W 1887 roku w Singapurze, który stanowił ówcześnie część brytyjskich kolonii, wybudowano jeden z najbardziej wystawnych hoteli na świecie. Obecnie należy on do Fairmont Raffles Hotels International czyli jednej z najbardziej luksusowych sieci hotelowych. Obiekt został wybudowany w dziewiętnastowiecznym stylu kolonialnym łączącym klasyczne elementy z pierwiastkami orientalnymi.

Położenie

Hotel Raffels usytuowany jest pomiędzy ulicami North Bridge Road i Beach Road. Znajduje się w pobliżu stacji metra City Hall. Dzięki dobremu połączeniu komunikacyjnemu w zaledwie kilka minut dojechać można do najważniejszego w mieście centrum handlowego. W pobliżu mieści się również Singapore Flyer czyli największy na świecie diabelski młyn, którego średnica koła wynosi 165 metrów.

Nazwa

Nazwa Hotelu pochodzi od nazwiska założyciela miasta Singapur, którym był Sir Thomas Stamford Bingley Raffles. Dzięki jego działaniom mała wioska rybacka przekształciła się w gospodarczą potęgę. Sir Thomas Raffles zwolnił z podatków kupców, co spowodowało napływ handlarzy z innych azjatyckich państw.

Budowa

Budowa hotelu rozpoczęła się w 1887 roku i trwała kilkanaście lat. Zadanie wybudowania obiektu powierzono pochodzącym z Persji braciom Sarkisian. W okresie największego kryzysu gospodarczego XX wieku hotel miał również chwilowe kłopoty finansowe, które dość szybko zostały przezwyciężone. Pod koniec lat 80-tych XX wieku miał miejsce gruntowny remont kompleksu. Podczas renowacji wszystkie pokoje osiągnęły jednakową wysokość.

Podłogi wykonano z drewna tekowego i ozdobiono ręcznie tkanymi dywanami. Apartamenty wyposażone zostały w zabytkowe meble, wyodrębniono w nich miejsce sypialniane, garderobę, jadalnię oraz werandę. Aranżacja wnętrz wykonana została w stylu kolonialnym, gdzie orientalne dodatki świetnie współgrają z elementami tradycyjnymi. Koszt remontu wyniósł ponad 160 milionów singapurskich dolarów.

Hotel dostępny jest zarówno dla gości jak i turystów, którzy chętnie odwiedzają go podczas swoich wędrówek po mieście.

Do dyspozycji gości

Na terenie obiektu znajduje się około 14 pomieszczeń gastronomicznych oraz galeria handlowa. W restauracjach próbować można dań kuchni azjatyckiej, zachodniej oraz kuchni fushion. Warto odwiedzić znajdujący się w głównym holu Tiffin Room, elegancki Raffles Grill, czy popularny Writters bar, który gościł wielu popularnych pisarzy i artystów. Warto wymienić tu Ernesta Hemingwaya, Rudyarda Kiplinga- autora „Księgi Dżungli”, czy Alfreda Hitchcocka. Pominąć nie można również renomowanego Long Baru. Serwuje się w nim słynny Singapore Sling, który jest przygotowywany na bazie wódki, ginu, wody, cukru, ananasa i wiśni. Goście skorzystać mogą z zabiegów pielęgnacyjnych w Spa Raffles, poćwiczyć w klubie fitness, czy popływać w hotelowym basenie. Dla spragnionych intelektualnej rozrywki otwarto teatr w stylu wiktoriańskim oraz muzeum. Hotel słynie również z pól i ogrodów palmowych, w których odpoczywały światowej sławy gwiazdy. W ogrodzie palmowym uwagę zwraca fontanna ozdobna z końca XIX wieku.

Odwiedziny

Mimo, że Raffles Hotel przyciąga zwiedzających z całego świata, na pobyt w nim stać tylko nielicznych. Jeżeli chcemy podziwiać wnętrza singapurskiego budynku pamiętajmy o odpowiednim stroju. Bądźmy również uważni przy robieniu zdjęć, obsługa nie lubi bowiem gdy obiekt jest przesadnie fotografowany.