9 stycznia 2018
STREFA INSPIRACJI
WNĘTRZE

Sztukateria (nie)banalna dekoracja

Kiedyś zarezerwowana tylko na arystokratyczne salony, teraz stosowana powszechnie – nie tylko w klasycznych wnętrzach. Sztukateria – bo o niej mowa – cieszy się rosnącą popularnością.


Jak ją dobierać? Jak uzyskać? I co zrobić, kiedy już nam się znudzi? – pytań przybywa, podobnie jak odpowiedzi.

Jak dobrać sztukaterię do wnętrza?

Minęły czasy, kiedy sztukateria narzucała konkretny styl i ograniczała wybór dodatków. Ogólne zasady rządzące jej doborem jednak zostały – co to oznacza w praktyce?

Jeśli mamy supernowoczesne wnętrze (urządzone w stylu glamour, art deco, pop art czy np. retro), to lepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po angielską boazerię czy np. drewniane listewki (np. jako ramy do ściennych obrazów). Z powodzeniem można je też stosować w aranżacjach loftów oraz surowych i minimalistycznych wnętrzach. Przy klasycznym wystroju domu lub mieszkania (np. styl dworski) sprawdzą się z kolei klasyczne wzory, w tym m.in. rozety, pilastry, konsole i reliefy.

Sztukaterie, choć znane były już w starożytności, to upowszechniły się dopiero kilka wieków później, dokładnie w renesansie. Najpopularniejszym motywem były wówczas rośliny i – co może zaskakiwać – putto, czyli mały, uskrzydlony aniołek.

Jak uzyskać sztukaterię?

Sposobów jest wiele w zależności od tego, jaki materiał wybierzemy. Może to być zarówno gips – robi się je wówczas na zamówienie, a ich montaż zleca fachowcom, jak i np. styropian – to rozwiązanie tanie, lekkie i łatwe w zamocowaniu.

Ale znaleźć możemy także sztukaterie z polistyrenu (trwalsze od styropianowych) i poliuretanu (lekkie, trwałe, gięte, odporne na wilgoć oraz, co nie mniej ważne, pozwalające na precyzyjne uchwycenie detali).

Najpopularniejsze są teraz jednak ozdobne listwy. Z reguły o długości 2 metrów i szerokości od 2 do nawet 7 centymetrów oraz rozety sufitowe – sprzedawane w marketach budowlanych także w różnych wymiarach, z reguły ich średnice mają od kilkunastu do ponad 60 centymetrów.

Zanim zdecydujemy się na zakup listew, zmierzmy długość ściany i podzielmy ją przez długość pojedynczej listwy. Na koniec dodajmy ok. 15 cm zapasu (na docięcie lub jeśli trafi się nam wybrakowana sztuka).

Co zrobić, gdy sztukateria potrzebuje zmian?

Najlepiej poddać ją renowacji, a następnie pomalować. Niezależnie od tego, z czego została wykonana – możemy na nich rozprowadzać zarówno farby emulsyjne, jak i np. akrylowe.

Zanim jednak przystąpimy do pracy, warto zabezpieczyć ściany wokół taśmą malarską (koniecznie odklejmy ją od razu po malowaniu), a powierzchnię sztukaterii – wcześniej zagruntować.

Sztukateria a kolory

Rysunek sztukaterii najwyraźniejszy jest wtedy, gdy sięgniemy po jasną paletę barw. A co jeśli marzy się nam wnętrze utrzymane w ciemnych kolorach? Rozwiązaniem może być zastosowanie wyższych sztukateryjnych listew przypodłogowych lub przysufitowych, ale koniecznie w odcieniu (złamanej) bieli. Ważne, by listwa była wtedy jasna (inaczej wnętrze może zacząć przytłaczać).

BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Średnia ocen: 4,95 na 5

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz