22 czerwca 2017
STREFA INSPIRACJI
WNĘTRZE

Od starej felgi do krzesła

Stare felgi drugie życie znajdą w warsztacie Mileny Tyczyńskiej. Oryginalne, dizajnerskie meble wykonywane w ramach upcyklingu to sztuka sama w sobie. Na czym polega i dlaczego jest tak wyjątkowa?


Skąd pomysł na upcykling? To pasja jeszcze z dzieciństwa?

Zainteresowanie upcyklingiem pojawiło się u mnie jak byłam małą dziewczynką i towarzyszy mi do dzisiaj. Co prawda nie byłam świadoma, że przerabianie i wykorzystywanie odpadów nazywa się upcyklingiem, ale wiedziałam, że sprawia mi to bardzo dużo radości, rozwija moją kreatywność i uczy odważnych rozwiązań. Odkąd pamiętam, przerabiałam, rozwalałam i naprawiałam wszystko, co wpadło mi w ręce. Upcyklingu nauczyłam się od ojca. Wszystko, co robił, wykonywał z niesamowitą dokładnością i precyzją, a do tego nic nie marnował. Patrząc na niego wiedziałam, że też chce taka być, dzięki czemu dzisiaj nie boje się sięgnąć po narzędzia i najpewniej czuję się w warsztacie.

 

Co jest dla Pani ważniejsze w upcyklingu: architektura, sztuka czy może styl eko?

Najważniejsze dla mnie w upcyklingu są kreatywność, pomysłowość i wyobraźnia. Dlatego też stał się moją formą ekspresji, którą upodobałam sobie przy projektowaniu i tworzeniu swojej marki. Z wykształcenia jestem projektantką wnętrz nastawioną na podkreślanie wyjątkowości swoich klientów we wnętrzach i meblach, które projektuję. Architektura, sztuka oraz styl eko są dla mnie tak samo ważne, ponieważ upcykling to nie kwestia trendu, to sposób życia oraz myślenia. Wierzę, że dzięki swoim projektom zachęcę ludzi do świadomego obcowania z luksusową sztuką recyklingu i upcyklingu.

 

Upcykling kojarzy się przede wszystkim z eco designem i dbaniem o środowisko. Czy ta idea jest dla Pani ważna również na co dzień?

Moja miłość do życia idzie w parze z miłością do ekologii, która wpłynęła na mój sposób projektowania i ukształtowała mnie jako artystkę. Zaczęłam tworzyć z myślą o niej, wykorzystując rzeczy z odzysku, które dają mi nieograniczone możliwości w projektowaniu. Nadawanie starym rzeczom nowego życia tak mnie fascynowało, że postanowiłam założyć markę MP PROJECT. Kto, jak nie my, zajmie się oczyszczaniem Ziemi? Niech ludzie zobaczą, co można stworzyć z odpadów, które dla nich mogą wydawać się bezużyteczne. Zależy mi na tym, żeby dzięki swojej marce rozwinąć w naszym kraju sposób myślenia o odpadach, jaki już dzisiaj funkcjonuje w innych krajach UE.


Skąd czerpie Pani inspiracje? Czy każdy przedmiot można przerobić na coś użytkowego, coś lepszego?

Każda rzecz, która trafia w moje ręce jest dla mnie cennym materiałem do działania. Odnajduję w nich niepowtarzalną historię, którą pragnę wydobyć i podkreślić w swojej pracy. Nie ma dla mnie rzeczy niemożliwych, dlatego uważam, że każdy projekt wykonany metodą upcyklingu to kult nieograniczonych możliwości naszej wyobraźni i swobody w najlepszym wydaniu. Moją największą inspiracją jest ziemia. Wierzę, że dzięki swoim projektom zachęcę ludzi do świadomego obcowania ze sztuką recyklingu i upcyklingu.

 

Czy sądzi Pani, że w dzisiejszych czasach kiedy posiadanie nowych rzeczy jest modne, a konsumpcjonizm rośnie w siłę, upcykling ma szansę wyjść poza pewną niszę slow fashion i eco design?

Upcykling to sposób nadawania starym rzeczom nowej, wyższej wartości i funkcjonalności. Jest dla ludzi, którzy potrafią docenić dobro luksusowe oraz chcą podkreślać swoją wyjątkowość w projektach wykonywanych na zamówienie. Ciągłe kupowanie nowych rzeczy może być frustrujące. Jak często można coś wymieniać lub naprawiać? Poza tym nowe bardzo często oznacza taśmowe, pospolite, ogólnodostępne. Ludzie, którzy chcą czuć się wyjątkowo szukają unikatowych produktów i takimi zdecydowanie są rzeczy z upcyklingu. Dodatkowym atutem jest personalizacja produktu. Swoim klientom daję możliwość wyrażania siebie w projektach. To oni decydują o kolorze, wysokości oraz funkcji mebla. Takie działania pozwalają na odzwierciedlenie osobowości klienta, który stawia na niebanalne rozwiązania.

 

Zna Pani kogoś kto ma stolik kawowy zrobiony ze starych, stalowych felg?

Nie znam, ale sądzę, że teraz niejedna osoba będzie chciała taki posiadać.

 

A jaki był najbardziej zaskakujący projekt, który Pani wykonała?

Każdy projekt, który wykonałam jest dla mnie zaskakujący i jedyny w swoim rodzaju. Muszę jednak przyznać, że najbardziej jestem dumna z projektu, który wykonaliśmy dla zespołu SEN. Był to statyw do mikrofonu wykonany z wałków rozrządu oraz koła zębatego. Gdy po raz pierwszy zobaczyłam statyw na scenie, który prezentował się niesamowicie, poczułam ogromną dumę i radość.

 

Do jakich wnętrz pasują meble pochodzące z upcyklingu?

Mogłoby się wydawać, że pasują głównie do nowoczesnych wnętrz oraz tych urządzonych w stylu loftowym. Z pewnością najłatwiej je dobrać do surowego, fabrycznego wystroju, lecz moim zdaniem meble z upcyklingu pasują do każdego wnętrza. Dzięki odpowiedniemu doborze formy oraz koloru, meble z upcyklingu doskonale odnajdą się w kolorowym klimacie retro, surowym stylu skandynawskim czy kolorowym stylu boho.

 

Czy meble z upcyklingu można traktować jako luksusowe, mimo że pochodzą najczęściej z wysypisk?

Każdy mebel jest tworzony z ogromną pasją i potrzebą pracy wielu osób, żeby z czegoś starego stworzyć dzieło, które ma własną historię i jest jedyne w swoim rodzaju. Fakt, że trudno jest zrobić dwie takie same, powtarzalne rzeczy sprawia, że meble są unikatowe. W upcykling najważniejsze są kreatywność, pomysłowość i wyobraźnia. To właśnie te cechy sprawiają, że upcykling to sztuka luksusowa sama w sobie.

BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Średnia ocen: 5,00 na 5
TAGI: ekodesign / upcykling / Z recyklingu 

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz