Burzliwe losy

Plac Poczdamski znajdujący się w obszarze administracyjnym dzielnicy Mitte ma długą i burzliwą historię. Powstał w XVIII wieku, w 1838 roku w jego okolicy zbudowano dworzec kolejowy, a w 1902 roku stację pierwszej w Berlinie linii metra. W latach 20. i 30. XX wieku Plac Poczdamski tętnił życiem, stanowiąc centrum rozrywkowe stolicy Niemiec. W czasie II Wojny Światowej było to miejsce graniczne stref okupowanych przez aliantów. W trakcie trwania zimnej wojny, podzielony na część wschodnią i zachodnią plac, przestał mieć jakiekolwiek znaczenie dla mieszkańców miasta, został opustoszony i wyludniony. Ponownie w centrum zainteresowania władz miasta Plac Poczdamski znalazł się w latach 80., jednak dopiero po upadku muru berlińskiego w 1989 roku proces ożywiania tego ważnego obszaru zaczął być wdrażany w życie.

Odbudowa

Odbudowa obszaru, który miał stać się sercem Berlina stanowiła wielkie urbanistyczne i architektoniczne wyzwanie, dlatego władze miasta w 1991 roku ogłosiły konkurs na jego zabudowę, wygrany przez pracownię Hilmer i Sattler. Wtedy także podzielono plac, a następnie sprzedano czterem różnym inwestorom, którzy od zera stworzyli uwielbiane, zarówno przez berlińczyków, jak i turystów miejsce.

Symbol metropolii

Opustoszały i martwy Plac Poczdamski miał w nowej postaci odzwierciedlać nowoczesny i metropolitalny charakter miasta, jednocześnie być autentyczny i naturalnie wpisać się w historyczny klimat miasta. Zaplanowano budowę mieszkań, miejsc do zakupów, rozrywki oraz biznesu. Nowa zabudowała miała spełniać swoją funkcję społeczną, zintegrować dwa systemy transportowe, drogowe, w taki sposób, aby ponownie ożywić centrum, ograniczyć ruch samochodowy, uwzględniając tym samym politykę ekologiczną miasta, ale przede wszystkim, nowy plac miał zachwycać wyjątkową architekturą.

Arkaden

Pierwsza działka zakupiona przez firmę Daimer Benz, w latach 1994-1998 zapełniona została przez światowej sławy architektów takich jak Renzo Piano, Hansa Kollhoffa, Richarda Roersa, czy Arata Isozaki mieszkaniami, bankami, teatrami, kasynem, luksusowymi hotelami, restauracjami oraz jednym z najmodniejszych centrów handlowych na świecie – Arkaden.

Sony Center

Na drugiej działce w latach 1996-2000 zbudowano Sony Center zaprojektowane przez Helmuta Jahna. Imponujący kompleks siedmiu budynków o niezwykle lekkiej konstrukcji wykonany ze szkła i stali, z pięknymi iluminacjami na dachu obejmuje między innymi kina, restauracje, sale konferencyjne, Legoland Discovery Center, restauracje oraz sklepy – w tym oczywiście firmowy salon „Sony Style”. Na uwagę zasługuje także zaprojektowany w amerykańskim stylu przez Lenné-Dreieck Beisheim Center, czyli kompleks biurowo-mieszkalno-hotelowy, a także znajdujące się w okolicy hotele Ritz i Mariotte.

Wybitni architekci idealnie spełnili powierzone im zadanie rewitalizacji placu, który w obecnej formie łączy w sobie najlepsze cechy amerykańskiego i europejskiego designu. Daimler Benz, kompleks Sony Center oraz Beisheim Centre ożywiły ten uśpiony aż do 1989 roku obszar, a zjawiskowa przemiana Placu Poczdamskiego jest świetnym przykładem wzorcowo przeprowadzonej miejskiej rewitalizacji.