7 sierpnia 2017

Mieszkanie seniora

Przedstawiamy rozwiązania i udogodnienia w mieszkaniu starszych osób, które wprowadzą do ich codzienności komfort i wygodę.


Łazienka

Urządzanie mieszkania dostosowanego do potrzeb osób starszych zaczynamy od łazienki. Aby móc komfortowo wykonywać codzienną pielęgnację ciała potrzebny jest cały system udogodnień. Po pierwsze, rezygnujemy z wanny na rzecz prysznica. Po drugie, kabina prysznicowa nie powinna być zamontowana zbyt wysoko, najlepiej na tym samym poziomie co podłoga łazienki.

Nie zapomnijmy także o montażu składanego siedziska oraz uchwytów. Te ostatnie powinny także znaleźć się przy misce sedesowej w toalecie. Oprócz tego warto pomyśleć o matach antypoślizgowych, które zapobiegną upadkowi na mokrej podłodze.

Multicooker

Aby ułatwić seniorowi gotowanie, warto pomyśleć o elektronicznym urządzeniu wielofunkcyjnym do gotowania. Tak zwane multicookery łączą w sobie funkcję kuchenki, mikrofalówki, piekarnika, maszynki do chleba, parowaru a nawet frytkownicy. Jak to działa? Wystarczy składniki umieścić w urządzeniu i ustawić odpowiedni program.

Multicooker wyręczy w nas w mieszaniu, uniemożliwi przypalenie lub wykipienie potrawy, a także samoczynnie wyłączy się po przygotowaniu potrawy. Jest to nie tylko wygodne urządzenie, ale także bezpieczne. Co więcej, jest to jedna ze zdrowszych metod gotowania, podczas którego produkty nie tracą cennych witamin i minerałów.

Pamiętajmy o kolorach! Wybierajmy jasne i stonowane kolory, które będą działać kojąco i relaksująco na starszą osobę. Unikajmy zimnych i przygnębiających barw. Strzałem w dziesiątkę będzie jasny żółty lub zielony!

Detale

Przystosowując mieszkanie do życia seniora trzeba zwrócić uwagę na szereg detali. Przede wszystkim zlikwidujmy wszelkie przeszkody, które utrudniają poruszanie, takie jak progi, śliska podłoga, luźne chodniki i dywany, o które można się potknąć i przewrócić. Jeśli są schody, to powinna być wygodna poręcz. Uchwyty montujemy nie tylko w łazience i toalecie, ale także w sypialni. Wysokość blatów w kuchni powinna być przystosowana do przygotowywania posiłków na siedząco. Oprócz tego trzeba pomyśleć o wygodnym fotelu w salonie, z którego łatwo wstać i odpowiednim materacu w sypialni, który korzystnie wpływa na kręgosłup.

BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Średnia ocen: 5,00 na 5
TAGI: mieszkanie / senior 

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz