8 maja 2019
STREFA INSPIRACJI

Jak prawidłowo odnowić dach – przygotowanie powierzchni i malowanie

Malowanie dachu brzmi jak czarna magia? Dzięki naszemu poradnikowi dowiesz się wszystkiego, czego potrzeba do jego odpowiedniej renowacji.


Wybór farby

Samodzielne malowanie dachu może stanowić nie lada wyzwanie – warto zatem wiedzieć jaki rodzaj produktów będzie dla nas najbardziej odpowiedni i sprosta wszystkim oczekiwaniom. Farba Śnieżka na dach jest produktem, który można stosować na dachy ocynkowane, stalowe i aluminiowe, uzyskując estetyczny efekt przy jednoczesnej ochronie przed promieniami UV, wody, korozji i innych czynników mechanicznych. Drugim proponowanym przez nas produktem jest szybkoschnąca farba Rafil Radach, charakteryzująca się odpornością na zniszczenia mechaniczne i chemiczne, szczególnie polecana do malowania powierzchni stalowych ocynkowanych, stalowych fosforanowanych, aluminiowych oraz powlekanych. Jak zatem należy przygotować powierzchnię do malowania, aby osiągnąć optymalny efekt i cieszyć się pięknym dachem przez długie lata?

Jak się przygotować?

Zanim przystąpimy do odnawiania dachu warto zwrócić uwagę na warunki, w jakich może być przeprowadzana praca. Najlepiej by nie były to upały ani mrozy – temperatura oscylująca między +10°C a +25°C będzie optymalna dla właściwości farby. Warto również pamiętać, że nie można przystępować do prac na powierzchni nagrzanej lub mokrej. Rozsądnym zabiegiem jest także skorzystanie z obliczenia tzw. punktu rosy – wystarczy skorzystać z kalkulatora online.

Pierwszym krokiem jest odpowiednie przygotowanie dachu. Ważne, aby był on oczyszczony, pozbawiony tłustych plam, znaków korozji oraz pozbawiony dodatkowych gruntowań mających na celu poprawę przyczepności kolejno nakładanych produktów. Jedynym dopuszczalnym zabiegiem może być tutaj zmatowienie powierzchni dachowej za pomocą papieru ściernego lub wody z piaskiem pod ciśnieniem. W przypadku renowacji starych dachów, gdzie zaistniała potrzeba usunięcia postępującej korozji (co ważne – nie korzystamy z żadnych środków odrdzewiających!) , dobrym pomysłem będzie zastosowanie produktu wyrównującego ubytki, jakim jest np. Śnieżka Na dach Farba Gruntująca. Warto pamiętać, by farby nie należy rozcieńczać wodą ani benzyną, lecz przeznaczonymi do tego celu środkami z serii Śnieżka lub Rafil.

Malowanie dachu

Po upewnieniu się, że dach jest odpowiednio oczyszczony, możemy przejść do kolejnego kroku, jakim jest nakładanie farby na powierzchnię. Przed użyciem farbę należy dokładnie wymieszać, po czym w razie potrzeby dodać rozcieńczalnik (w przypadku malowania pędzlem lub wałkiem będzie to 5%, natomiast w przypadku natrysku pneumatycznego – 10%), tak, aby uzyskać odpowiednią lepkość farby. Produkt należy nakładać dwukrotnie, w odstępach minimum 6 godzin. Ważne jest, aby w trakcie aplikacji unikać dociskania pędzla lub kilkukrotnego malowania tego samego odcinka, gdyż może spowodować to mało estetyczny efekt odbicia faktury pędzla na powierzchni. Należy pamiętać aby nie pominąć podczas malowania trudno dostępnych miejsc czy krawędzi – aby skutecznie chronić, farba musi mieć zachowaną jednakową grubość na całej malowanej powierzchni.

Na koniec

Po zakończeniu malowania warto pamiętać o zabezpieczeniu farby w oryginalnym opakowaniu i przechowywaniu go w chłodnym, zaciemnionym miejscu. Świeża farba uzyskuje pełne utwardzenie po trzech dniach od zakończenia prac renowacyjnych, a dzięki właściwemu przebiegowi aplikacji pozwoli na długotrwałą satysfakcję z uzyskanego efektu.

BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Średnia ocen: 4,94 na 5
TAGI: dach / malowanie dachu 

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz