Pastele, białe firanki i rustykalne meble czy nowoczesne meble i betonowe wykończenia? Aranżację kuchni dopasować można nie tylko do swoich estetycznych preferencji, ale też… płci. Tłumaczymy, czym mogą się różnić typowe męskie kuchnie od tych, w których rządzą panie.
Kuchnia w każdym domu spełnia ważną funkcję – to miejsce, w którym spędzamy czas na przygotowywaniu posiłków, a często też na ich spożywaniu. Powinna być ustawna, praktycznie zorganizowana, a przy tym również przytulna i sprzyjająca długim biesiadom przy stole z przyjaciółmi czy rodziną. Zanim podejmiemy decyzję o wyborze mebli i kolorów na ścianach, sposób aranżacji kuchni dopasujmy do naszego stylu życia. Znaczenie ma między innymi to, jak często (i czy w ogóle) gotujemy oraz jakim budżetem dysponujemy. Kuchnia dla mężczyzny, który mieszka w kawalerce, a obiady jada na mieście potrzebuje innego wystroju i innych sprzętów, niż kuchnia, w której codziennie przygotowywane są posiłki dla całej rodziny. Takie pomieszczenie może różnić się charakterem. Niektórzy lepiej czuć się będą w otoczeniu innowacyjnego sprzętu i akcesoriów z chromowanej stali, inni zawsze preferować będą subtelną kolorystykę i nawiązujące do klasyki dodatki. Nie zawsze zależy to od płci, choć zazwyczaj to mężczyźni chętniej sięgają po ciemne kolory i futurystyczny design. Kuchnia, nawet ta w rodzinnym domu, nie musi być królestwem „pani domu”, pełnym różu i kobiecych detali.
Bardzo często panowie, niezależnie od tego, czy gotują często czy sporadycznie, lubią testować designerskie nowinki i sprzęty ułatwiające codzienną pracę. Dobrze, jeśli w typowo męskiej kuchni znajdzie się nowoczesny ekspres do kawy, wielofunkcyjny robot kuchenny, który pomoże wymieszać ciasto na pizzę czy przygotować zdrowe smoothie. Mężczyźni częściej decydują się też po odważniejsze zestawienia barw. Antracyty na ścianie można połączyć ze srebrnymi frontami szafek albo białe tło zestawić z granatowymi lub czerwonymi akcentami. W męskiej kuchni sprawdzi się też klasyczny kontrast czerni i bieli oraz blokowanie neonowych kolorów, na przykład pomarańczowego i żółtego. Taki modny styl może pojawić się nie tylko w kawalerce samotnego faceta – równie dobrze sprawdzi się w przestronnym, rodzinnym domu.
Kuchnie o kobiecym charakterze zazwyczaj zaaranżowane są ze sporą dozą subtelności. Jasne i funkcjonalne, sprzyjają długiemu procesowi przygotowywania posiłków oraz przyjmowaniu gości. Jeśli kuchnia połączona jest z jadalnią, najważniejszym elementem wyposażenia wnętrza staje się duży stół. Nieodzowne są też wszelkiego rodzaju sprzęty AGD, od piekarników po miksery ręczne. Jeśli w domu mieszkają dzieci, kluczową kwestią jest uporządkowanie przestrzeni, które zminimalizuje efekt chaosu i bałaganu. Pomocne są nie tylko zamykane szafki, ale też wszelkiego rodzaju pudełka, organizery na przyprawy, sprytne przegródki, wieszaki. Jeśli chodzi o kolory, w damskiej kuchni często królują: biel, pastele oraz żywe, energetyczne pomarańcze i odcienie żółtego. Nie warto jednak kierować się stereotypami – coraz więcej kobiet wybiera ciemne barwy, a na ścianach, zamiast boazerii, kładzie farby strukturalne z efektem betonu.