7 lutego 2019
STREFA INSPIRACJI
WNĘTRZE

Sto dni, jedno centrum

Zapierające dech w piersiach centrum konferencyjne zbudowane w zaledwie 100 dni? Tak, to możliwe!


Centrum konferencyjne Venue B powstało na potrzeby konferencji World Artificial Intelligence, która odbyła się jesienią tego roku w Szanghaju. Ze względu na przeznaczenie budynku – oraz etos pracy firmy, która zajęła się jego konstrukcją – podczas prac wykorzystano nie tylko sztuczną inteligencję, ale także innowacyjne, cyfrowe techniki budowlane.

Nieznośna lekkość bytu

Venue B posiada jedną z najlżejszych konstrukcji dostępnych w nowoczesnym budownictwie – a to za sprawą połączenia algorytmów stosowanych na etapie planowania i prefabrykowanych metod budowlanych. Kompleks składa się z trzech sal konferencyjnych, które znajdują się pod lekko obróconymi kątami względem siebie. Te kąty tworzą dwie trójkątne przestrzenie między salami, w których powstały dziedzińce ogrodowe. Budynki są białe, dzięki czemu wtapiają się w jasną i modernistyczną zabudowę West Bundu. Fasady umiejscowione od strony ulicy zamknięte na tyle, na ile to możliwe – wszystko po to, by uniknąć zakłóceń podczas konferencji. Natomiast te części elewacji, które skierowane są w stronę wewnętrznych ogrodów, mają otwarte konstrukcje, by umożliwić przepływ naturalnego światła i powietrza przez pomieszczenia.

Główna konstrukcja Venue B wykorzystuje prefabrykowany, lekki aluminiowy system kratownicowy, który ma najlżejszy ciężar jednostkowy spośród wszystkich znanych materiałów. Zarówno konstrukcja dachu nad trzema salami konferencyjnymi, jak i tego nad dziedzińcami ogrodowymi jest wyjątkowo lekka. Architekci osiągnęli materialną lekkość dachu centrum konferencyjnego za pomocą algorytmów, które obliczyły najlepszy kąt konstrukcji sklepionych, aby zapewnić równomierne rozłożenie ciężaru. Dach łukowy wzmacniają stalowe kratownice i narożniki, a jego łączenia wykonane są z pustych aluminiowych konstrukcji, które dodatkowo zmniejszają jego ciężar. Sufit jest nieznacznie uniesiony ponad główną przestrzeń konferencyjną, by umożliwić odpowiednią wentylację.

Cyfrowa kawiarnia

W większym z centralnych trójkątnych dziedzińców znajduje się wspólny ogród, w którym dominuje drewno. Ta część nieco łagodzi chłodną, modernistyczną przestrzeń i zachęca do relaksu. To strefa mająca służyć do wypoczynku pomiędzy kolejnymi panelami konferencjami. Górujący nad nią cienki sklepiony dach – o grubości zaledwie 0,5 metra – również  został wykonany z drewna. Zapewnia on schronienie przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Jak zapewniają twórcy budynku, to najbardziej ekonomiczny dach na świecie wsparty na konstrukcji stalowo-drewnianej.

W tym samym ogrodzie znajduje się także największy na świecie pawilon kawowy, wydrukowany w technologii 3D. Ma on postać pięciu przezroczystych łuków z barem kawowym oraz stołami i krzesłami. Wszystkie te elementy zbudowane zostały w taki sam sposób, jak sam pawilon. Zastosowanie druku 3D sprawiło, że proces tworzenia i dopasowania przestrzeni był bardzo szybki. Jak zapewniają wykonawcy, dzięki cyfrowym technologiom projektowania i produkcji stworzono 200 metrów kwadratowych drukowanych powierzchni budynków, 40 drukowanych krzeseł i 12 stolików – a to wszystko w ciągu zaledwie 25 dni!

Węglowy pawilon

Przed centrum konferencyjnym stanął czarno-biały pawilon, zwany Elytra Filament, również wydrukowany w technologii 3D. Został on zaprojektowany i zbudowany przez zespół Instytutu Projektowania Komputerowego Uniwersytetu w Stuttgarcie (ICD) oraz Instytut Konstrukcji Budowlanych i Projektowania Strukturalnego (ITKE).

Czasza pawilonu składa się z 40 sześciokątnych ogniw, z których każda wykonana jest z czarnego włókna węglowego i przezroczystych włókien szklanych połączonych ze sobą. Podobnie jak całe centrum konferencyjne, pawilon Elytra Filament cechuje wyjątkowa lekkość.

 

Jak wybudować centrum konferencyjne w 100 dni?

Centrum konferencyjne Venue B zostało ukończone we wrześniu 2018 roku – zaledwie 100 dni po rozpoczęciu budowy. Znajduje się w niegdyś w regionie West Bund. To okolica uchodząca niegdyś za przemysłowy rejon Szanghaju Obecnie w tej części miasta znajduje się ponad 20 obiektów kulturalnych i artystycznych – w tym Long Museum, Tank Shanghai i zaprojektowane przez Davida Chipperfielda West Bund Art Museum.

Wykonawca projektu – firma Archi-Union Architects – to firma założona w 2003 roku przez Philipa Yuana. Przedsiębiorstwo od lat bada, w jaki sposób robotyka może ulepszyć branżę architektoniczną pod względem szybkości budowania, a także jak można ją wykorzystać do tworzenia niezwykle precyzyjnych konstrukcji, których realizacja nie byłaby możliwa przez samego człowieka.

BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Średnia ocen: 5,00 na 5

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz