W latach 80. XX wieku dokonała się rewolucja. Dekonstruktywiści przełamali symetrię i zerwali z tradycją. W tym okresie „niegrzeczni chłopcy” architektonicznego świata wznieśli jedne z najbardziej prestiżowych i najdroższych budynków, a ich nonkonformistyczny entuzjazm przyczynił się do rozwoju architektury w zupełnie nowym kierunku. Nieprzewidywalne w swych kształtach, kontrolowanie chaotyczne i nieoczywiste bryły stały się wizytówką architektów zainspirowanych postmodernizmem i myślą francuskiego filozofa Jacques’a Derridy.

Najbardziej znane muzeum na świecie

Dzięki projektowi amerykańsko-kanadyjskiego architekta Franka O. Gehry’ego, architekci-buntownicy weszli do głównego nurtu. Zaprojektowany przez niego budynek – Muzeum Guggenheima w Bilbao –jest obecnie najczęściej odwiedzanym muzeum na świecie. Projekt Gehry’ego uznawany jest za przejaw architektonicznego geniuszu, a także zaliczany jest do najważniejszych budowli naszych czasów.

Otwarcie muzeum w 1997 roku było olbrzymim wydarzeniem, w którym wzięli udział królowa hiszpańska Zofia i król Juan Carlos I. W pierwszym roku po otwarciu muzeum liczba turystów odwiedzających Bilbao wzrosła o 2 mln. Po dziś dzień setki tysięcy ludzi przyjeżdża do stolicy baskijskiej prowincji tylko po to, aby podziwiać zachwycającą architekturę oraz bogate muzealne zbiory – w tym np. dzieła Andy Warhola.

Efekt Bilbao

Muzeum wywołało zwany przez ekspertów „efekt Bilbao”, odgrywając tym samym niezmiernie ważną rolę w świecie architektury, kultury oraz ekonomii. Niepozorne i zapomniane przez świat miasto dzięki projektowi Gehry’ego przemieniło się w centrum kultury i sztuki współczesnej. Wyjątkowy budynek stanowiący pomost pomiędzy kapitalizmem, rozrywką i sztuką pobudził cały region do życia.

Nowoczesne połączenie kamienia, szkła i tytanu dało muzeum całkowicie niepowtarzalny wygląd. Niewątpliwym atutem jest także lokalizacja tego niezwykłego budynku, który znajduje się na samym brzegu rzeki Nervión. Magiczny charakter muzeum można podziwiać podczas rejsu. Monumentalna budowla o falistej i pełnej krzywizn fasadzie oraz pięknie odbijającej światło elewacji, wita gości przybywających z mostu La Salve.

O budynku

Nieoczywista, zaskakująca i wielopłaszczyznowa konstrukcja budynku powstała dzięki innowacyjnemu zastosowaniu programu komputerowego CATIA wykorzystywanego przy projektowaniu kadłubów samolotów oraz sztucznych satelitów. Nachodzące na siebie bryły przypominają rozbity na brzegu rzeki statek. Cała budowla wygląda dynamicznie i spontanicznie.

Wnętrze muzeum oświetlone jest naturalnym światłem padającym ze strategicznie rozmieszczonych okien, które ułożone zostały w taki sposób, aby światło nie padało bezpośrednio na dzieła sztuki.

Powierzchnia wystawiennicza Muzeum w Bilbao jest większa niż łączny obszar trzech pozostałych muzeów Guggenheima – wynosi 24 000 metrów kwadratowych. Każda z dziewiętnastu galerii muzeum urządzona jest w niepowtarzalny sposób. W budynku znajdują się także restauracje, kawiarnie oraz księgarnie.

Muzea Guggenheima znajdują się w Nowym Jorku, Wenecji oraz Berlinie, kolejna filia powstanie już wkrótce w Abu Dhabi. Podejmując decyzję o budowie wartego 100 mln dolarów muzeum w nikomu nieznanym, poprzemysłowym mieście Bilbao nikt nie przypuszczał, że muzeum to stanie się głównym celem milionów turystów oraz ikoną dekonstruktywistycznej architektury.

Zdjęcia

Zdjęcie główne: Iakov Filimonov / Shutterstock.com
Zdjęcie nr 1: Karol Kozlowski / Shutterstock.com
Zdjęcie nr 2: Santi Rodriguez / Shutterstock.com
Zdjęcie nr 3: Mimadeo / Shutterstock.com