29 stycznia 2018
STREFA INSPIRACJI
WNĘTRZE

Domowe biuro

Jak urządzić biuro w mieszkaniu? Dobrze podzielić strefę pracy z innymi strefami? – pytania stają się częstsze, bo i Polacy coraz częściej decydują się na pracę w domu.


I choć daleko nam do rekordzistów (w Holandii z domu pracuje 13,6 proc. zatrudnionych, a w Finlandii – 12 proc.), to z ostatnich danych Eurostatu wynika, że odsetek ten stale rośnie.

Jak stworzyć przestrzeń idealną do pracy?

Domowe biuro

Najlepiej przeznaczyć na biuro osobny pokój, w którym będzie dobry dostęp do światła słonecznego. Na takie rozwiązanie stać jednak niewiele osób. Co zrobić, gdy nie pozwala nam na to metraż?

Gdzie szukać potencjału?

W grę może wchodzić wydzielenie miejsca w kuchni albo np. w sypialni, która zagwarantuje ciszę i pozwoli łatwiej się skupić. Jeśli jednak nie ma tam miejsca, to rozwiązaniem może być usytuowanie biurka w salonie – to coraz częściej spotykany układ.

Ważne jednak, by meble nie przypominały typowego wyposażenia biura. Lekkie biurko lub sam blat może się okazać strzałem w dziesiątkę. Podobnie jak np. wolno stojąca szafa skrywająca wszelkie biurowe akcesoria.

Domowe biuro

Miejsce do pracy powinno być utrzymane w stonowanych kolorach, by nie rozpraszać uwagi, po drugie – nie drażnić intensywnymi kolorami. Warto też, żeby pasowało do wystroju danego pomieszczenia i stylu, w jakim urządzone jest całe mieszkanie.

Najbardziej uniwersalne rozwiązanie

Niezależnie od tego, czy mowa o osobnym pokoju czy tylko jego części, w domowym biurze powinno się znaleźć biurko – warto, żeby mieściły się na nim: laptop, niezbędne do pracy materiały i dokumenty oraz wygodne krzesło lub obrotowy fotel. Sprawdzą się przede wszystkim modele z podłokietnikami i regulowanym oparciem, które odciążą kręgosłup.
Do tego obowiązkowo także lampka – dobrze dobrane światło sprawi, że oczy nie będą się tak szybko męczyć.

Można, ale nie trzeba, umieścić w pobliżu także regały na dokumenty, segregatory i książki, co pozwoli uporządkować przestrzeń i poprzez odpowiednie ich usytuowania odgrodzić strefę pracy od strefy relaksu. Miłym akcentem będą też obrazy, fotografie w ramkach lub np. pocztówki z ulubionych miejsc.

Domowe biuro

Z jakimi kosztami się liczyć?

Wszystko zależy od pomysłu, na który się zdecydujemy. Przyjmuje się jednak, że domowe biuro to koszt około 5-10 tys. zł. Dla osób, które dysponują bardzo małym budżetem jest jeszcze jedno rozwiązanie – minibiuro. Powstaje poprzez otwarcie szafki – jej front to jednocześnie blat do pracy. Po jej skończeniu, zamykamy laptop, wkładamy go do szafki, blat podnosimy i gotowe! Tanie i praktyczne rozwiązanie. Dwa w jednym.

BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Średnia ocen: 5,00 na 5
TAGI: biuro w domu / home office / praca zdalna 

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz