16 marca 2018
STREFA INSPIRACJI
WNĘTRZE

Kiedy antresola ma sens?

Ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Antresolę można jednak zbudować w każdym pomieszczeniu. Wszystko zależy od tego, jaką ma pełnić funkcję.


Przeciwnicy podkreślają, że antresola oznaczać może trudności z ogrzaniem pomieszczenia, a także jego doświetleniem. Nie mniejszy problem stanowić ma rozchodzenie się dźwięków w takiej przestrzeni. Zwolennicy tego rozwiązania wskazują z kolei na zysk w postaci dodatkowych metrów kwadratowych, ale także innowacyjność, oryginalność i reprezentatywność takiego elementu w przestrzeni.

Gdzie?

Antresolę można zaplanować zarówno w wysokim pomieszczeniu takim jak loft czy mieszkanie w kamienicy, jak i w standardowym wnętrzu – wtedy będzie niczym innym jak schowkiem na walizki czy np. zimowe okrycia.

Jak?

Jaka powinna być wysokość antresoli? W tym przypadku warianty są trzy: wersja maksimum, pośrednia i minimum.

1. Wersja maksimum – aby zarówno nad, jak i pod antresolą można było się swobodnie poruszać, wysokość na jakiej zostanie ona rozplanowana powinna wynosić co najmniej 200 cm. Przy czym uwzględnić przyjdzie nam też grubość samej konstrukcji, czyli 20–30 cm. A to oznacza, że takie rozwiązanie sprawdzi się w mieszkaniach o wysokości 420–430 cm.

2. Wersja pośrednia – kiedy antresola ma być np. miejscem do spania, jej górna część powinna mieć około 120 cm (tyle wystarczy, by swobodnie usiąść). Zatem w praktyce wystarczy nam mieszkanie o wysokości 340-350 metrów.

3. Wersja minimum – ten wariant zakłada, że na górze antresoli mieści się mini sypialnia, na dole – domowy schowek. Wtedy wysokość dolnej części też możemy zmniejszyć do 120 cm, czyli uwzględniając konstrukcję potrzebujemy już tylko 260-270 cm.

Typ aranżacji?

Miejsce do pracy, a może sypialnia? Pomysłów na urządzenie antresoli nie brakuje. Tym bardziej, że wystarczy postawić tam albo stół/biurko i wygodne krzesło, albo łóżko i fotele, a całość będzie gotowa.

Kiedy antresola ma sens?

Ale antresola to też doskonałe miejsce na dziecięce zabawy lub minisalon, Wszystko dlatego, że zabawki i gazety czy np. robótki ręczne nie muszą na noc trafiać do szuflad. Przecież i tak nie są na widoku; nikomu tam nie będą przeszkadzać.

Jeszcze innym rozwiązaniem może być urządzenie tam np. biblioteczki. Równo poukładane książki mogą pełnić funkcję dekoracyjną i ułatwiać dostęp do lektur.

Kiedy planujemy antresolę, warto pamiętać, że ma być ona nie tylko wygodna, ale też bezpieczna. Koniecznie będzie jej wyposażenie w schody o standardowych proporcjach. O ile to możliwe, warto zamocować przy nich poręcz (to obowiązkowe, jeśli będą z niej korzystać także dzieci).

Kiedy antresola ma sens?

Kiedy brakuje nam miejsca mogą to być: schody kacze (o asymetrycznych stopniach, kiedy na jednym stopniu można stanąć tylko jedną stopą), stopnie-schowki o różnej wysokości albo np. drabinka (jak przy łóżku piętrowym). Pod względem kolorystycznym, najlepszym rozwiązaniem dla antresoli będzie wymalowanie jej na ten sam kolor co pozostałej powierzchni. Celujmy także w barwy jasne, które dodatkowo powiększą optycznie przestrzeń, już i tak zmniejszoną antresolą. Do takich barw należą: C1 Biały Diament, C47 Finezyjny Opal,C26 Alabastrowy Kryształ z palety barw jasnych Magnat Ceramic – wychodzących od bieli i szarości.

Kiedy antresola ma sens?

Jeśli chcielibyśmy wymalować antresolę wyraźną barwą to polecamy kolory C20 Tygrysie Oko czy najmodniejszy ostatnio C37 Noc Kairu, ale pamiętajmy, aby pozostała część przestrzeni miała jak najbardziej jasny i neutralny kolor.

BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Średnia ocen: 5,00 na 5

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz