekoracji okna i byłam przerażona, kiedy zobaczyłam, co w tym czasie oferowano na rynku, Królowały gipiury i lambrekiny. Doszłam do wniosku, że to nisza dla mnie i na poważnie zajęłam się tym tematem.

Trendy w dekoracji okien na przestrzeni lat również się zmieniają. Na co teraz warto postawić? Co jest modne?

Trendy tak bardzo się nie zmieniają. Od lat wciąż modne są rolety rzymskie i zasłony. Zmieniają się kolory i tkaniny. W tej chwili modne są wszelkie welury i plusze oraz tkaniny gładkie z interesującą fakturą. Kolory jesieni, brązy, ciepłe beże czy odcienie złota w tkaninach odchodzą w niepamięć, a zastępują je kolory zimne. Wciąż króluje szarość, ale coraz więcej osób przekonuje się do różnych odcieni niebieskiego, morskiego czy zieleni, no i róż pudrowy. To, co z pewnością się zmieniło to sposób szycia zasłon i firan. Nikt już nie szyje lambrekinów. W dobrych pracowniach od kilkunastu lat nie używa się taśm marszczących, tylko wszywa się takie specjalne plastikowe grzbiety, które na stałe marszczą tkaninę w doskonale równy i zamierzony sposób. Wygląda to bardzo estetycznie i jest znacznie wygodniejsze.

Jakie tkaniny i wzory poleciłaby Pani naszym czytelnikom w aranżacjach domów przygotowywanych do sprzedaży?

Zawsze staramy się stosować neutralną paletę barw i wzorów. W Polsce dekoracje okienne szyje się na wiele lat. Nie ma nawyku zmieniania zasłon co rok czy dwa, dlatego tkaniny powinny być tak dobrane, by stanowiły uzupełnienie i piękne tło do innych elementów wyposażenia. Dekoracje w kolorowe kwiaty mogą znakomicie sprawdzić się w miejscach użyteczności publicznej, ale w domu wzorzyste zasłony bardzo szybko by się znudziły lub wręcz zaczęły drażnić. Jeśli mamy ochotę na kolor i wzór wybierzmy odważniejszy dywan lub kolorowe wzorzyste poduszki, które łatwiej będzie wymienić niż zasłony. Dobrym, przyciągającym uwagę elementem może być jeden fotel „z pazurem”, ale kanapa już nie.

Jeśli jednak zależy nam na bardzo eleganckim wystroju możemy pokusić się o zróżnicowane tkaniny, niektóre gładkie, inne wzorzyste, ale w jednej tonacji kolorystycznej. Monochromatyczne zestawienia zawsze wyglądają świetnie, ale wymagają dobrej jakości materiałów.

Do jakich wnętrz moglibyśmy śmiało zastosować zarówno długie zasłony jak i abażury i plafony? To nie są chyba aż tak uniwersalne elementy domu?

Zasłony pięknie wyglądają w sypialniach i salonach. Z kolei plafony najczęściej zakładamy w pomieszczeniach, gdzie wiszące lampy czy żyrandole przeszkadzałyby w komunikacji. Uważamy, że wiszące lampy klienci często wieszają zbyt wysoko. Nasze standardy przewidują, że taki zwis powinien znajdować się 150-160 cm od podłogi. Dlatego najlepiej tego typu oświetlenie wygląda nad stołem.

 

Plafony stosujemy często w przedpokojach, w sypialniach czy pokojach dzieci. Mogą być białe, plisowane lub kolorowe. Atutem naszych plafonów jest wielkość: od 80 do 120 cm średnicy oraz to, że w środku lampy są 3 żarówki E27, więc taki plafon oprócz tego, że świetnie dekoruje to i znakomicie oświetla wnętrze.

Z kolei abażury do lamp podłogowych dopasowujemy do całego wnętrza. Nowy abażur jest w stanie pięknie uzupełnić wnętrze. Wykonujemy je z tkanin lub z tapet. Mogą mieć różną wielkość i różne kolory. Oprócz plafonów mamy w ofercie swoje autorskie lampy.

