Dzieje Kamienicy

Historia Hotelu Starego zaczyna się w drugiej połowie XIV wieku. To właśnie w tym czasie powstał zabytkowy budynek nazywany Kamienicą Na Schodach. W kolejnych stuleciach kamienica należała do bogatych rodów szlacheckich i mieszczańskich. W XVII wieku pieczę nad obiektem sprawował ród Bryknerów, a od wieku XVIII budynek stał się własnością Piotra Steinkellera. W XIX wieku gmach przebudowano nadając mu klasycystyczną formę. Mimo wielokrotnej modernizacji w kamienicy zachowały się szesnastowieczne portale. W XX wieku na ul. Szczepańskiej 5 mieściła się restauracja Trzy Rybki, którą zamknięto w latach 80-tych. W 1989 roku Kamienicę odzyskała włoska rodzina Sforzów.

Powstanie Hotelu

Od początku lat 90-tych ubiegłego wieku budynek nie mógł znaleźć swojego przeznaczenia. Początkowo planowano przebudowę kamienicy na przestrzenie biurowe. W chwili gdy właścicielami obiektu stała się, znana z inwestycji na Starym Mieście, krakowska grupa Likus, podjęto decyzję o adaptacji gmachu na luksusowy hotel. Autorem ostatecznego projektu przebudowy budynku jest krakowski architekt- Marcin Janowski z Biura Projektów i Ekspertyz Archikon. Twórca ten już wcześniej współpracował z grupą Likus przy realizacji wielu inicjatyw, no, modernizacji hotelu Monopol w Katowicach. Współautorami koncepcji są Krzysztof Klimek i Leszek Likus, a głównym Inwestorem była firma Holding Liwa sp. z o.o.

Koncepcja Przebudowy

Kiedy w 2006 roku kamienicę zaadaptowano na obiekt hotelowy, przede wszystkim dążono do tego aby starym wnętrzom nadać współczesny charakter z jednoczesnym zachowaniem cech historycznych. I tak, w aranżacji ścian wyeksponowano stary kamień i cegłę, a także odtworzono XV wieczne freski. Odrestaurowano stropy, meble wykonano z drewna pochodzącego z trzech rozebranych XIX wiecznych stodół, a wnętrza wzbogacono o orientalne dodatki, jedwabie i marmury.

Tylko dla gości hotelu

W sezonie wiosenno-letnim na dachu budynku otwarty jest bar. Z tarasu podziwiać można niezwykle malowniczą panoramę Starego Miasta. Do dyspozycji odwiedzających oddano również centrum Wellness &Spa oraz dwa baseny, które znajdują się w średniowiecznych piwnicach.

Nagroda

Warto dodać, że ten niezwykły hotel, znajdujący się w samym sercu krakowskiego Starego Miasta, w 2007 roku zdobył nagrodę Prix Villégiature w kategorii „Najlepszej architektury wnętrza hotelowego w Europie” .