15 listopada 2017
STREFA INSPIRACJI
DREWNO

Moda stołowa

Okrągłe? Prostokątne? Kwadratowe? A może szklane, drewniane czy np. z tworzywa sztucznego – jakie stoły są teraz modne. I jakie powinny się na nich znaleźć dekoracje?


Zarówno wybór stołu, jak i jego dekoracja zależą od wielkości i kształtu pomieszczenia, liczby domowników, oświetlenia i stylu urządzenia wnętrza. Jak sprawić by całość była funkcjonalna, modna i wygodna?

Trendy we wzorach stołów

Prym wiodą przede wszystkim stoły w jasnych kolorach – biały to największy hit tego roku. Powinien mieć przy tym lekką formę, co oznacza średniej grubości blat i koniecznie delikatne nogi. Ale czy tylko?

Niesłabnącą popularnością cieszą się także stoły ze szklanym blatem – optycznie powiększają pomieszczenie, choć są trudne do utrzymaniu w czystości – oraz te z blatem z litego drewna. I to takim, na którym wyraźnie widać słoje, fakturę i kolor. Najlepiej, gdyby w ogóle pokazywały, w jaki sposób drewno poddano obróbce, w tym czy przecięto je w pionie czy w poziomie. To właśnie takie modele wzbudziły największe zainteresowanie podczas wrześniowych Furnishow 2017, czyli targów mebli i wyposażenia wnętrz.

A plastikowe stoły? – mógłby ktoś dopytać. Te projektanci widzą teraz już tylko na tarasach i w ogrodach.

A co z kształtem stołu? Tu obowiązuje już większa dowolność. Najbardziej uniwersalny będzie oczywiście model rozkładany, choć potrzeba na niego dużo przestrzeni. Optycznie mniej miejsca zajmie stół okrągły – ten jednak dobrze wygląda tylko na środku pomieszczenia; gorzej w kącie. Najlepszym rozwiązaniem może się więc okazać podłużny stół o zaokrąglonych narożnikach. Także modny!

Trendy w dekoracji stołów

Podział na to co codzienne i świąteczne powoli zanika. A dzieje się tak głównie dlatego, że coraz większą wagę przywiązujemy do rzeczy, którymi otaczamy się na co dzień. Nic w tym dziwnego, skoro wydajemy na nie coraz więcej pieniędzy. A co jest teraz modne?

Przyjęcie tuż tuż

Talerze, salaterki, półmiski – szczególnie jeśli to porcelanowa zastawa po babci – warto dobrze wyeksponować. Obok nich postawić m.in. wazon i kwiaty (mogą być sztuczne, też bardzo modne), świeczniki, sztućce i kieliszki. Całość ma nasuwać skojarzenia ze stołem nakrytym na przyjście długo oczekiwanych gości. Ma być elegancko.

Podczas dekorowania stołu, tak na co dzień, jak i na uroczyste spotkania rezygnuje się z obrusów. Zamiast nich sięga się po bieżnik, kolorowe serwetki czy np. bawełniane ściereczki.

Minimalizm w cenie

Dla tych, którzy cenią prostotę i umiar, eksperci mają inne rozwiązanie. Ograniczenie liczby przedmiotów na stole do absolutnego minimum. Na blacie nie ma wtedy albo nic albo – symbolicznie – znajdzie się designerski wazon lub awangardowa doniczka z kwiatem. Wazon i doniczka najlepiej opalizujące, skupiające uwagę – chodzi o silny akcent.

BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Średnia ocen: 5,00 na 5
TAGI: moda stołowa / stół / stoły trendy 

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz