XIX wieczna Fabryka Płótna

Hotel mieści się w łódzkiej fabryce zaprojektowanej przez Hilarego Majewskiego dla przedsiębiorcy żydowskiego pochodzenia – Izraela Poznańskiego. Między 1877-1878 na obszarze kompleksu, wybudowano przędzalnię bawełny, a budynek z nieotynkowanej cegły szybko stał się wizytówką całego obiektu.

Na terenie dawnej fabryki znajduje się obecnie centrum handlowe Manufaktura, natomiast w miejscu XIX wiecznej pięciokondygnacyjnej przędzalni, powstał czterogwiazdkowy, luksusowy hotel Andels. Wchodzi on w skład hotelowej grupy Vienna International. Elementami wyróżniającymi hotele tej sieci są żywe kolory połączone harmonijną stylistyką.

Projekt

Prace związane z projektem trwały łącznie 3 lata, a obiekt ostatecznie został otwarty w 2009 roku. Głównymi architektami byli Wojciech Popławski i Andrzej Orliński z biura OP Architekten. I choć koncepcja projektu została niejednokrotnie zmieniana podczas jego realizacji, to twórcom udało się zachować autentyczną architekturę budynku.

Zabezpieczono ceglane ściany, odsłonięto konstrukcje żeliwne z osłon żelbetowych, po to by ochronić XIX wieczną strukturę fabryki. Elementy nowoczesne zostały natomiast utrzymane w prostych formach. Zabieg ten miał na celu połączenie tradycji ze współczesnym designem.

Wnętrze

Wnętrza hotelu zostały zaprojektowane przez londyński duet Jestico+Whiles. Na czterech piętrach znajduje się około 220 ekskluzywnych pokoi gościnnych oraz przeszło 50 apartamentów. Kilkadziesiąt z nich to pokoje o podwyższonym standardzie. W hotelu mieści się również kawiarnia, restauracja Delight z kuchnią fusion, dla około 350 gości oraz bar Oscar’s. Na parterze położone jest centrum konferencyjne przeznaczone dla około 450 osób.

Na ostatnim piętrze, oprócz pokaźnej sali balowej, wybudowano hotelowy basen, z którego podziwiać można panoramę Łodzi. Położony jest on na dachu budynku. Warto wspomnieć, że dzięki wielofunkcyjności obiektu, na terenie hotelu organizowane są konferencje, pokazy mody, koncerty, festiwale i targi.

Nagrody

Od momentu otwarcia Hotel Andels otrzymał ponad 30 międzynarodowych i krajowych nagród. Warto wśród nich wymienić londyńską nagrodę European Hotel Design Awards 2009, za Architekturę Roku w kategorii adaptacji istniejącego budynku na funkcje hotelu, nagrodę Magazynu Hotelarz na Hotel z Pomysłem, czy nagrodę za Najlepszy obiekt architektoniczny woj. łódzkiego 2006 – 2009.

Na 10 możliwych punktów w rankingu hoteli czterogwiazdkowych, łódzki Andels otrzymał nieco ponad 9. Dzięki wysokim standardom, w hotelu tym gościły takie sławy jak Rihanna, Depeche Mode, Placido Domingo czy Shakira.

Źródło zdjęć: Materiały prasowe www.vi-hotels.com