29 października 2018
STREFA INSPIRACJI
WNĘTRZE

Meble z korka. Hit roku 2018!

Ekologia po raz kolejny wkracza do naszych domów.


Po pojawieniu się produktów z biodegradowalnego plastiku, przyszedł czas na meble i dekoracje wykonane z innego tworzywa, tym razem naturalnego korka.

Do tej pory korek był eksploatowany w największym stopniu przez winiarnie. Te, w ostatnim czasie, zaczęły jednak przestawiać się na zabezpieczenia do butelek wykonywane z plastiku i aluminum. Aby powstrzymać wycinkę lasów korkowych do akcji wkroczyli producenci mebli z tego tworzywa.

 

Jak powstaje korek?

Pozyskiwany jest on z kory dębu korkowego Quercus Suber. Największe plantacje tych drzew znajdują się w rejonie Morza Śródziemnego oraz wzdłuż wybrzeży Oceanu Atlantyckiego, natomiast największym producentem pozostaje Portugalia, odpowiedzialna za aż 30% produkcji korka.

Aby pozyskać tworzywo do produkcji należy ściągnąć korę z pnia drzewa. Proces regeneracji trwa średnio 9 lat. W uprawach komercyjnych dęby wytrzymują okres od 150 do 200 lat, a w tym czasie można je okorowywać około 15 – 18 razy.

 

Zalety tworzywa

Ogromną zaletą korka jest to, że jest nieprzepuszczalny dla wody i powietrza. Jest antyalergiczny i antystatyczny oraz odporny na działanie ognia. W designie i wzornictwie ceni się go za dużą elastyczność oraz wytrzymałość. Materiał jest miękki oraz lekki, a także pozwala się swobodnie formować. Odporność na czynniki zewnętrze zapewnia natomiast trwałość.

 

Ciekawe projekty

Światowy design zakochał się korku. Dzięki dużym możliwościom obróbki, powstają coraz to nowe projekty, które zaskakują nas formą, a co najważniejsze są ekologiczne!

Na szczycie listy produktów wykonanych z korka bezapelacyjnie znajduje się projekt Carlos Ortega Design. Ich projekt krzesła Corkigami Chair, do samodzielnego złożenia, to przykład przemyślanej i wyjątkowej realizacji. Piękne wykończenie oraz łatwy montaż to to czego każdy z nas potrzebuje! Projekt dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych: naturalnym oraz brązowym.

Tajwański projektant Kenyon Yen stworzył dwoisty w zastosowaniu produkt, który w zależności od tego jak go postawimy może pełnić rolę stołka lub stolika.

Prawdziwym wirtuozem w produkcji mebli z korka okazał się Daniel Michalik. Ten nowojorski projektant zachwyca wyobraźnią i funkcjonalnością. Wyjątkowy szezląg pochodzący z jego kolekcji świetnie sprawdzi się właściwie w każdym wnętrzu.

Natomiast taboret wyprodukowany z materiału z recyklingu, doskonale dopasuje się do naszej pozycji kręgosłupa, dzięki specjalnie zaprojektowanym nacięciom.

Jeśli jesteście fanami wina, a kolekcja korków z butelek powiększyła się do zbyt dużych rozmiarów warto przemyśleć wykonane projektu DIY! Wieszak na klucze i małe bibeloty, będzie piękną ozdobą korytarza.

Warto też rozważyć stworzenie mini doniczek dla niewymagających ziemi sukulentów. Czyż ta ozdoba nie jest urocza?

Świat zachwycił się już meblami z korka, teraz czas na nas!

BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Średnia ocen: 5,00 na 5
TAGI: design / korek / meble 

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz