Konsola to niewielkich rozmiarów, wąski, dekoracyjny stół, który możemy umieścić w dowolnym wnętrzu – sprawdzi się w roli toaletki w kobiecej sypialni, ale także z powodzeniem zastąpi komodę w salonie, czy biurko w domowym gabinecie. Możliwości jest wiele, jednak bez wątpienia miejsce konsoli jest w korytarzu.

Co ciekawe, dawniej konsole i stoliki pełniły funkcje głównie dekoracyjne, przynajmniej do momentu, gdy zyskały cztery nogi – wtedy ich funkcja ewoluowała i oprócz ozdoby, konsole zaczęły stanowić niezwykle praktyczny i funkcjonalny element wystroju.

Włoski mebel

Zacznijmy jednak od początku. Konsola kojarzona głównie z francuskim wzornictwem mebli, tak naprawdę swoje początki – sięgające XVII wieku – miała we Włoszech. Pierwsze konsole posiadały kształt półksiężyca, a ich blaty wykonane były najczęściej z drewna lub marmuru.

Niewielkich rozmiarów stoliki, oparte na dwóch niezwykle bogato zdobionych nogach, były przytwierdzane do ściany uchwytem w kształcie litery S, dzięki czemu konsole wyglądały na wolnostojące. Według niektórych źródeł stosowany przy mocowaniu do ścian uchwyt zwany był konsolą – stąd prawdopodobnie wzięła się nazwa obecnie popularnego na całym świecie mebla. Inne źródła etymologiczne podają, że podstawą nazwy mebla jest podobieństwo jego kształtu i usytuowania do architektonicznego elementu w postaci dekoracyjnego wspornika również zwanego konsolą.

XVII-wieczna moda

W siedemnastowiecznych Włoszech konsola była niezwykle modnym meblem stawianym w arystokratycznych pałacach na pokaz, stanowiąc główną ozdobę wnętrza. Większość konsol z tamtego okresu stanowiły rzeźby, przypominające raczej dzieła sztuki niż meble. W latach 1675-78 powstało bardzo wiele tego typu mebli na potrzeby Palazzo Colonna w Rzymie. Konsole te charakteryzowały się przede wszystkim fantazyjnie rzeźbionymi i często pozłacanymi nogami. Wśród rzeźb można było wyróżnić całą gamę wzorów, takich jak postaci ludzkie, aniołki, kupidyny, orły, motywy roślinne, czy nawet delfiny.

Czasy Ludwika

Modę na konsole kontynuowali Francuzi w okresie panowania Ludwika XIV, który samodzielne rządy sprawował od 1661 do 1715 roku. Francuskie konsole były zdecydowanie mniej ozdobne – bogato rzeźbione podstawy zostały zastąpione parą charakterystycznie zakrzywionych nóg. Francuskie konsole projektowane były w sposób umożliwiający postawienie na ich szczycie pasującego lustra.
W pomieszczeniach często występowały w parach.

Francja i Anglia

W taki sposób wykonywane konsole stanowiły najwspanialszy przejaw stylu rokoko, który rozwinął się we Francji, a następnie stał się niezwykle popularny w Anglii oraz innych częściach Europy. W Anglii, w okresie osiemnastowiecznej architektury klasycystycznej królowały konsole wykonane z egzotycznych drzew takich jak mahoń, czy żółtodrzew (satinwood), ozdobione malowanymi w bladych kolorach dekoracjami.

Współcześnie

Współcześnie w ofercie sklepów meblarskich znajdziemy całą gamę produktów należących do kategorii „konsole”, różniących się między sobą designem, kształtem oraz materiałami, z których mebel został wykonany. Możemy wybrać konsolę wykonaną z drewna, w romantycznym stylu prowansalskim lub prostą o minimalistycznej formie wykonaną z drewna połączonego z szlifowaną stalą nierdzewną. Oryginalnym pomysłem są także konsole wykonane ze szkła lub plexi.