11 września 2018
STREFA INSPIRACJI
WNĘTRZE

Makrama – efektowny sposób na dekorację wnętrza

Zawiązać sznurek potrafi każdy, jednak nie każdy potrafi zrobić z niego małe dzieło sztuki.


Czas dowiedzieć się, na czym polega tworzenie makramy i jak bez użycia igieł, drutów czy szydełka wyczarować dekorację, która upiększy wnętrza naszego domu lub mieszkania.

Makrama to znana od starożytności sztuka wiązania sznurków. Nie używa się do niej żadnych narzędzi, polega jedynie na odpowiednim supłaniu, splataniu i łączeniu linek. Technika ta pozwala na wykonanie naszyjników i bransoletek, makatek do zawieszenia na ścianę, torebek, plecaków, czy też kwietników, które można zawiesić pod sufitem.

Sploty i supły

Do wykonania makramy zazwyczaj stosuje się sznurki bawełniane, nici lniane lub konopne, a czasami także jedwabne i sizalowe. Najpopularniejszymi węzłami wykorzystywanymi podczas tworzenia makramy są: rypsowy, płaski oraz węzeł Józefina. Choć nazwy mogą wydawać się skomplikowane, nauka wiązania nie zabiera wiele czasu, a po obejrzeniu tutorialu w Internecie i chwili praktyki można splatać sznurki i tworzyć rozmaite kompozycje.

Wyjątkowy kwietnik

Do przygotowania kwietnika potrzebny będzie długi sznurek o grubości ok. 5 mm, nożyczki, kwiat w doniczce oraz metalowe kółko, które stanie się zawieszką. Po stworzeniu pęczka sznurków i przywiązaniu zawieszki, splatamy sznurki tak, by stworzyć słupki – ramiona kwietnika. Następnie musimy wykonać siatkę, w którą zostanie włożona doniczka. Choć ogólna zasada splatania jest taka sama, to ostateczny wygląd kwietnika zależy od naszej wyobraźni i wybranego wzoru.

Zamiast splatania siatki na doniczkę, można przywiązać drewniane półeczki, na których postawimy kwiatka.

Warto też urozmaicić sploty dodając koraliki…

…lub używając kolorowych sznurków – dzięki temu nasz kwietnik będzie wyjątkową ozdobą!

Można również zainspirować się stylem boho i stworzyć ze sznurków dekoracyjne frędzelki.

Jak więc widać, wystarczy sznurek, odrobina praktyki i nuta kreatywności, by samodzielnie stworzyć wyjątkowe dekoracje.

BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Średnia ocen: 5,00 na 5
TAGI: dekoracje / makrma / sznurek 

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz