20 września 2018
STREFA INSPIRACJI
WNĘTRZE

Orientalny styl we wnętrzu

Kultura orientalna kojarzona jest z żywiołowymi kolorami, bogatą ornamentyką oraz symboliką. We wnętrzach oznacza spokój i harmonię.


Jednym z wyznaczników orientalnego stylu jest minimalizm, czyli ograniczenie liczby niepotrzebnych lub zazwyczaj nieużywanych przedmiotów do jak najmniejszej liczby.

Czy można mieszać elementy?

Zanim jednak zaczniemy dobierać poszczególne elementy, należy zwrócić uwagę na to, co widać od razu, gdy wchodzi się do pomieszczenia – kolory ścian. By styl był konsekwentny, trzeba zdecydować się na motywy konkretnej kultury, z której chcemy zaczerpnąć – w różnych częściach Wschodu barwy mogą mieć zupełnie inną symbolikę, a ta w orientalizmie odgrywa niebagatelną rolę. W Indiach biel traktowana jest jako mieszanina innych ważnych kolorów (żółty, czerwony, pomarańczowy, zielony), przez co reprezentuje cechy przynależne im wszystkim, np. czystość, niewinność, spokój czy też wiedzę. W Chinach biel oznacza śmierć i żałobę (Chińczyków podczas pogrzebów można zobaczyć właśnie w białych strojach). Jeśli mimo wszystko trudno nam zdecydować się na jeden motyw przewodni wystroju, można spróbować znaleźć kolory, których znaczenie we wschodnich kulturach niekoniecznie jest tożsame, ale skupiają pozytywne wartości. Jednym z nich może być niebieski, który w Indiach kojarzony jest z determinacją, a także odwagą, w Chinach oznacza uzdrowienie oraz długie życie, a jeszcze gdzie indziej, np. w Persji, reprezentował myślicieli i mądrość.

W trosce o autentyczność stylu

Przy doborze mebli powinno się zwrócić uwagę na materiał, z jakiego są stworzone. Jeśli styl ma być autentyczny, a nie tylko powierzchowny, należy poszukać elementów wyposażenia wykonanych z egzotycznych gatunków drewna, np. palisandru, bambusu, ale też dobrze znanej w Polsce wikliny. Oprócz tego powszechnie wykorzystuje się metal, szkło albo papier, które są łatwo dostępnym tworzywem. Dokonując wyboru, warto zwrócić uwagę na zdobienia umeblowania, które bywają bardzo misterne. Bambus z kolei sprawdzi się w roletach, ramkach na zdjęcia czy parawanach, które bardzo popularne są między innymi w Japonii. Tradycyjne łóżko można zastąpić materacem, a stół w salonie niskim stolikiem, przy którym zamiast krzeseł, zostaną ułożone poduchy. Gdy przyjdą goście, zamiast w tradycyjnych kubkach, będzie wypadało poczęstować ich herbatą zaparzoną w gaiwanie, przelaną następnie do porcelanowych czarek. Niewątpliwie wszystkim zebranym choć trochę udzieli się klimat Wschodu, szczególnie gdy uraczeni zostaną nie naparem z tzw. ekspresówek, lecz z herbaty sypanej, najlepiej o nietypowej dla nas odmianie – dobrej zielonej, żółtej, czerwonej, białej albo oolong.

Nie tylko modne dodatki

Jako dodatki do wnętrz sprawdzą się kadzidełka, ręcznie tkane dywany (z wełny, bawełny lub jedwabiu) barwione naturalnymi barwnikami, szkatułki oraz lampy, których sposób oświetlenia przestrzeni stworzy atmosferę. Posłużyć tu mogą np. lampiony wykonane z papieru, metalu, jak również tykwy. W stylu orientalnym wysoko ceni się rzemiosło, należy więc zwrócić uwagę, by w elementach składających się na wnętrze, widoczna była wprawna ręka człowieka. Istotny jest tutaj wybór kolorów. W orientalnym wnętrzu świetnie odnajdą się naturalne barwy ziemi, takie jak brązy z palety Śnieżka Barwy Natury: 121 Pachnący Cynamon lub 151 Kwiat Pustyni. Jeśli wolimy intensywne akcenty, możemy zdecydować się na odcienie 122 Zachodzące Słońce lub 118 Malinowy Ogród.

POLECANY PRODUKT

 

 

Już od:  

Innym rozwiązaniem jest pomalowanie ścian na śnieżną biel, która pięknie wyeksponuje kolorowe dodatki i pięknie zdobione meble. W całość otoczenia można wkomponować azjatyckie liternictwo, motywy przedstawiające smoka, żurawia czy słonia. Przed rozpoczęciem dekorowania warto przygotować się zgłębić konkretny styl, żeby całość była spójna, miała wysoką wartość zarówno estetyczną jak i praktyczną oraz, by płynąca z tego energia wpływała jak najbardziej korzystnie.

 

tekst: Bartosz Woliński

BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Średnia ocen: 5,00 na 5
TAGI: azja / indie / orientalny styl / wnętrze 

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz