9 marca 2018
STREFA INSPIRACJI
WNĘTRZE

Jak wymalować poddasze?

Malowanie poddasza nie należy do najłatwiejszych zadań. Jest jednak kilka sprawdzonych rozwiązań, by było to wnętrze i modne, i jasne.


Wnętrze z potencjałem czy trudna przestrzeń? Wszystko zależy od doboru kolorów i ich rozplanowania także na naturalnych elementach konstrukcyjnych. O czym koniecznie trzeba wiedzieć jeszcze przed malowaniem poddasza?

Po pierwsze: kolor

Jasne odcienie – to szczególnie ważne, kiedy poddasze jest niskie i ma dużą liczbę skośnych ścian. Warto przy tym sięgnąć po farbę, która tworzy satynową powłokę – potęgować będzie efekt przestrzeni, a przez to optycznie powiększy wnętrze (np. Śnieżka Satynowa, która dodatkowo jest odporna na 100 rodzajów plam i bezpieczna dla dzieci).

A co gdyby całe poddasze – od ścian po podłogi – pomalować na biało? To także możliwe rozwiązanie i jednocześnie bardzo polecane. Taki efekt stworzy wrażenie przestrzeni, jasności i przejrzystości, ponieważ likwidujemy w ten sposób jakiekolwiek podziały wnętrza.

Jak wymalować poddasze?

Na poddaszu sprawdzą się m.in.: pastele, biel, beże i jasne szarości (jedynie dodatki mogą mieć ciemne barwy). A także bardzo jasne błękity i zielenie. Szczególnie jeśli taki sam kolor będą miały i ściany, i zabudowa – to sprawdzony sposób na optyczne podniesienie pomieszczenia, a także załagodzenie skosów, które wtopią się w ten sposób w tło.

Warto tym samym kolorem pomalować wszystkie elementy konstrukcyjne – drewniane słupy, krokwie, belki, komin… A nie tylko sufity, połacie i ścianki kolankowe. Do kolorów, które optycznie powiększą przestrzeń niewątpliwie należą 532 Miętowe Orzeźwienie, 501 Świetlisty Refleks, 540 Sekretne Spojrzenie, a także całe spektrum kolorów z gamy „Białe” kolekcji Śnieżka Satynowa.

Jak wymalować poddasze?

Pamiętajmy, że jednolite kolory, które powiększają przestrzeń, to dobra baza dla (jasnych) mebli. To rozwiązanie polecane przede wszystkim przy bardzo skomplikowanych architektonicznie poddaszach. Sprawi, że wnętrze będzie spójne, przemyślane i uporządkowane.
Po drugie metoda

A co jeśli chcemy mieć na poddaszu mocno nasycone barwy? Wtedy lepiej pomalować nimi tylko wybraną ścianę – krótszą i, co nie mniej ważne, pionową. I najlepiej jedną lub tylko jej fragment (np. farbami ceramicznymi Magnat Ceramic, które zapewniają doskonałe krycie i są odporne na zmywanie i szorowanie). Inaczej pomieszczenie wyda się nam ciasne, ciemne i ponure. Do rekomendowanych na ten sezon barw należą C37 Noc Kairu, C60 Grafitowy Antracyt albo 572 Antyczny Wieczór z kolekcjiMagnat Ceramic.

Jak wymalować poddasze?

Kiedy malujemy poddasze – co do zasady – lepiej unikać zaznaczania intensywnym kolorem zbyt niskich ścian kolankowych. Optycznie dodatkowo jeszcze bardziej obniżymy całe pomieszczenie. A przecież nie o to nam chodzi.
Rozwiązaniem może się okazać postawienie na ozdobne słupy – pomalowane w mocnych barwach lub pozostawione w naturalnym kolorze. One też mogą przecież grać pierwsze skrzypce.

Jak wymalować poddasze?
BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Średnia ocen: 5,00 na 5

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz