28 maja 2018

Home Stager potrzebny od zaraz

Lilla Home, marka aranżująca wnętrza mieszkań oraz lokali usługowych, opowiada o tym, jak home stager poznaje ludzkie potrzeby i realizuje cele.


Czym się różni praca nad wnętrzem mieszkalnym, od tej nad wizerunkiem lokalu usługowego?

Podstawową różnicą jest odbiorca naszego projektu. Przy pracy nad wnętrzami mieszkania, projekt dedykowany jest konkretnej osobie, jej wymaganiom, gustom i oczekiwaniom. Przy projekcie lokalu komercyjnego musimy zwrócić uwagę na to, że jest on kierowany do szerokiej grupy odbiorców i musi uwzględniać potrzeby tej grupy. Kolejną sprawą jest ilość włożonej pracy. Zasadniczo, przy realizacji nowego efektu wizualnego lokalu, lista zadań jest dłuższa i obejmuje między innymi takie elementy jak użycie w projekcie mebli czy wymiana wykładzin podłogowych, które będą długo służyć użytkownikom, przy założeniu dużego ruchu w projektowanej przestrzeni. Dodatkowo, praca nad wnętrzami komercyjnymi musi uwzględniać cały szereg wymogów technicznych opartych na konkretnych przepisach bhp, ppoż, czy sanitarnych, którymi przy projekcie mieszkania nie musimy się przejmować.

Home Stager potrzebny od zaraz

Co należy wziąć pod uwagę, aranżując miejsca publiczne?

Przede wszystkim analizujemy profil lokalu, grupę odbiorców i jego przeznaczenie. Jeśli realizujemy projekt baru bistro, którego klientami jest określona grupa społeczna, a stworzymy wnętrze odbiegające od oczekiwań i potrzeb tej grupy, możemy osiągnąć efekt odwrotny od zamierzonego.

Od czego zaczynają się metamorfozy? Czy są to drastyczne zmiany jak wymiana podłóg, malowanie ścian, a może wystarczą drobne poprawki lub posprzątanie mieszkania?

Wszystko zależy od zastanego stanu technicznego mieszkania czy lokalu, budżetu oraz celu tych działań. Jeśli metamorfoza wykonywana jest jako docelowa zmiana na potrzeby inwestora, decydujemy się wówczas na poważniejszą ingerencję, łącznie ze zmianami układu funkcjonalnego (wyburzenia ścian itp.). Jeśli celem home stagingu jest sprzedaż, bierzemy pod uwagę zupełnie inne aspekty i skupiamy się na wydobyciu z miejsca jego mocnych stron i przesunięciu na drugi plan słabych punktów. Zaczynamy od deporsanalizacji wnętrza, usuwamy rzeczy osobiste oraz wszelkie elementy powodujące „zagracenie” przestrzeni. Kolejnym krokiem są wielkie porządki i doprowadzenie do nieskazitelnej czystości elementów takich jak armatura, zlewy, brodziki, wanny. Jeśli wymagają zmiany, podejmujemy się takiego działania. Następnie aranżujemy przestrzeń z wykorzystaniem zastanych mebli lub wprowadzamy do mieszkania nowe. Bardzo ważnym elementem są detale dekoracyjne, tworzące klimat. Odpowiednie tekstylia (narzuty, poduchy), oświetlenie dekoracyjne, rośliny itp. mogą zdziałać cuda.

Home Stager potrzebny od zaraz

Dlaczego lokale handlowe i usługowe wymagają home stagingu?

Taka zmiana jest najczęściej efektem rozwoju i zwiększenia oczekiwań zarówno po stronie klienta, jak i inwestora. Zmiany są stałym elementem naszego życia, a w działalności usługowej efekt zaskoczenia jest szczególnie istotny. Metamorfozy lokali usługowych dają klientom poczucie, że się o nich troszczymy, są dla nas ważni i chcemy zadbać o ich komfort. Innym aspektem jest często potrzeba wynikająca z konieczności odświeżenia lokalu lub zmiany jego przeznaczenia.

