5 lutego 2018
STREFA INSPIRACJI
WNĘTRZE

Kiedy wykładzina to dobry wybór?

Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie chcemy mieć ciepłą, miękką i przyjazną podłogę. Wykładziny – to o nich mowa – jak je wybierać?


Co jest teraz modne? I jak o nie dbać? – to też jedne z najczęściej zadawanych przez klientów pytań.

Gdzie możemy pozwolić sobie na wykładzinę?

Wykładziny sprawdzą się przede wszystkim w sypialniach i pokojach dziecięcych, a także na korytarzach na piętrze. Głównie dlatego, że tłumią odgłos kroków i pozwalają urządzać wnętrza, które wydają się bardziej przytulne.

Kiedy wykładzina to dobry wybór?

Jaki wybrać materiał?

Wszystko zależy od pomieszczenia. I tak np. kiedy wybieramy wykładzinę do pokoi dziecięcych czy do korytarza, to sprawdzi się ta bardziej odporna na ścieranie. Najlepiej z krótkim, równym i sprężystym runem, bo łatwo się ją czyści. W sypialniach z kolei większe znaczenie będzie miała miękkość i gęstość runa. Jego długość jest już indywidualną kwestią.

Producenci mają obowiązek oznaczania wykładzin za pomocą klas. Najsłabsze są wykładziny klasy 21 i dlatego powinno się je układać w mało uczęszczanych miejscach. 22 nadają się do pokoi gościnnych, a 22 i 23 – sypialni i pokoi dziecięcych. W korytarzach i na schodach najlepiej z kolei wykorzystać wykładziny oznaczone klasami 31-33.
Rodzaje włókien wykładzin dywanowych

Przy zakupie wykładziny warto sprawdzić nie tylko klasę, ale także materiał – większość wykonana jest z włókien sztucznych, a dokładnie poliamidu i polipropylenu – oraz jakość, czyli gęstość (podawana jest w kg/mkw.) oraz wzór (modele z najnowszych kolekcji są co do zasady droższe). Co jeszcze warto wiedzieć?

Polipropylen decyduje o tym, że wykładzina jest trwała, odporna na ścieranie i zaplamienia (przędza trudno przyjmuje barwniki). Poliamid oprócz odporności decyduje o wytrzymałości na zginanie. Niestety taka wykładzina źle znosi działanie promieni UV (szybko blaknie) i łatwo ją trwale zabrudzić.
W sprzedaży są też dostępne wykładziny z czystej wełny, grube, miękkie i bardzo drogie albo z włókien mieszanych – nieco tańsze. Minusem, oprócz ceny, jest niewielki wybór kolorów (są to głównie beże i jasne brązy).

Co jest teraz modne?

Najmodniejsze, ale i najdroższe są wykładziny grube, bardzo miękkie i o wyższym runie, jak np. shaggy z runem o długości do 5 cm (idealnie sprawdzą się na podłogach w sypialni).

Jak dbać o wykładzinę?

Jeśli jest zabrudzona, to zanieczyszczenia łatwo usuniemy odkurzaczem lub specjalnymi środkami chemicznymi. Jeśli z kolei ma wypalone dziury, trzeba je będzie załatać. Do tego potrzebne będą m.in. klej lub dwustronna taśma samoprzylepna, nóż tapicerski, metalowa linijka, nożyczki, szydełko i oczywiście fragment wykładziny w takim samym kolorze.

BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Średnia ocen: 5,00 na 5
TAGI: dywan / dywany / wykładzina 

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz