Architektura barokowa

XVIII-wieczny pałacyk, przy ulicy Szafarnia 3, to przykład architektury barokowej. Cechą charakterystyczną dla tej epoki było łączenie różnych form sztuki w jedną spójną całość. Inspirację dla twórców barokowych stanowiła architektura klasyczna. W odróżnieniu od zabytków renesansowych, kompozycje barokowe uchodziły za formy dynamiczne, a wystrój wnętrz upiększano malarsko-rzeźbiarską oprawą.

W architekturze XVIII wieku, wykorzystywano elementy składające się z linii w kształcie łuku, które przyjmowały formę wstęgi. Innym elementem zdobniczym były kolumny złożone ze skręconych filarów, najczęściej zdobionych elementami roślinnymi. Podkreślano również oprawę drzwi i okien. Najczęściej wykorzystywanymi materiałami były wapień lub gips. Uzupełnienie dekoracji stanowiły malowidła oraz rzeźby.

Dawny Dom Pod Murzynkiem

W latach dwudzistych XVIII wieku gdański kamieniarz Krzysztof Strzycki, wybudował dworek barokowy, który stylem swoim przypominał rezydencje patrycjuszy gdańskich. Cechą charakterystyczną pałacyku, jest portal z podobizną czarnoskórego człowieka. Nazwa Dom Pod Murzynkiem nawiązuje więc do figurki umieszczonej na herbie.
Podania głoszą, że Krzysztof Strzycki nie cieszył się uznaniem wśród gdańskiego środowiska kamieniarskiego. Według legendy, inny członek cechu, uznał go za rzemieślnika niekompetentnego i mało zdolnego. Kwintesencją jego wypowiedzi było nazwanie Strzyckiego „lichym Murzynem”. Kamieniarz nie zniechęcił się jednak tak niepochlebną opinią i przez wiele lat doskonalił swój warsztat. Po kilku latach zaprojektował i postawił przepiękny dworek. Jednak niepochlebna opinia do tego stopnia zapadła mu w pamięć, że na portalu umieścił herb z wizerunkiem czarnoskórego mężczyzny. 

Malownicza okolica

Widok z hotelowych okien ukazuje historyczną panoramę Starego Miasta, z jego spichlerzami i Starym Żurawiem. Położenie nad rzeką Mołtawą czyni obiekt miejscem bardzo atrakcyjnym, a panujący w powietrzu morski klimat nie pozwala zapomnieć o magii dawnego Gdańska. Świetna lokalizacja, przyciąga turystów z całego świata. W pobliżu pałacyku, znajduje się Ratusz Gdański, Dwór Artusa czy Bazylika Mariacka. Odległość od Centrum Miasta wynosi niecały kilometr. Warto wspomnieć, że w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, dokonano rekonstrukcji obiektu, nadając mu tym samym pierwotną formę rokokową.

Klimatyczne wnętrza

Wnętrza hotelu zachwycają swoją perfekcją. Każde pomieszczenie to małe dzieło sztuki, gdzie luksus nabiera nowego znaczenia. Wystrój wnętrz charakteryzuje połączenie stylu klasycznego z nowoczesnością. W dwupiętrowym hotelu oddano do użytku odwiedzających kilka w pełni wyposażonych, eleganckich pokoi. Indywidualny styl każdego z nich łączy w sobie niepowtarzalną kolorystykę, oraz bogactwo różnorodnych dekoracji. W pokojach rozmieszczono liczne dodatki nawiązujące do stylu barokowego. Do dyspozycji gości oddano marmurowe łazienki, zdobione łóżka, oraz wszelkie urządzenia, które czynią pobyt w hotelu bardziej atrakcyjnym. Goście korzystać mogą z popularnej restauracji hotelowej, gdzie serwuje się dania międzynarodowe oraz potrawy kuchni pomorskiego regionu.

W 2014 roku gdański Podewils zwyciężył w kategorii Hotel Roku, w plebiscycie organizowanym przez magazyn Forbes i Newsweek, oraz przez portal HRS.

Źródło zdjęć: Hotel Podewils