Z historią w tle

Zespół zamkowy w Lidzbarku Warmińskim jest imponującym przykładem architektury średniowiecznej i obronnej w Polsce. Zbudowany na przełomie XIV i XV wieku przez ponad czterysta lat pełnił funkcję siedziby biskupów warmińskich, a w jego murach przebywały tak ważne osoby, jak Ignacy Krasicki, Mikołaj Kopernik, Zygmunt III Waza, czy Napoleon Bonaparte. Obecnie w zamku znajduje się Muzeum Warmińskie, natomiast w przedzamczu południowym mieści się czterogwiazdkowy Hotel Krasicki, który na nowo wskrzesił pamięć o świetności tego miejsca. A wszystko za sprawą imponującego projektu, który w niezwykle umiejętny sposób łączy średniowieczną architekturę ze współczesną stylistyką.

Nie lada wyzwanie

Zaprojektowanie Hotelu Krasicki zostało powierzone olsztyńskim architektom- Katarzynie i Grzegorzowi Dżus. Ich celem było właściwe połączenie walorów historycznych budynku z jego nową funkcją hotelową. Wiele czasu spędzili analizując zachowane materiały historyczne, często konsultowali się z konserwatorami zabytków. I choć koncepcje i wyobrażenia na temat budynku często zmieniały się wraz nowymi odkryciami archeologicznymi, a także trudnymi warunkami gruntowo-wodnymi, to udało im się zachować niemal w całości zabytkowy charakter hotelu oraz jego otoczenia.

Centrum konferencyjne

Projektanci już na początku prac otrzymali od inwestora jasne wytyczne. W hotelu znajdować ma się 120 pokoi, basen i SPA, restauracje, sale konferencyjne. Okazało się jednak, że budynek jest za mały aby pomieścić wszystkie pomieszczenia, a jego rozbudowa jest niemożliwa ze względu na konserwatora zabytków. Postanowili więc zejść pod ziemię i tam umieścić basen ze SPA oraz sale konferencyjne.

Rezultatem ich działań było odkopanie i odgruzowanie pomieszczeń, w których nikt nie przebywał od czasów średniowiecza.

W trakcie prac archeologicznych i budowlanych odsłonięto gotyckie sale, w których zlokalizowano pomieszczenia restauracyjne, a także szczątki drewnianej przystani z łodzią – tam wybudowano basen.

Odkryto stare mury, które klienci restauracji mogą oglądać przez specjalną szklaną podłogę, w holu natomiast czeka na nich specjalna ściana, gdzie została opisana historia miasta.

Pokoje gościnne

Pokoje gościnne, które znajdują się od strony południowej hotelu, zawierają wiele współczesnych elementów, lecz swoim wystrojem nawiązują do stylu gotyckiego i barokowego. Każdy najmniejszy detal jest tu niezwykle dopracowany. Meble, które są nowoczesną interpretacją replik mebli angielskich czy francuskich, po uprzednim starannym dobraniu kolorystyki, produkowane były w Indonezji. Na specjalne zamówienie stworzono również wykładzinę z wizerunkiem Kopernika, którą umieszczono w gotyckim skrzydle. Projektanci przyznają, iż ustawienie mebli i dodatków było dokładnie przemyślane, a każda nawet najdrobniejsza zmiana wiązała się z budowaniem koncepcji wystroju na nowo.

Uznanie

Hotel Krasicki został otwarty w maju 2011 roku i cieszy się bardzo dobrą renomą nie tylko w Polsce, ale i zagranicą. Jest laureatem wielu nagród przyznawanych zarówno w branży hotelarskiej, jak i środowisku architektów.