Home Stager potrzebny od zaraz

Jeśli chodzi o projekty to realizowaliśmy m.in. metamorfozy wszystkich łódzkich lokali z sieci barów bistro Rajskie Jadło oraz Kręgielni Grakula w Manufakturze. Projektowaliśmy także wnętrza Restauracji Faktura (Manufaktura), Kawiarni Manu Cafe (Manufaktura), oraz we współpracy z Bartoszem Klimem z Milk Designs zadbaliśmy o wnętrza Restauracji Hana Sushi (Manufaktura), Restauracji Sztolnia w Katowicach, Kawiarni Czervona w Łodzi. W tej chwili pracujemy nad metamorfozą pizzerii w Zgierzu. Współpracujemy w zakresie projektowania także z centrami handlowymi z grupy APSYS (Manufaktura w Łodzi i Posnania w Poznaniu).

Home Stager potrzebny od zaraz

Od czego najlepiej zacząć zmiany, planując sprzedaż lub wynajem mieszkania? Które elementy wyposażenia mają największy wpływ na wizerunek mieszkania?

Najważniejsze są te miejsca, które powinny odznaczać się nienaganną czystością, czyli łazienki i kuchnie. Zużyte sprzęty czy brud, skutecznie zniechęcają kupujących. W następnej kolejności oceniamy stan techniczny mieszkania (nie ukrywamy wad lokalu) i decydujemy o zakresie niezbędnych działań. Klienci podejmują decyzje o zakupie na poziomie emocjonalnym, dlatego naszym zadaniem jest stworzenie wnętrza, które ma zachwycić klienta, oczarować i sprawić, by poczuł się jak u siebie w domu. Osiągamy to stosując odpowiednie zabiegi dekoratorskie, wykorzystujące barwy, dodatki i akcesoria.

Home Stager potrzebny od zaraz

W home stagingu ważne jest użycie odpowiednich kolorów. Biele i szarości, choć bardzo modne nie są najlepszym wyborem, trafiającym w gust szerokiej grupy odbiorców. Najczęściej opieramy się na barwach pastelowych, wprowadzających harmonię i przyjazny nastrój. Jednym z bardzo ważnych elementów jest właściwa dekoracja okien (zasłony, rolety rzymskie), która ociepla wizualnie mieszkanie. Niezawodne są tekstylia. Pięknie pościelone łóżko w sypialni, zaaranżowana sofa w salonie wprowadza sielski i domowy klimat. Rośliny z kolei wprowadzają do wnętrza życie i wprawiają nas w dobry nastrój. Ja osobiście dbam bardzo o aranżacje kuchni, w której zawsze są świeże zioła, kwiaty i owoce.

Home Stager potrzebny od zaraz
Home Stager potrzebny od zaraz

Dlaczego depersonalizacja nieruchomości mieszkalnej jest ważna w home stagingu?

Kupujący mieszkanie chcą poczuć się w nim jak u siebie. W idealnie przygotowanej nieruchomości będą mogli poczuć namiastkę życia w nowej przestrzeni. Natomiast w miejscach, w których potencjalny klient spotka się z pamiątkami po właścicielach, ich zdjęciami i wspomnieniami, niemal na pewno poczuje się obco i szanse na udaną transakcje będą znikome.

Jak przekonać klientów do aranżacji wnętrza przed sprzedażą?

Najlepszym argumentem są liczby. Z naszego doświadczenia wynika, że inwestycja na poziomie 2-3% wartości nieruchomości podnosi jego wartość o 15-20%. Najczęściej pokazujemy klientom zrealizowane wnętrza i prosimy ich o podzielenie się z nami ich odczuciami. Po takim spotkaniu czują instynktownie, że taka aranżacja to podstawa udanej transakcji.

Co jest najtrudniejsze w pracy home stagera?

Wbrew pozorom home staging to nie tylko dodanie kilku poduszek i kwiatów (a takie mylne przekonanie krąży w opinii publicznej). Jest to szereg zaplanowanych działań, również tych remontowych. Zawodowy home stager musi być doskonałym organizatorem, logistykiem, managerem projektu i psychologiem. Mile widziane w tym zawodzie są również cechy związane z wrażliwością artystyczno-przestrzenną. Najtrudniejsze są momenty, w których wkraczamy w obszar emocji, depersonalizujemy wnętrza, do których właściciele są bardzo przywiązani. Często takie działania wymagają ogromnego nakładu energii i zrozumienia drugiej strony. Dużym utrudnieniem jest także niewielka ilość firm podwykonawczych (np. wypożyczalni mebli) oraz wciąż niska świadomość tego „z czym się je home staging”.

Home Stager potrzebny od zaraz
BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Średnia ocen: 5,00 na 5

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz