Wioletta Dmowska pomysłodawca i właściciel Home Staging Team radzi jak posługiwać się kolorami w naszych najbliższych przestrzeniach, a także przybliża home stagingowe triki.
Zajmuje się Pani zawodowo Home Stagingiem, proszę opowiedzieć naszym czytelnikom jakie są tendencje na tym rynku. Czy coraz więcej osób korzysta z tych usług czy może najgorętszy okres zainteresowania tym tematem mija?
Niestety bezpowrotnie minęły już czasy kiedy mieszkania sprzedawały się szybko. Rynek nieruchomości się zmienił i sprzedaż czy wynajem nieruchomości często jest wyzwaniem. Samo zrobienie zdjęć, umieszczenie krótkiego opisu i zamieszczenie oferty na portalu już nie wystarczy. Dzisiaj klienci są bardziej wymagający. Obserwujemy wyraźne tendencje do zawyżania preferencji dotyczących standardów wynajmowanego czy kupowanego mieszkania. Coraz mniej osób jest zainteresowanych mieszkaniami w niskim standardzie i bez wyposażenia. Ludzie nie kupują już tylko metrów kwadratowych, ale spełniają swoje marzenie o nowym domu. Dlatego warto tak przygotować mieszkanie, aby po przekroczeniu progu nie chcieli już stamtąd wychodzić. I temu właśnie służy home staging.
Na rynku jest dostępna szeroka gama kolorystyczna farb do wnętrz. Jakie kolory są najczęściej wybierane przez klientów? Z jakich Pani najczęściej korzysta w temacie home stagingu?
Podstawową zasadą home stagingu jest depersonalizacja i neutralizacja wnętrza. Okazuje się, że kolory neutralne, czyli jasne, stonowane podobają się najszerszej grupie osób, ponieważ dostosowane są do naturalnego oświetlenia we wnętrzu. Biel i jasny beż kojarzy się najczęściej ze światłem, czystością i ponadczasowością. Szarość z neutralnością i spokojem. Dodatkowo, aby nadać charakter pomieszczeniu, można zaakcentować detal wykorzystując wyrazisty kolor np. czarny, który kojarzy się z elegancją i stylem.
Do tak przygotowanej bazy wystarczy dobrać odpowiedni kolor dodatków ożywiających wnętrze. Wszystko zależy do kogo kierujemy naszą ofertę – czy to jest transakcja sprzedaży, czy też wynajmu, a także jakim czasem dysponujemy na przeprowadzenie prac. Musimy pamiętać, że inaczej przygotowywane jest mieszkanie pod wynajem dla studentów niż dla klienta biznesowego, a jeszcze inaczej przy sprzedaży domu dla rodziny. Zawsze staramy się bazować na panujących trendach i kreatywności w wykorzystaniu zastanych warunków mieszkalnych. Czasami wystarczy przemalowywanie płytek w łazience lub wymiana oświetlenia. To wszystko jednak wymaga czasu i fachowej wiedzy. Niedawno chciałyśmy zmienić tapicerkę starego, stylowego fotela. Okazało się, że znalezienie fachowca w niewielkim budżecie i krótkim czasie było wyzwaniem. Wyszukanie i dobór odpowiedniego materiału wymagało również dodatkowego czasu. A w naszej profesji z czasem bywa zwykle krucho. Finalnie fotel został poddany renowacji, ale w realizacji home stagingowej nie zdążyłyśmy go wykorzystać. Za to stoi dzisiaj w pokoju pewnej młodej damy, która uwielbia czytać w nim książki.
Czy kolor ścian powinniśmy dobierać do oświetlenia i tkanin w pomieszczeniu? Jeśli tak to jakie są zasady?
Kolor nie istnieje bez światła. Kolor we wnętrzu powinien współgrać z jego oświetleniem i innymi kolorami. To wzory i tekstury dynamizują wnętrze, przyciągają uwagę i eliminują nudę.Podczas tworzenia zestawień kolorystycznych w pomieszczeniach warto posłużyć się kołem kolorów. To podstawowe narzędzie home stagera. Ponieważ home staging opiera się na ograniczaniu kosztów, dobierając kolory często jesteśmy zmuszeni do pozostawienia określonej barwy i doboru do niej pozostałych kolorów. Może okazać się, że brązowy aneks kuchenny musi pozostać, a do niego dobierzemy kolory pozostałych dodatków. Oczywiście istnieje możliwość pomalowania, ale nie zawsze jest to wykonalne.
