16 sierpnia 2018
STREFA INSPIRACJI
WNĘTRZE

Czym jest home staging?

Home Staging początkowo odniósł wielki sukces na amerykańskim rynku nieruchomości, ale od pewnego czasu stał się bardzo popularny również w Polsce.


W Polsce Home Staging staje się coraz bardziej popularny, na czym dokładnie polega i jakie korzyści przynosi?

Home Staging to inaczej „scenografia wnętrza” czyli zabiegi bazujące na wzmocnieniu pierwszego wrażenia, mające na celu uatrakcyjnienie nieruchomości pod kątem jej sprzedaży. Potencjalny nabywca ma się we wnętrzu zakochać od pierwszego wejrzenia. HS łączy w sobie zabiegi dekoratorskie, prezentacyjne i marketingowe. Dzięki nim mamy szansę na szybszą sprzedaż, a także wyższą kwotę transakcyjną. Na popularność HS składa się fakt, że osiągamy efekt przy relatywnie małych zmianach aranżacyjnych, nie wymagających wysokich nakładów finansowych.

Wykorzystując zabiegi home stagingowe o ile jesteśmy w stanie podnieść sprzedaż?

Trudno mówić o konkretnych kwotach, ponieważ czasami zabiegi HS powodują jedynie, że jakaś nieruchomość w ogóle zostaje sprzedana po długim czasie braku zainteresowania. Często jednak wkład finansowy zwraca nam się z nadwyżką. Zdarza się, że dana nieruchomość może zyskać na wartości rynkowej nawet do 25%.

Czy każdy z nas może zająć się Home Stagingiem swojego domu? Kiedy zdecydować się na fachową poradę?

Oczywiście do pewnego stopnia tak, jednak będąc właścicielem nie zawsze jesteśmy obiektywni w kwestii potrzeb uczestników rynku nieruchomości. Mamy zazwyczaj duży sentyment do pewnych przedmiotów czy przeróbek, które sami wykonaliśmy. Należy jednak sobie zdać sprawę i brutalnie zderzyć się z rzeczywistością, że dla potencjalnego kupującego mogą one nie mieć żadnej wartości, a nawet umniejszyć atrakcyjność lokalu. Kiedy mamy problem z bezstronną oceną rynkową mieszkania czy domu warto skorzystać z porad home stagera.

Czy na Home Staging potrzeba dużej ilości pieniędzy i od czego zależy cena za taką usługę?

Na cenę usługi ma wpływ kilka czynników. Nadrzędnymi są na pewno wielkość i stan mieszkania. Jeśli decydujemy się na lifting dużego mieszkania, w którym np. od dawna nikt nie mieszkał musimy liczyć się z większymi wydatkami. Czasami jednak by uzyskać zadowalający efekt wystarczy parę zręcznych sztuczek, zmiana ustawienia mebli i dobór lub zmiana dodatków. Dlatego usługę HS możemy podzielić na dwa etapy. Pierwszy to konsultacja której efektem jest raport czyli taki „przepis na lifting” na bazie którego inwestor może sam dokonać zmian.

Jak długo trwają takie zmiany?

Czasami wystarczy dzień czy dwa poświęcone na zakupy dodatków i uprzątniecie zbędnych elementów dekoracyjnych. Jeśli ingerujemy w kolorystykę ścian czy wymieniamy część mebli np. kuchnię może to potrwać ok. dwóch tygodni.

Co doradziłaby Pani czytelnikom, którzy decydują się na metamorfozę swoich domów? Od czego powinni zacząć zmiany?

Przede wszystkim od ujednolicenia stylu i kolorystyki, a także od generalnych porządków. Ważne jest też kto może zostać potencjalnym nabywcą ich nieruchomości. Inne potrzeby mają młodzi single, a inne rodziny z dziećmi.

Jakie są największe wady i elementy mieszkania, które niekorzystnie wpływają na pierwsze wrażenie, a które najczęściej popełniamy?

Najczęstszym błędem jest zagracenie przestrzeni. Ciągle jeszcze mamy tendencję do chomikowania i przechowywania przedmiotów na tzw. wszelki wypadek. Musimy pamiętać, że potencjalny nabywca kupuje swoje marzenia, a nie nasze pamiątki po cioci, nieudane prezenty urodzinowe czy rękodzieło naszej babci.

Jak ocenia Pani gust Polaków w kreowaniu wnętrz? Czy chętnie zmieniamy wystrój i przywiązujemy wagę do nowych trendów w aranżacjach?

Zauważam dużą poprawę w otwartości ludzi na zmiany, czasami dość odważne i mniej zachowawcze. Mamy do dyspozycji wiele pism i portali branżowych. Klienci często wiedzą co by chcieli, tylko nie potrafią tego złożyć w sensowną i funkcjonalną całość. Najczęściej w 100% zdają się na mnie.

Czy z porad home stagera warto skorzystać w przypadku nowych mieszkań? Czy Home Staging dotyczy także mieszkań nadających się do remontu?

Jeśli zarówno nowe jak i te do remontu mieszkania są przeznaczone do sprzedaży czy wynajmu to jak najbardziej. Remont może być częścią usługi HS. Czasami klienci wynajmują HS dla siebie bo po prostu chcieliby zmienić coś w swoim otoczeniu.

Jakie jest zapotrzebowanie na Home Staging w Polsce, ile osób korzysta z takich usług

Nie śledzę oficjalnych statystyk, jednak coraz więcej osób dostrzega potrzebę skorzystania z pomocy specjalisty przy sprzedaży mieszkania, jak również często przy wynajmowaniu. Rynek nieruchomości jest nasycony i aby sprzedać nieruchomość trzeba zadbać o jej atrakcyjność i konkurencyjność.

Co Pani sądzi o przyszłości Home Stagingu w naszym kraju, czy stanie się tak popularny jak w Stanach Zjednoczonych?

Trudno być wizjonerem w tej materii, ale do niedawna hasło HS było dość enigmatyczne. Obecnie Polacy coraz bardziej są świadomi przydatności takich usług i chętniej decydują się na zmiany. Rynek nieruchomości jest dynamiczny, a atrakcyjność i walory estetyczne wnętrz są coraz bardziej pożądanym dobrem w naszym kraju.

BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Średnia ocen: 5,00 na 5
TAGI: home staging / wywiad 

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz