8 października 2019
STREFA INSPIRACJI

Festiwal Bauhausu w Berlinie na 100. rocznicę słynnej uczelni designu

Rok 2019 dla niemieckiego designu jest wyjątkowym okresem. 100-lecie założenia słynnego Bauhausu, o którym słyszał cały świat. Miejsce, które modelowało światowe trendy, wyprzedzało swoją epokę i miało realny wpływ na sztukę. Jubileusz połączono z wystawami, spotkaniami z artystami i wspominanie najlepszych projektów tej uczelni.


Kto nie słyszał o Bauhaus, już wyjaśniamy fenomen tego miejsca. W 1919 roku w Weimarze powstała uczelnia artystyczno-rzemieślnicza, która była otwarta dla każdego – kobiet, mężczyzn, rodowitych obywateli Niemiec czy osób zza granicy. Było to społeczeństwo artystów, wirtuozów, którzy myśleli nieszablonowo i nie bali się tego pokazywać. Bauhaus połączyło się z Akademią Sztuk Pięknych, które scalało w sobie kierunek architektoniczny i artystyczny. Niemiecki modernizm urodził się właśnie w tym miejscu, ale grzechem jest zamykać uczelnię w tym jednym słowie.

100-lecie założenia – obchody na ulicach Berlina

Powróćmy jednak do obchodów 100. rocznicy Bauhausu w Belinie. Sam festiwal rozpoczął się 31.08.2019 i miał jeden cel – opowiedzieć o sile modernizacji. Miejscu, które odmieniło edukację w akademiach sztuki i architektury. Uczelni, która miała wpływ na światowy design i jego kształtowanie się po latach. Wystawy, pokazy filmowe, degustacje jedzenia i dyskusje ze studentami, artystami i osobami związanymi ze światem projektowania.

Wszystko to odbyło się pod kierownictwem Bettiny Wagner-Bergelt, patronatem Prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera i współpracy z Akademią Sztuki w Berlinie. To jednak nie koniec celebrowania wyjątkowej okazji. Poza festiwalem, równolegle miały miejsce inne wydarzenia, które się łączyły, m.in.:

od 6.04.2019 w Muzeum Bauhausu w Weimarze miała miejsce wystawa z najstarszymi na świecie dziełami warsztatowymi.

od 8.09.2019 w Muzeum Bauhausu w Dessau pojawiła się wystawa związana z rozwojem technik wytwarzania obrabianych przedmiotów.

Jak podkreślała Claudia Perren, dyrektorka muzeum z Dessau oraz autorka wielu podręczników związanych ze sztuką, wystawa miała na celu pokazanie codzienności w życiu szkoły. Nic więc dziwnego, że wystawa nosiła nazwę „Bauhaus – miejsce eksperymentów” i nie brakuje tam rysunków z różnych okresów działalności oraz prototypów, które nie trafiły na rynek.

Bauhaus miejscem dla wielu pokoleń

Bauhaus jest czymś więcej jak uczelnią. Jej początek datuje się na okres po I Wojnie Światowej, która związana była z poszukiwaniem nowego porządku w życiu. Miała wprowadzić świeżość, nową epokę w niemieckiej rzeczywistości. Szybko odkryto, że to miejsce nie może zamykać się wyłącznie na sztukę, ale rozszerzyć swoją działalność, aby zwykły Niemiec również mógł sięgać po jego dobra. W Dessau powstawały prototypy domów, w sam raz na kieszeń statystycznej rodziny z klasy robotniczej. Bauhaus, który istniał tylko 14 lat, to miał ogromny wpływ na społeczeństwo między innymi ze względu na budownictwo socjalne. Wspierał demokrację i wolność. Był transdyscyplinarny i przekraczał granice Niemiec na arenę europejską, jak i nie światową! Wiele osób marzyło o tym, by tu studiować.

Studenci rozwijali tu technikę, sztukę, metodykę, a idea tego miejsca – wolnego, tolerancyjnego, otwartego na każdy element sztuki rozprzestrzeniała się po całym świecie. Nic więc dziwnego, że do dzisiaj projekty powstałe w Bauhaus przez tak krótki okres działalności są źródłem inspiracji wielu artystów, muzyków, a także architektów z każdego regionu.

Wielokrotne przekroczenie granic

Poza festiwalem, odbyły się także wystawy pt. „Bauhaus Imaginista” w Chinach, Rosji, Brazylii i Japonii. Pokazały one, jak duży wpływ miała uczelnia na poszczególne państwa i ich regiony. Odbyły się również różne warsztaty – w Maroku, Stanach Zjednoczonych czy Nigerii. Zwieńczeniem była finałowa wystawa w Berlinie – w Domu Kultur Świata w okresie 15.03 – 10.06.2019, a następnie wielki festiwal.

BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Średnia ocen: 5,00 na 5

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz