Kolory mają wpływ na kupujących?
FAKT

Specjaliści od marketingu posługują się różnymi metodami, aby zachęcić klientów do swojego produktu. Jednym z elementów wywierania na nich wpływu może być odpowiednie dobranie koloru zarówno do danej grupy konsumentów jak i do kategorii produktów.
Dane uzyskane na podstawie badania zachowań klientów sklepów internetowych w USA wskazują między innymi, że kolor niebieski wzbudza zaufanie i poczucie bezpieczeństwa, i w związku z tym może być używany w reklamach banków, a pomarańczowy pobudza do aktywności, takiej jak kupno czy sprzedaż. Na osoby spontanicznie dokonujące zakupów podobno najlepiej działają kolory: czarny, niebieski i ciemnopomarańczowy, zaś na tradycjonalistów błękitny i bladoróżowy.

Symbolika kolorów zależy od kultury?
FAKT

Krąg kulturowy, z którego pochodzimy ma wpływ na wiele aspektów naszego postrzegania rzeczywistości, w tym także kolorów. Dość powszechnie wiadomo, że w Chinach za kolor żałoby nie jest uważany czarny, lecz biały. Natomiast pewnym zaskoczeniem dla wielu osób może być fakt, że kolorem miłości według Hindusów, Indian i mieszkańców Ameryki Południowej nie jest czerwony, ale odpowiednio – zielony, żółty i niebieski.
W przypadku takich pojęć jak zło (czerń) i gorąco (czerwień) przedstawiciele wszystkich kultur są za to niemal jednomyślni.

Koloroterapia jest skuteczna
FAKT

Koloroterapia, inaczej chromoterapia jest jedną z metod medycyny alternatywnej i znajduje wiele zastosowań. Przy pomocy najnowszych zdobyczy techniki możliwe jest wprowadzanie barw do organizmu człowieka, co pomaga odzyskać siły witalne i przywrócić równowagę psychiczną.

Oddziaływanie koloru powoduje reakcje organizmu, która łagodzi różne dolegliwości.

Posługując się modułami kolorystycznymi możemy zadziałać na konkretny stan psychiczny lub fizyczny. Koloroterapię poprzez obcowanie ze sztukami plastycznymi, wizualizacjami i medytacją oferuje wielu terapeutów.

Fioletowy nie jest dobrym kolorem dla dzieci
MIT

Fioletowy należy, razem z czernią, brązem i granatem do kolorów ciemnych. Według większości z nas nadaje się do pomieszczeń takich jak kawiarnie, kluby lub ewentualnie sypialnie. Kolor ten kojarzy się także z ekscentryzmem, ale również z bogactwem, luksusem i wyrafinowaniem – z tego względu wielu uważa, że nie nadaje się do dziecięcych pokoików.. Tymczasem według autorów teorii kolorów fioletowy idealnie nadaje się dla najmłodszych ponieważ stymuluje ich wyobraźnię i kreatywność! Dowodem na to są doniesienia historyczne, mówiące o tym, że przy fioletowym świetle medytował Leonardo da Vinci, a Richard Wagner komponował swoje opery – obydwaj uważali ten kolor za źródło inspiracji.