6 marca 2018
STREFA INSPIRACJI
WNĘTRZE

Design – szpan czy projektowanie?

Design to od dłuższego czasu słowo bardzo modne. I, z tego względu, zdecydowanie nadużywane! Czym tak naprawdę jest design z perspektywy aranżacji wnętrz? I dlaczego dziś niektórzy odczuwają wręcz obowiązek, by się nim interesować?


W języku angielskim zwrot „to design” oznacza po prostu „projektować”. Tymczasem w polskiej przestrzeni termin ten ma wiele znaczeń. Kojarzony jest nie tylko z architekturą, ale także z grafiką użytkową, projektowaniem produktów, wzornictwem przemysłowym czy modą. Zasadniczo design oznacza ogół działań o charakterze kreatywnym, związanym z projektowaniem dóbr i usług. W znaczeniu podstawowym odnosi się do wyglądu danego przedmiotu powstałego na podstawie projektu z założeniem wyprodukowania kolejnych egzemplarzy. W szerszym pojęciu design odnosi się także do funkcjonalności i ergonomii.

Designerski znaczy drogi?

W książce „Jak przestałem kochać design” Marcin Wicha pisze m.in. o znaczeniu słowa „dizajnerski”, wskazując, że zyskało dziś nowe znaczenie. Designerski oznacza bowiem tyle, co… drogi. Trudno się nie zgodzić z tym stwierdzeniem. Jeśli coś jest opisywane jako designerskie, najczęściej oznacza to, że jest kosztowne, unikalne i niedostępne dla wszystkich. Co więcej, określenie to bywa stosowane także do produktów, które designerskie wcale nie są – mogą być ładne i drogie, ale wielu z nich brakuje tej przysłowiowej kropki nad „i”. Jak mawiał Steve Jobs, „design is not just what it looks like, design is how it works”. A zatem w designie powinno chodzić nie tylko o wygląd, ale także o funkcjonalność. Cóż nam bowiem po produktach pięknych, lecz zupełnie nieprzydatnych? Atrakcyjność danej rzeczy jest jedynie jej dopełnieniem. Clou stanowi natomiast to, czy dany przedmiot spełnia oczekiwania kupującego. Jeśli ma służyć jedynie temu, by przyciągać wzrok, a nie idzie za nim żadna funkcjonalność, nie ma mowy o dobrym designie.

Czy na designie trzeba się znać?

Tak, jak w wielu innych dziedzinach, design odgrywa dziś ogromną rolę w architekturze wnętrz. Zależy nam, by nasze mieszkania były nie tylko przytulne, ale też ładne, modne i funkcjonalne. Urządzając je, wybieramy meble i przedmioty, które trafiają w nasz gust, a jednocześnie spełniają wszystkie funkcje, których od nich oczekujemy. Nie zagłębiając się w sztukę projektowania, często nieświadomie i intuicyjnie wybieramy rozwiązania stanowiące kwintesencję dobrego designu. Choć projektowanie użytecznych i estetycznych przestrzeni wymaga oczywiście odpowiedniej wiedzy i kompetencji, intuicyjne działanie często przynosi dobre efekty. Właśnie dlatego design nie jedno ma imię.

BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Średnia ocen: 5,00 na 5
TAGI: design / projektowanie / trendy 

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz