Kompleks „Stary Browar”

W miejscu dawnego browaru Huggera, przy ul. Półwiejskiej w Poznaniu, znajduje się Centrum Sztuki i Handlu „Stary Browar”. Budynek został zaprojektowany przez poznańskie Studio ADS. Inwestorem projektu, była należąca do Grażyny Kulczyk spółka Fortis. Starą część kompleksu oddano do użytku w 2003 roku, 4 lata później otwarto nowe skrzydło „Starego Browaru”.

W poznańskiej galerii znajduje się przeszło 200 punktów gastronomicznych i handlowych, galerie sztuki, kluby nocne, centra rozrywki i kino. Wnętrza zaprojektowane zostały przez wybitnego grafika i scenografa Ryszarda Kaja. Stara i Nowa część kompleksu, połączona jest przeszklonym dziedzińcem. Integralnym elementem „Starego Browaru” jest innowacyjny Blow Up Hall 50 50.

Powiew awangardy

Poznański hotel to przykład eksperymentu realizującego ideę 50 50, na której Grażyna Kulczyk opiera większość swych inwestycji. Koncepcja ta, opiera się na połączeniu pierwiastka sztuki z innym elementem dopełniającym (np. handlem, czy biznesem). Natomiast, to co uzupełnia hotel Blow Up, to przyjemność.

W Blow Up Hall, podziwiać można twórczość wybitnych światowych artystów: Spencera Tunica – autora monumentalnych instalacji fotograficznych, Patrica Tourneboeufa, autora zdjęć francuskiego Archiwum Narodowego, czy prace włoskiej artystki Vanessy Beecroft. Uwagę odwiedzających przyciąga także instalacja Sebastiana Hempela pt. Irrlichter.

Fascynująca Instalacja

Po zachodzie słońca wnętrza Hotelu Blow Up, oświetlane są przez obracającą się instalację, autorstwa wspomnianego wyżej Sebastiana Hempela. Instalacja została umieszczona w hotelowym holu. Kiedy goście pojawiają się na schodach, konstrukcja uruchamia się na kilka sekund. Autor instalacji, główny nacisk kładzie na przestrzenne efekty oświetleniowe.

Konstrukcja Hempela to dwie podłużne lampy, świecące się dzięki specjalnemu napędowi. Każda z tub oświetlających ma różny promień obrotu. Dzięki takiemu zabiegowi kinetyczna instalacja sprawia wrażenie nieprzewidywalnej. Możliwość obcowania ze sztuką w hotelowych wnętrzach czyni Blow Up Hall miejscem niezwykle atrakcyjnym.

Innowacyjne rozwiązania

Blow Up Hotel to pierwszy tego typu projekt w Poznaniu. Nazwa nawiązuje do filmu Michelangelo Antonioniego pt. Blow Up oraz do instalacji Rafaela Lozano–Hemmera. Artysta jest autorem prezentacji, złożonej z obrazów, kręconych z kamer w jednakowym czasie. Kiedy oglądający porusza się przed kamerą, obraz ulega zmianie. Artysta zaadaptował swoją pracę do przestrzeni oraz wystroju poznańskiego hotelu.

W Blow Up Hall nie znajdziemy recepcji ani concierga. Pokoje hotelowe nie są również numerowane. Odwiedzający otrzymuje iPhona, który doprowadzi do właściwego pomieszczenia, oraz otworzy odpowiednie drzwi. Iphony mają również aplikację, dzięki której goście informowani są o imprezach kulturalnych w okolicy.

Blow Up uchodzi za jeden z najbardziej futurystycznych i awangardowych obiektów hotelowych. Należy także do Small Luxury Hotels of The World oraz Tablet Hotels, które zrzeszają znamienite hotele na całym Świecie. Warto wspomnieć, że w 2009 roku otrzymał on nagrodę TOP HOTEL w kategorii designe.

Autorzy zdjęć

Zdjęcie główne: Greg Nelec
Zdjęcie nr 1: Jakub Wittchen
Zdjęcie nr 2,8: Robert Mendel
Zdjęcie nr 3,4,5,6,7: Greg Nelec