Czy można wyodrębnić miejsca, w których najtrudniej podnieść standard nieruchomości? Jaka jest różnica w pracy nad home stagingiem mieszkania w bloku, kamienicy albo lokalu usługowego?
Home staging to po krótce aranżacja sceny domowej w celu prezentacji sprzedażowej, co oznacza, że pracujemy na zastanym wnętrzu. Dlatego często dla nas wyzwaniem jest zniszczona kuchnia czy łazienka. W kamienicach może to być również niesprawna instalacja elektryczna lub gazowa. Zwykle w takich sytuacjach potrzebny jest poważniejszy remont, a nie home staging. Warto wówczas przeanalizować dla jakiego klienta przygotowujemy wnętrz i czy inwestycja w remont nam się zwróci. To właśnie zadanie dla home stagera, który chłodnym okiem, bez emocji oceni zakres potrzebnych prac.
Co poleciłaby Pani naszym czytelnikom pod względem domowej kolorystyki? Jak wprowadzać kolory do naszych domów, gdzie warto by się one pojawiały. Wiemy, że w mieszkaniu kolor ścian zmienia wiele. W co więc zainwestować, aby nasza przestrzeń była przyjemniejsza albo bardziej trendy?
Tak jak wcześniej wspomniałam kolorystyka powinna być odpowiednio dobrana do wnętrza, ale przede wszystkim musi współgrać z oświetleniem i innymi kolorami w mieszkaniu. Dotyczy to koloru mebli, podłogi czy tego co widzimy za oknem. Wszystko też zależy jaki efekt chcemy osiągnąć. Osobiście jestem zwolenniczką równowagi w kolorach i tak na przykład jeśli mamy ciemną podłogę to wybierałabym jasne ściany. Łatwo to później przełamać ciemnymi dodatkami.
Coraz częściej stosuję kolor do wyróżnienia oferty i podkreślenia stref funkcjonalnych. Przykładem może być kontrastowo pomalowana ściana z kominkiem lub mały korytarz wejściowy albo kolorowy hamak u sufitu, który przyciąga uwagę i łatwo go zdemontować.
Warto pamiętać, że ciemne kolory ścian pomniejszają optycznie wnętrze, ale tworzą wrażenie tajemniczej głębi. Jasne kolory to opcja na powiększenie wnętrza i dodania mu lekkości. Biel i szarość jest bezpieczna, do niej pasują wszystkie pozostałe barwy dodatków. W zależności od chwili i naszego nastroju można szybko przearanżować wnętrze, zmieniając kolory na panujące w trendach.
Jesteśmy także ciekawi jakichś prostych trików, które Pani jako home stager na pewno dobrze zna. Bardzo proszę udzielić nam kilku rad w temacie oświetlenia łazienkowego. W co warto zainwestować przy niewielkich łazienkach?
Z mojego dotychczasowego doświadczenia wynika, że w większości pomieszczeń nic tak skutecznie nie dodaje przytulności jak odpowiednie zasłony okien i zmiana oświetlenia. Wystarczy dodać delikatne oświetlenie, miękkie tekstylia oraz dodatki i nagle czujesz się jak w domu. Z ciekawostek dodam, że przy odpowiednim zamocowaniu karniszy jesteśmy w stanie skorygować wymiar pomieszczenia. Zasłony, lampy, narzuty na łóżko, dywany, poduszki czy ramki na zdjęcia to elementy, które najczęściej wykorzystujemy w naszych realizacjach. One pomagają nam odmienić wnętrze i wprowadzić pożądaną kolorystykę. Natomiast praktyka home stagingu w temacie oświetlenia łazienkowego pokazuje, że najbardziej sprawdzają się najprostsze i najpopularniejsze rozwiązania.