W jaki sposób powinniśmy dobierać dekoracje okien? Kiedy lepiej sprawdzą się zasłony, a kiedy rolety i co wówczas z firankami? Czy są jakieś proste zasady, które każdy z nas może zastosować?

Jeśli mamy blisko sąsiadów, a zależy nam na chronieniu swojej prywatności, to na dzień powinniśmy wybrać firankę lub transparentną roletę. Jednak musimy pamiętać, że jak tylko zapalimy światło, to transparentna tkanina nie zapewni prywatności. W takim przypadku dodatkowo na oknie można zamontować zasłony lub drugą roletę, z tkaniny zasłaniającej, tzw. rolety rzymskie dwuwarstwowe.

Warto też się zastanowić czy roleta rzymska na oknie tarasowym, przez które często wychodzimy do ogrodu, byłaby wygodna? Podciąganie rolety mogłoby okazać się zbyt uciążliwe, warto więc przemyśleć inne rozwiązania, które powinien zaproponować fachowiec zaproszony do dekoracji okien.

Jak wygląda praca nad zaprojektowaniem dekoracji okna? Wychodzą Państwo od całości aranżacji zastanej w pomieszczeniu czy usytuowania okna oraz jego oświetlenia i wielkości?

Zawsze, kiedy przyjeżdżamy do domu klienta staramy się dopasować dekoracje okienne do już zastanych innych elementów. Często doradzamy jak można „zliftingować” wnętrze, by wyglądało atrakcyjniej poprzez wprowadzenie dywanów, poduszek dekoracyjnych lub wymianę oświetlenia, bądź dodanie jakichś punktów świetlnych. Każdy projekt jest indywidualny, najpierw wsłuchujemy się w potrzeby, potem proponujemy optymalne rozwiązania.

Jak dobrać oświetlenie wnętrz do pomieszczenia, pory dnia czy sytuacji?

Najczęstsze błędy oświetleniowe to zła barwa światła i zbyt mało źródeł oświetlenia. Często w pomieszczeniach jest jeden główny punkt w postaci lampy czy żyrandolu na suficie albo jednej lampy podłogowej. To za mało. Żeby pomieszczenie było dobrze doświetlone potrzebne są różne boczne oprawy świetlne. Kinkiety, lampy stołowe, podłogowe. Nie musimy ich używać wszystkich jednocześnie. Innego oświetlenia potrzebujemy kiedy czytamy czy pracujemy, innego do oglądanie telewizji, a jeszcze innego kiedy mamy spotkanie towarzyskie. Kolejną ważną kwestią jest barwa światła. Zbyt mocne, chłodne żarówki, często spotykane w oświetleniu LED wprowadzą klimat z hali fabrycznej czy laboratorium. By zbudować przytulny nastrój wybierajmy ciepłe barwy białego światła.Planując zakup żarówek nie wystarczy poprosić o ciepłą barwę. Wyznacznikiem koloru jest oznaczenie w Kelwinach.

Co do zasady im niższa wartość tym barwa światła jest cieplejsza:

– płomień świecy czy zachód słońca plasuje się w okolicach 2000 K
– typowa żarówka jak za starych czasów to około 2700 K
– żarówka halogenowa ma wartość zbliżoną do 3000 K
– neutralne białe światło to ponad 4000 K
– zimne jak bezchmurne niebo to około 6500 K

Czy zastanawiali się Państwo dlaczego tak dobrze wyglądamy, kiedy mierzymy ubrania w przebieralniach dobrych sklepów? Otóż odpowiada za to oświetlenie. Mocne lampy halogenowe zużywają bardzo dużo energii, oddają ciepło, nie są w zgodzie z ekologią, ale wyglądamy w ich świetle najkorzystniej.

Dziękujemy za rozmowę i bardzo przydatne porady!

BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Średnia ocen: 5,00 na 5
TAGI: okna / rolety / żaluzje / zasłony 

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz