26 listopada 2019
STREFA INSPIRACJI
WNĘTRZE

Minimalizm w duńskim wydaniu

Styl skandynawski nie traci na popularności już od kilku lat. Osoby kochające tę estetykę z pewnością zainteresuje twórczość kopenhaskiego Kristina Dam Studio.


Od czasu do czasu słyszymy o nowych trendach w urządzaniu wnętrz, ale zarówno dla projektantów, jak i konsumentów niekwestionowanym królem współczesnych mieszkań pozostaje styl skandynawski. Prostota, minimalistyczna forma, stonowane kolory, surowość oraz naturalne materiały od lat przemawiają do szerokiej rzeszy odbiorców. Fanom tej skromnej, acz wartościowej estetyki przypadną do gustu projekty duńskiego Kristina Dam Studio.

Bauhaus po skandynawsku

Spoglądając na projekty Kristina Dam Studio słusznie przychodzą nam skojarzenia z takimi nazwiskami jak Wassily Kadinsky czy Paul Klee, którzy reprezentowali niemiecki styl modernistyczny i uczelnię artystyczno-rzemieślniczą funkcjonującą we wczesnych latach 20-tych ubiegłego wieku o nazwie Bauhaus. Wielofunkcyjność, bezpretensjonalność, oswajanie sztuki w codziennym życiu, prostota i brak nadmiernej ornamentacji – to tylko niektóre punkty styczne łączące kopenhaskie studio z modernistami poprzedniego stulecia.

Zwróćmy uwagę chociażby na jeden z popularniejszych z projektów Kristina Dam Studio  – marmurowe koła w odcieniu głębokiej czerni, które według informacji katalogowych często kupowane są w ramach prezentu ślubnego. Koła posiadają łańcuchowy splot, łatwo kojarzący się z nieskończonością. Dobór materiału, czyli uważany przez wielu za wieczny, marmur, również nasuwa podobne interpretacje. To same tworzywo zostało użyte w produkcji przepięknych podpórek na książki, tym razem w dwóch odcieniach – jasnoszarym oraz czarnym. Dzieło to wygląda masywnie i surowo samodzielnie, natomiast w towarzystwie książek nabiera subtelności. Może z powodzeniem funkcjonować samotnie, jak i w zestawie z lekturami. Marmur został zastosowany także w konstrukcji podwójnego lustra-rzeźby, które niewątpliwie doda artystycznego charakteru każdemu pomieszczeniu. 

Surowość przechodząca w sztukę

W podobnym stylu, acz zdecydowanie w lżejszej formie, skonstruowane zostały mosiężne ozdoby wzbogacone o lśniące metalowe dodatki, jak np. świecznik na 4 świece lub złote koło mogące służyć za podstawę kompozycji kwiatowych. To propozycja dla osób ceniących cieplejsze w swym charakterze dodatki. Owalne kształty cechują również drewniane płaskorzeźby Kristina Dam Studio, posiadające nacięcia o zróżnicowanej gęstości. Według projektantów, powieszone na ścianie przyjmą formę modernistycznych plakatów, a umieszczone na podłodze będą stanowiły intrygującą rzeźbę o niespotykanej formie. 

Fascynującym przykładem łączenia sztuki wraz z użytecznością obiektów jest rzeźbione krzesło Kristina Dam Studio. Dębowe drewno wykorzystane w tym projekcie pięknie skomponuje się z minimalistycznym wnętrzem oraz bielą ścian. Projektanci zapewniają, że mebel pomimo modernistycznej formy nie stracił na wygodzie. Lekko pochylone oparcie zapewnia odpoczynek dla pleców jak każde inne krzesło – tylko, że to może stanowić także niezwykle artystyczny akcent w naszym mieszkaniu.

Sztuka na własność 

To nie wszystkie przykłady działalności Kristina Dam Studio, więcej można podziwiać na ich stronie internetowej. Co ważne, ten rodzaj sztuki można mieć na własność już od 130 euro.

BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Bądź pierwszą osobą oceniającą ten artykuł!
TAGI: bauhaus / skandynawia 

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz