11 maja 2018

Wiosenne wsparcie ogrodu

Kiedy słońce zaczyna grzać coraz mocniej, przychodzi czas na odświeżenie ogrodu.


Nie da się ukryć, że wymaga to nieco wysiłku, jednak warto się postarać – dzięki sumiennie zaplanowanym i starannie wykonanym pracom możemy osiągnąć spektakularny efekt i cieszyć się pięknym, zadbanym otoczeniem.

OD CZEGO ZACZĄĆ?

Dłuższe i cieplejsze dni, które coraz chętniej spędzamy na zewnątrz, sprzyjają pracom w ogródku. Jego odświeżenie po zimie polega nie tylko na gruntownym sprzątaniu, ale również na pielęgnacji roślin, odnowieniu altany, przygotowaniu nowych nawierzchni czy oczyszczeniu oczka wodnego z liści. Prace warto zacząć od zaopatrzenia się w odpowiedni sprzęt i środki. Najważniejsze jest wygodne i niekrępujące ruchów ubranie robocze, w tym rękawice ochronne, nakolanniki, buty. Narzędzia należy dostosować do rodzaju prac. Oprócz szpadla, grabi, narzędzi do przycinania drzew i krzewów (piły, sekatora ręcznego) potrzebne mogą być też bardziej specjalistyczne urządzenia, takie jak wertykulatory. Przydadzą się też impregnaty do drewna i akcesoria do malowania.

Wiosenne wsparcie ogrodu

SPRZĄTANIE TRAWNIKA I OCZKA WODNEGO

Kiedy stopnieje śnieg, możemy zabierać się za prace porządkowe. Warto je zacząć od wygrabienia trawnika z liści, patyków, suchej trawy i śmieci na tyle ostrożnie, żeby nie odrywać mokrej darni od podłoża. Takie „czesanie” pobudzi do wzrostu trawę i ją napowietrzy. Kiedy mróz na dobre ustąpi, możemy też odsłonić rośliny, torf i korę pozostawiając na rabatach jako ściółkę, a liście i gałęzie przeznaczyć na kompost. Wiosną wycinamy też przekwitłe kwiatostany i oczyszczamy dno stawu z gnijących liści i resztek roślin.

Wiosenne wsparcie ogrodu

CZYSZCZENIE NAWIERZCHNI

Po zimie, szczególnie kiedy w trakcie mrozów podsypywaliśmy podjazd solą, na nawierzchniach ceglanych, kamiennych czy betonowych mogą pojawić się plamy, wykwity, a także zielone naloty. W pierwsze ciepłe dni czyścimy je za pomocą dość twardej szczotki i ciepłej wody, na przykład z dodatkiem delikatnego detergentu. Można użyć do tego wygodnej myjki ciśnieniowej, która skuteczniej poradzi sobie z trudniejszymi zabrudzeniami. Przydatne mogą się okazać również gotowe, dostępne w sklepach ogrodniczych preparaty do czyszczenia nawierzchni z danego materiału.

ODNAWIANIE MEBLI OGRODOWYCH I ALTANY

Zanim sezon zacznie się na dobre, warto przygotować meble i odświeżyć altanę, taras oraz drewniane ogrodzenia. Krzesła i stoły z metalu, drewna oraz tworzyw sztucznych czyścimy wodą z dodatkiem detergentu. Do tych wiklinowych lepiej użyć rozpuszczonego w wodzie kwasku cytrynowego – mydło może wysuszać wiklinę i pozostawiać biały nalot. Drewniane meble warto dodatkowo pokryć specjalnym olejowym preparatem pielęgnująco-ochronnym.

Altanę można na wiosnę odmalować i zabezpieczyć przed działaniem czynników atmosferycznych. W pierwszej kolejności przygotowujemy podłoże, czyszcząc je, szlifując i odpylając. Następnie nakładamy warstwę podkładową, czyli tak zwany grunt, dopasowany do wybranej przez nas farby nawierzchniowej. Dzięki niemu drewno będzie bardziej wytrzymałe i mniej chłonne. Wyschnięte drewno delikatnie szlifujemy, odpylamy i malujemy impregnatem powłokotwórczym w wybranym kolorze. Na narażoną na ścieranie podłogę altany stosujemy minimum dwie warstwy oleju do drewna.

Wiosenne wsparcie ogrodu
BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Bądź pierwszą osobą oceniającą ten artykuł!

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz