30 stycznia 2018
STREFA INSPIRACJI

Najlepiej pomalowane miasta świata

Hiszpania, Szwecja, a także Norwegia – to państwa, które mogą pochwalić się najlepiej pomalowanymi miastami świata. Ale pięknych murali – to o nich mowa – nie brakuje także w Polsce.


O ile zwyczaj malowania ścian domów na jednolite barwy sięga dawnych czasów, o tyle moda na murale jest stosunkowo młoda. Zdążyła już jednak ogarnąć cały świat. Od jakich malowideł nie można oderwać oczu? Gdzie szukać tych, które stały się nie lada atrakcją turystyczną? Z pomocą przychodzi portal Brightside.me, który swego czasu wybrał 20 najpiękniejszych murali na świecie. Wśród nich znalazły się także dwa z Polski.

Casuarina, Peru

Mural przedstawia gigantycznych rozmiarów kolibra podczas lotu, który unosi ze sobą małego chłopca. Całość utrzymana jest w intensywnych barwach, a dbałość o każdy szczegół na pewno zaskoczy niejednego. Autorem pracy jest JADE.

Najlepiej pomalowane miasta świata

Ordesa, Hiszpania

Nie sposób nie kojarzyć tego muralu – ubrany od stóp do głów mężczyzna zdaje się być przedstawiony z niemal fotograficzną dokładnością. Co ciekawe, został namalowany w poziomie. Autor: SPOK

Najlepiej pomalowane miasta świata

Sztokholm, Szwecja

Kojarzycie młodą kobietę w żółtym nakryciu głowy zapatrzoną w niebo? Jeśli nie, koniecznie pojedźcie do Sztokholmu. Mural zdaje się być gigantycznym zdjęciem – tak duża, także w tym przypadku, jest dbałość o szczegół. Autor: Yash

Najlepiej pomalowane miasta świata

Oslo, Norwegia

A gdyby tak przenieść obrazy znane z okolicznych muzeów na ściany? Czemu nie! Jeden z najpiękniejszych znajduje się w Oslo, a namalował je Julien de Casabianca. Wyznaje jedną zasadę: uwolnić obraz!

Najlepiej pomalowane miasta świata

Papeete, Tahiti

To już obraz śpiącej dziewczynki, który szczelnie zakrywa jedną ze ścian kamienicy, łącznie z wjazdem do garaży. Intensywnej czerwieni i innych nasyconych kolorów nie sposób nie zauważyć już z daleka. Autorzy: Seth Globepainter i HTJ

Najlepiej pomalowane miasta świata

A to Polska właśnie
Jedno z wyróżnionych malowideł znajduje się w Łodzi i przedstawia drzewo z wyrastającym z niego sercem (to praca portugalskiego artysty Alexisa Diaza). Drugie z kolei w Bobowej i ilustruje fragment ludowej koronki (autorem jest NeSpoon).

Najlepiej pomalowane miasta świata

Natomiast we wnętrzach Starego Browaru Rzeszowskiego znajduje się mural upamiętniający historyczny samolot PZL Łoś 37- dwusilnikowy bombowiec produkowany w Polskich Zakładach Lotniczych w Mielcu tuż przed rozpoczęciem II Wojny Światowej. Dzieło, które nawiązuje do istnienia blisko 80-letniej tradycji przemysłu lotniczego w Rzeszowie, uświetniło wygląd kamienicy przy ul. Grunwaldzkiej 22, usytuowanej w zabytkowej części miasta.

Najlepiej pomalowane miasta świata

Ponadto w Dębicy niedaleko Rzeszowa przy Skwerze Mikołajkowów powstał mural przedstawiający sekcję konną Tarnowskiego Oddziału Jazdy 5. Pułku Strzelców konnych uważanych za najbarwniejszą formację polskiego wojska. Oba malowidła powstały z inicjatywy Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka SA.

Najlepiej pomalowane miasta świata

Gdzie szukać pięknie malowanych całych miast? Oto nasza lista TOP 3.

1

Burano, Włochy

Niewielka wysepka Burano zwana jest także „perełką weneckiej laguny”. Budynki mienią się kolorami tęczy, bo dawniej rybakom pomagało to odnaleźć swoje domy w porannej mgle. Zwyczaj ich malowania przetrwał do dziś – do tego stopnia, że jeśli właściciel zechce przemalować budynek, musi poprosić lokalne władze o pozwolenie na użycie konkretnej farby. Tak, by kolory nie powtarzały się zbyt często.

Najlepiej pomalowane miasta świata
2

Nyhavn, Kopenhaga, Dania

Dawne domy kupców – większość kamienic ma ponad 300 lat – zamieniono teraz w kafejki i restauracje, a ulice wypełniono parasolami, stolikami i krzesełkami. Nie zmienił się za to sposób ozdoby budynków. Każdy pomalowano na oryginalny kolor, najczęściej w odcieniach czerwieni i żółci, co świadczy o zamożności ich właścicieli.

Najlepiej pomalowane miasta świata
3

Szafszawan, Maroko

To już miasto pokryte w najdrobniejszych szczegółach niebiskimi odcieniami farby – niebieskie są tam nie tylko fasady domów, ale też odrzwia i okiennice. Jedna z teorii mówi, że skutecznie odstrasza to komary, inna – nawiązuje do dawnych czasów, kiedy miasto zasiedlała społeczność żydowska. To ona malowała tak swoje domostwa, by w ten sposób – bardziej symboliczny niż dosłowny – być bliżej nieba.

Najlepiej pomalowane miasta świata
BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Średnia ocen: 5,00 na 5
TAGI: budynki / graffiti / murale 

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz