5 czerwca 2018
STREFA INSPIRACJI
DREWNO

Surowe piękno norweskiej architektury

Architektura norweska od lat cieszy się uznaniem projektantów, którzy chętnie inspirują się nordyckimi rozwiązaniami.


Pomysły zaczerpnięte ze stylu norweskiej architektury charakteryzują się prostotą i surowością, a obecnie spotkać je można w wielu obiektach, nie tylko w Norwegii.

Drewno

Norwegowie kochają przyrodę, a swoje przywiązanie do natury manifestują poprzez wykorzystanie drewna jako jednego z budulców norweskiej architektury. Od zarania dziejów wykorzystywali ten surowiec przy tworzeniu drewnianych konstrukcji domów, aby wpasowały się w otaczający je krajobraz.

Jako że rozwiązania w norweskiej architekturze to przede wszystkim umiejętne korzystanie z nowych technologii, drewno i jego innowacyjne metody wykorzystania nadal mają się dobrze. Widać to szczególnie w typowych norweskich domach, które do dziś zachowały swój charakterystyczny styl.

Surowe piękno norweskiej architektury

Bazowanie na naturalnych materiałach, równowaga i harmonia to znaki rozpoznawcze norweskiej architektury. W projektach można zauważyć jak nowoczesna technologia współgra z tradycyjnymi rozwiązaniami, zachwyca łączenie zabytkowych zabudowań z nowoczesnymi formami i konstrukcjami. Piękno w swojej prostocie – tak w jednym zdaniu można podsumować najlepsze norweskie perełki architektoniczne.

Jeszcze bliżej natury

Pomimo upływu lat, norweska architektura w swoich projektach nadal pokazuje silne przywiązanie do natury. Nie sposób nie zauważyć licznych elementów z kamienia i drewna, które niejako nawiązują do norweskich gór i lodowców. Również na budynkach użyteczności publicznej wyraźnie widać starania miejskich projektantów, by architektura przenikała do świata przyrody. Według koncepcji przeniesionych na współczesne obiekty, człowiek nadal ma być jak najbliżej natury, ma z nią obcować. W tym celu wykorzystywane są wszelkiego rodzaju przeszklenia, które dodatkowo mają przepiękny walor estetyczny.

Architektoniczne perełki

Przykładem spektakularnej realizacji z użyciem szkła jest chociażby gmach Norweskiej Opery Narodowej w Oslo, łącząca zasady zrównoważonego rozwoju i ekologię. Jej budynki perfekcyjnie wkomponowano w otaczający ją krajobraz. Surowcem, który towarzyszy szkłu jest kamień, biały świetlisty marmur, z którego zrobiono dach opery.

Surowe piękno norweskiej architektury

Malowniczo wyglądające, ciasno przylegające do siebie hanzeatyckie budynki to wizytówka Bergen. Zbudowane jeden przy drugim domostwa w Bergen to kolejny przykład norweskiej architektury, który przetrwał do naszych czasów. Te zabytkowe budynki tworzą rodzaj pełnej uroku szeregowej zabudowy mieszkalnej. Frontem zwrócone są ku wodzie, a to co je wyróżnia to wąskie fasady pomalowane na różne kolory. Spadzisty dach potęguje wrażenie bajkowego klimatu.

Surowe piękno norweskiej architektury
BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Średnia ocen: 5,00 na 5

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz