21 września 2017
STREFA INSPIRACJI
DREWNO

Modrzew

Meble, podłoga, a może drewniany domek letniskowy? Wszystko, co powinniście wiedzieć o właściwościach drewna modrzewiowego.


Domek letniskowy

Jeśli stoimy przed wyborem gatunku drewna do budowy domu, warto poważnie zastanowić się nad modrzewiem. Dzięki swoim właściwościom jest to niezwykle cenione drewno konstrukcyjne i budowlane. Przede wszystkim ma wysoką odporność na wodę, nie pęka i nie ulega wypaczeniu.

Jest to też drewno żywiczne, więc w naszym domku letniskowym unosić się będzie piękny leśny zapach. Należy jednak pamiętać, że jest to drewno bardzo wymagające w obróbce i będzie wymagać od cieśli sporej wprawy i doświadczenia.

Kupując drewno pod budowę domu zwróćmy uwagę, czy jest ono starannie wysuszone i zaimpregnowane. Powinno być także właściwie strugane (czterostronnie) i mieć sfazowane krawędzie.

Meble

Drewno modrzewiowe ma ogromne walory dekoracyjne ze względu na swoje wyraźne usłojenie i niewielkie sęki. Wyglądem zbliżone jest do rysunku sosny pospolitej, ale różni się nieco kolorystyką: wyróżnia się bowiem czerwonawym odcieniem. Jest to bardzo szlachetny materiał, ceniony przez wielu projektantów i twórców mebli. Wnętrze mieszkania dzięki niemu staje się przytulniejsze i bardziej klimatyczne.

Jest to bardzo szlachetny materiał, ceniony przez wielu projektantów i twórców mebli. Wnętrze mieszkania dzięki niemu staje się przytulniejsze i bardziej klimatyczne.

Aby długo cieszyć się drewnianymi meblami ogrodowymi należy je odpowiednio zabezpieczyć. Przede wszystkim zaczynamy od impregnacji. Impregnat Ochronny-Dekoracyjny VIDARON nada drewnu eleganckie matowe wykończenie, podkreślające naturalny rysunek słojów drewna, jednocześnie tworząc powłokę odporną na grzyby pleśniowe, siniznę i glony.

Podłoga

Przede wszystkim tarasowa, która musi być odporna na działanie wielu czynników. Drewno modrzewiowe jest twarde i odporne na uszkodzenia mechaniczne (parametry wytrzymałości i twardości zbliżone są do dębu). Ponadto, drewno to jest mało podatne na działanie czynników atmosferycznych i wody. A wszystko to dzięki dużej obecności żywicy, która chroni drewno przed niszczeniem i gniciem.

O dobrej jakości drewna modrzewiowego niech świadczy fakt, że jest ono często wykorzystywane w przemyśle stoczniowym do budowy łodzi i jachtów.

BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Średnia ocen: 4,98 na 5
TAGI: drewno / modrzew / obróbka 

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz