31 stycznia 2018
STREFA INSPIRACJI
WNĘTRZE

Jaki kolor ścian wybrać do kuchni?

Jaki kolor wybrać do kuchni – jaki na ścianę? A jaki na szafki? W grę wchodzić mogą zarówno sprawdzone sposoby, jak i odważne rozwiązania. Jakimi zasadami się kierować?


Pierwsza i podstawowa zasada jest jedna: im mniejsza kuchnia, tym barwy powinny być jaśniejsze. Dlaczego? W ten sposób optycznie powiększymy wnętrze, szczególnie jeśli nie ma ono dostępu do światła dziennego. Ale od każdej reguły są wyjątki.

Kuchnia cała na biało

To jeden z najmodniejszych wystrojów kuchni. Także dlatego, że to uniwersalne rozwiązanie, które pozwala na nieograniczoną liczbę wariantów – wystarczy tylko postawić na kolorowe dodatki. Te ostatnie możemy zresztą co jakiś czas wymieniać i za każdym razem zyskiwać w całości nowe wnętrze.

Z bielą dobrze komponują się wszelkie barwy – nawet te o intensywnych odcieniach. Nie ma mowy o kolorystycznym bałaganie i wrażeniu przypadkowości. To jednocześnie najbardziej bezpieczny wybór.

Jaki kolor ścian wybrać do kuchni?

Kuchnia w kolorze

Mniej neutralna, bardziej wymagająca – malowanie kuchni w kolorze, szczególnie jeżeli jest ona otwarta na salon, wymaga dłuższej chwili zastanowienia. Wszystko zależy od tego czy chcemy ją optycznie ukryć, czy wyeksponować.

Jaki kolor ścian wybrać do kuchni?

sprawdzone

W pierwszym przypadku warto dobór barw zgrać z kolorystyką całego wnętrza, w drugim – sięgnąć po odmienne barwy, nierzadko kontrastujące z pozostałymi pomieszczeniami. Lepiej przy tym postawić na jeden kolor i szaf, i ścian, ale różne ich odcienie (ograniczmy się maksymalnie do trzech). Jeśli do koloru dominującego dodamy kolejny, to będziemy męczyć wzrok.

Pamiętajmy, że w nowoczesnych wnętrzach i nowym budownictwie sprawdzi się przede wszystkim zestawienie barw kontrastowych np. bieli (na ścianach) i czerni (na szafkach). Rzadko odwrotnie, bo inaczej całość może przytłaczać. Poza tym, gdy znudzi nam się odcień na ścianie, łatwo możemy ją przemalować.

A co jeśli obawiamy się, że efekt prac nie będzie zadowalający? A nadal zależy nam na kolorze na ścianie. Wtedy najlepiej postawić na pastele – rozbielone odcienie, w których dobrze się czujemy. Wybierając szafki, postawmy wtedy na neutralną i uniwersalną kolorystykę – biele, beże i szarości, to one są szczególnie modne w tym roku.

Jaki kolor ścian wybrać do kuchni?

W klasycznych kuchniach, w których dominują ciężkie meble, sięgnięcie po nasycony kolor może dodatkowo podkreślić stylowy wystrój. Pastele z kolei nadadzą pomieszczeniu lekkości. O tym też warto wiedzieć.

BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Bądź pierwszą osobą oceniającą ten artykuł!
TAGI: duża kuchnia / kolory / kuchnia / mała kuchnia 

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz