30 stycznia 2018

Najlepiej pomalowane miasta świata

Hiszpania, Szwecja, a także Norwegia – to państwa, które mogą pochwalić się najlepiej pomalowanymi miastami świata. Ale pięknych murali – to o nich mowa – nie brakuje także w Polsce.


O ile zwyczaj malowania ścian domów na jednolite barwy sięga dawnych czasów, o tyle moda na murale jest stosunkowo młoda. Zdążyła już jednak ogarnąć cały świat. Od jakich malowideł nie można oderwać oczu? Gdzie szukać tych, które stały się nie lada atrakcją turystyczną? Z pomocą przychodzi portal Brightside.me, który swego czasu wybrał 20 najpiękniejszych murali na świecie. Wśród nich znalazły się także dwa z Polski.

Casuarina, Peru

Mural przedstawia gigantycznych rozmiarów kolibra podczas lotu, który unosi ze sobą małego chłopca. Całość utrzymana jest w intensywnych barwach, a dbałość o każdy szczegół na pewno zaskoczy niejednego. Autorem pracy jest JADE.

Najlepiej pomalowane miasta świata

Ordesa, Hiszpania

Nie sposób nie kojarzyć tego muralu – ubrany od stóp do głów mężczyzna zdaje się być przedstawiony z niemal fotograficzną dokładnością. Co ciekawe, został namalowany w poziomie. Autor: SPOK

Najlepiej pomalowane miasta świata

Sztokholm, Szwecja

Kojarzycie młodą kobietę w żółtym nakryciu głowy zapatrzoną w niebo? Jeśli nie, koniecznie pojedźcie do Sztokholmu. Mural zdaje się być gigantycznym zdjęciem – tak duża, także w tym przypadku, jest dbałość o szczegół. Autor: Yash

Najlepiej pomalowane miasta świata

Oslo, Norwegia

A gdyby tak przenieść obrazy znane z okolicznych muzeów na ściany? Czemu nie! Jeden z najpiękniejszych znajduje się w Oslo, a namalował je Julien de Casabianca. Wyznaje jedną zasadę: uwolnić obraz!

Najlepiej pomalowane miasta świata

Papeete, Tahiti

To już obraz śpiącej dziewczynki, który szczelnie zakrywa jedną ze ścian kamienicy, łącznie z wjazdem do garaży. Intensywnej czerwieni i innych nasyconych kolorów nie sposób nie zauważyć już z daleka. Autorzy: Seth Globepainter i HTJ

Najlepiej pomalowane miasta świata

A to Polska właśnie
Jedno z wyróżnionych malowideł znajduje się w Łodzi i przedstawia drzewo z wyrastającym z niego sercem (to praca portugalskiego artysty Alexisa Diaza). Drugie z kolei w Bobowej i ilustruje fragment ludowej koronki (autorem jest NeSpoon).

Najlepiej pomalowane miasta świata

Natomiast we wnętrzach Starego Browaru Rzeszowskiego znajduje się mural upamiętniający historyczny samolot PZL Łoś 37- dwusilnikowy bombowiec produkowany w Polskich Zakładach Lotniczych w Mielcu tuż przed rozpoczęciem II Wojny Światowej. Dzieło, które nawiązuje do istnienia blisko 80-letniej tradycji przemysłu lotniczego w Rzeszowie, uświetniło wygląd kamienicy przy ul. Grunwaldzkiej 22, usytuowanej w zabytkowej części miasta.

Najlepiej pomalowane miasta świata

Ponadto w Dębicy niedaleko Rzeszowa przy Skwerze Mikołajkowów powstał mural przedstawiający sekcję konną Tarnowskiego Oddziału Jazdy 5. Pułku Strzelców konnych uważanych za najbarwniejszą formację polskiego wojska. Oba malowidła powstały z inicjatywy Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka SA.

Najlepiej pomalowane miasta świata

Gdzie szukać pięknie malowanych całych miast? Oto nasza lista TOP 3.

Burano, Włochy

Niewielka wysepka Burano zwana jest także „perełką weneckiej laguny”. Budynki mienią się kolorami tęczy, bo dawniej rybakom pomagało to odnaleźć swoje domy w porannej mgle. Zwyczaj ich malowania przetrwał do dziś – do tego stopnia, że jeśli właściciel zechce przemalować budynek, musi poprosić lokalne władze o pozwolenie na użycie konkretnej farby. Tak, by kolory nie powtarzały się zbyt często.

Najlepiej pomalowane miasta świata

Nyhavn, Kopenhaga, Dania

Dawne domy kupców – większość kamienic ma ponad 300 lat – zamieniono teraz w kafejki i restauracje, a ulice wypełniono parasolami, stolikami i krzesełkami. Nie zmienił się za to sposób ozdoby budynków. Każdy pomalowano na oryginalny kolor, najczęściej w odcieniach czerwieni i żółci, co świadczy o zamożności ich właścicieli.

Najlepiej pomalowane miasta świata

Szafszawan, Maroko

To już miasto pokryte w najdrobniejszych szczegółach niebiskimi odcieniami farby – niebieskie są tam nie tylko fasady domów, ale też odrzwia i okiennice. Jedna z teorii mówi, że skutecznie odstrasza to komary, inna – nawiązuje do dawnych czasów, kiedy miasto zasiedlała społeczność żydowska. To ona malowała tak swoje domostwa, by w ten sposób – bardziej symboliczny niż dosłowny – być bliżej nieba.

Najlepiej pomalowane miasta świata
BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Bądź pierwszą osobą oceniającą ten artykuł!
TAGI: budynki / graffiti / murale 

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz