21 listopada 2017

Kieliszki i alkohol – jak je przechowywać?

Beczka, łańcuch, wąż – rodzajów stojaków na wino nie sposób zliczyć. Podobnie jak sposobów na przechowywanie kieliszków.


Można je powiesić na ścianie, postawić na półce albo np. na stole. Wykonać z plastiku, stali nierdzewnej albo z drewna. Zawsze dostosować do stylu, w jakim urządzone jest całe mieszkanie. Jakie wzory stojaków na alkohol i szkło są teraz modne?

Łańcuch

Wykonany z metalu sprawia, że umieszczona w takim stojaku butelka zdaje się lewitować. Zaskoczenie (zaproszonych gości) gwarantowane! Wszystko dzięki temu, że postawa łańcucha jest dodatkowo usztywniona.

Beczka

Stojak w kształcie beczki? Czemu nie! Z reguły mieści sześć butelek, a nierzadko z boku ma też uchwyt, na którym znajduje się dołączony do kompletu korkociąg. Ten ostatni zawsze będzie pod ręką!

Rower

Gięty metal przybierać może dowolny kształt. Równie dobrze może to być rower, jak i np. skrzypce. Takie konstrukcje – z reguły w kolorze: złoty patyna lub srebrny patyna – mają też miejsce na kilka kieliszków. To rozwiązania i estetyczne, i praktyczne.

We wnętrzach urządzonych w stylu nowoczesnym i glamour sprawdzą się proste stojaki na wino i kieliszki. Najlepiej wykonane z metalu, bo w ten sposób będą pasować do chromowanych i szklanych detali. Równie dobrze mogą to być mocno zarysowane formy, jak i delikatne konstrukcje geometryczne. Te z motywami roślinnymi to z kolei idealne rozwiązanie dla domów i mieszkań w stylu prowansalskimi. Dla porównania, we wnętrzach klasycznych i rustykalnych warto postawić na drewno – tym bardziej, że będzie stanowić nawiązanie do modnego ostatnio stylu retro.

Rzeźba

To kolejny pomysł na stojak, który zdaje się przeczyć prawom fizyki. Przypomina uciętą po skosie metalową rurę – po włożeniu butelki w znajdujący się z boku otwór nasuwa skojarzenia z modernistyczną rzeźbą.

Wąż

To propozycja dla miłośników nowoczesnych form. Uformowane z plastiku półki na butelki kształtem przypominają wijącego się węża albo np. orientalny liść (motyw dżungli jest w tym sezonie szczególnie modny). Konstrukcja jest lekka – można ją z łatwością przestawiać – i dostępna w kilku kolorach. Także bardzo intensywnych – to już propozycja dla odważnych.

Skrzynia

Elegancka, wykonana z drewna tekowego, z dbałością o szczegóły – taki stojak także może być dekoracją zarówno kuchni, jak i np. spiżarni. Tym bardziej, że skrzynia może być też zrobiona z drewna dębowego polakierowanego na czarno. W jednym z trzech rozmiarów – w zależności od potrzeb.

Hand made

Innym z pomysłów na stojak może być montaż wąskiej półki i dokręcenie do niej klastycznego wieszaka na kieliszki. To proste i uniwersalne rozwiązanie! Ale równie dobrze można w tym celu wykorzystać palety – kto powiedział, że stojaka na wino nie można wykonać samemu.

Ale nie tylko o estetykę chodzi. Dzięki odpowiedniemu przechowywaniu alkohol, w tym przede wszystkim wino zachowa swoje właściwości. Warto zadbać, by butelki leżały w pozycji horyzontalnej, w miejscu chłodnym i zacienionym – wysoka temperatura i duża ilość światła mogą zakwasić bukiet.

BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Bądź pierwszą osobą oceniającą ten artykuł!

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz