12 sierpnia 2018
STREFA INSPIRACJI
WNĘTRZE

Potencjał home stagingu w Polsce

Wywiad z Zuzanną Czerniejewską.


Pani przygoda z home stagingiem zaczęła się 4 lata temu. Co skłoniło Panią do zmiany branży?

Na pomysł założenia firmy zajmującej się home stagingiem wpadłyśmy z moją przyjaciółką. Obie pracowałyśmy w zupełnie innych branżach i postanowiłyśmy spróbować czegoś innego. Obie od zawsze interesowałyśmy się stylizacją i aranżacją wnętrz oraz rynkiem nieruchomości. Tak po burzy mózgów powstało home2sell, które już w innej formie, ale nadal świadczy usługi home stagingowe.

Czy do Państwa firmy zgłaszają się jedynie osoby, które od dłuższego czasu mają problem ze sprzedażą nieruchomości?

Głównie zgłaszają się do nas klienci, którzy dopiero zaczynają się przygotowywać do sprzedaży lub wynajmu nieruchomości. Oczywiście trafiają się też osoby, które mają problem ze sprzedażą i po dłuższym czasie dostrzegają potrzebę skorzystania z usługi przygotowania nieruchomości do sprzedaży.

Ile czasu z reguły trwa proces home stagingu?

Wszystko zależy od stanu nieruchomości. Jeśli dom lub mieszkanie są w stanie ogólnie dobrym to od pierwszej konsultacji do sesji zdjęciowej, czyli ostatniego etapu, mijają około 2 tygodnie. Jeśli w grę wchodzi remont to czas realizacji metamorfozy wynosi od 2 do 4 tygodni.

Czy podczas realizacji projektów zauważa Pani, że świadomość i gust estetyki u Polaków się poprawia?

O gustach jak wiadomo się nie dyskutuje, ale rzeczywiście widać, że zaczynamy przywiązywać coraz to większą wagę do estetyki.

Jaka realizacja okazała się najbardziej skomplikowana i czasochłonna?

Każda realizacja jest dla nas nowym wyzwaniem. Staramy się przed rozpoczęciem działań dopiąć wszystko na ostatni guzik by tych zaskoczeń było niewiele, a prace zajmowały jak najmniej czasu. Jednak nie wszystko da się przewidzieć. Pamiętam, że realizowałam pewną metamorfozę, podczas której klientka nie mogła zrozumieć dokładnie na czym polega usługa home stagingu i w każdym etapie chciała przemycić swój styl i upodobania. Należy pamiętać, że usługa home stagingu różni się od projektowania wnętrz przed wszystkim tym, że wnętrza powinny podobać się jak najszerszej grupie odbiorców i być pozbawione stylu poprzednich właścicieli.

Jakie trendy obserwuje Pani w aranżacji wnętrz? Są jakieś zestawienia kolorystyczne, które cieszą się większą popularnością i decydują o wyborze mieszkania?

Od kilku lat utrzymuje się trend na wnętrza nowoczesne, w których użyte są naturalne materiały oraz kolory. Dominują szarości, biele. Takich wnętrz szukają też klienci chcący kupić nieruchomość.

Czy zdarza się, że klienci którzy zobaczyli swoje mieszkania i domy po procesie home stagingu rozmyślają się z decyzji o sprzedaży?

Taka sytuacja mi przydarzyła się tylko raz. Klientce tak się spodobały zmiany wprowadzone w nieruchomości, że postanowiła się nie wyprowadzać i sprzedać nowo zakupione mieszkanie.

Home staging to nie tylko aranżacja mieszkań na sprzedaż czy wynajem. Ostatnio proces ten wkracza także do hoteli czy pensjonatów, czy to oznacza, że jego ekspansja dopiero się zaczęła?

To fakt, coraz częściej home staging wykracza poza obszar mieszkań i dosięga również hoteli czy pensjonatów. Dodatkowo programy emitowane w telewizji również sprzyjają rozwojowi sytuacji na rynku. Coraz więcej klientów chce spędzać wypoczynek w miłym otoczeniu.

Jaki element jest najważniejszy w inscenizowaniu wnętrza w mieszkaniu, a czym różni się zmiana aranżacji np. w hotelu?

Najważniejszym elementem w inscenizowaniu mieszkania jest znalezienie punktu skupiającego uwagę to jest focal point. Jest to miejsce do którego tworzy się cały klimat mieszkania. Główna różnica między aranżacją hotelu, a mieszkania polega na funkcjonalności pomieszczeń. W hotelu każdy pokój, każde pomieszczenie musi być dostosowane do potrzeb odwiedzających go gości. W mieszkaniu podczas aranżacji możemy wykorzystać tylko elementy inscenizacji np. w pomieszczeniu, które ma pełnić funkcje biblioteki ustawiamy książki, a w pokoju dziecka zabawki.

Pani firma prowadzi także szkolenia, czy uczestnicy to ludzie na stałe związani z rynkiem nieruchomości, czy może osoby takie jak Pani, które postanowiły spróbować czegoś nowego?

W szkoleniach biorą udział różne osoby. Przede wszystkim są to jednak osoby związane z rynkiem nieruchomości, które chcą podnieść jakość oferowanych przez siebie usług. Oczywiście są też osoby, które chcą zmienić zawód bądź rozwinąć swoją pasję jaką jest dekoracja wnętrz.

Zuzanna Czerniejewska – założycielka oraz prezes zarządu w firmie Home2Sell. Sp. z o. o. Od wielu lat związana również z rynkiem nieruchomości. W 2012 r., jako jedna z pierwszych wprowadziła usługę home stagingu na polski rynek. Od tego czasu z sukcesem szkoli przyszłych home stagerów oraz doradza agencjom nieruchomości.
BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Średnia ocen: 5,00 na 5

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz