Zastanówmy się, jak wyglądałoby nasze życie bez codziennej kąpieli i możliwości korzystania z kojących właściwości wody. Po ciężkim i męczącym dniu niejednokrotnie marzymy by zanurzyć ciało w wypełnionej po brzegi wannie. Gdyby w XVI wieku przed naszą erą w Knossos, na uroczej Krecie nie wynaleziono kadzi, do dziś musielibyśmy kąpać się w jeziorach czy rzekach.

Powstanie pierwszej wanny

Szczyt rozwój kultury kreteńskiej (minojskiej) datuje się pomiędzy 1675 a 1450 r. p.n.e. Właśnie wtedy w okresie tzw. Młodszych Pałaców wynaleziono pierwszą niewielką wannę zbudowaną z kamienia. Wanna przeznaczona była dla ówczesnej królowej. Wnętrza jej starożytnych rezydencji były wyposażone w systemy kanalizacyjne oraz toalety, które spłukiwane były wodą. Kamienna wanna pochodząca z kultury minojskiej kształtem przypominała współczesne łazienkowe sprzęty. Warto przybliżyć tu również pochodzenie słowa wanna, które wzięło się od łacińskiego wyrazu „balneum” oznaczającego łaźnie lub kąpiel.

Rzymskie Termy

Podczas gdy w Grecji czy na Krecie bogatsze warstwy społeczne zażywały odprężających kąpieli w wannach, starożytni Rzymianie kultywowali tradycję wspólnych kąpieli w Termach zwanych potocznie miejskimi łaźniami. „Pluskanie się” w publicznej łaźni rozpoczynano w pomieszczeniach ogrzewanych które porównać można do współczesnej sauny. Przestrzeń taka miała służyć rozmowom. Następnie udawano się do basenów z chłodną wodą. I chociaż łaźnie publiczne dostępne były dla wszystkich mieszkańców bez względu na status społeczny czy pochodzenie, wprowadzono w nich podział godzinowy dla warstw bogatszych i biednych. Warto wspomnieć, że w co bogatszych rzymskich domach znajdowały się pomieszczenia wyposażone w wanny.

Od Średniowiecza do Współczesności

W epoce Średniowiecza kąpiele nie były już tak popularne jak w czasach starożytnych. Obok Kościoła, który negował używanie środków czystości oraz zażywanie kąpieli pojawiły się także przekonania, że panująca w Europie epidemia dżumy rozpowszechniała się dzięki nadmiernemu stosowaniu wody. Wspomnieć należy, że mimo radykalnego podejścia do kąpieli obywatele korzystać mogli z miejskich łaźni, w których nie obowiązywał podział ze względu na płeć.

Chociaż Renesans kojarzony jest z odrodzeniem starożytnych idei względy higieny osobistej pozostawiają dużo do życzenia. Podobnie, jak w epoce poprzedniej ludzie nie kwapili się do codziennej toalety. Podtrzymywano także opinię, iż częste mycie ciała rozpowszechnia różnego rodzaju choroby. Dzięki takim poglądom, wanny w epoce renesansu nie cieszyły się zbyt wysoką popularnością.

W Baroku zamiast wody popularnością cieszyły się perfumy i pudry. Mycie włosów było wręcz niedozwolone, a dbałość o zewnętrzny wizerunek polegała głównie na zmianie odzieży. Uważano bowiem, że jeżeli ciało odziane jest warstwą wierzchnią obmywanie go będzie czynnością zbędną. Jak widać Barok był kolejną epoką w której kąpiele były uznawane za działania szkodliwe.

Po długim okresie braku dbałości o higienę w XVIII wieku kąpiele zaczęły ponownie cieszyć się popularnością. Wszystko za sprawą francuskiej królowej Marii Antoninie Habsburg uznawanej za miłośniczkę długich kąpieli. XVIII wiek to okres, w którym wanny wstawiane były do salonów. Dodać należy, że woda pokrywana była znaczną ilością pudru dzięki któremu można było zakryć nagie ciało. W czasie kiedy kąpiele wróciły do łask wytwarzać zaczęto lekkie przenośne wanny miedziane. Salony, w których oddawano się zabiegom higienicznym porównać można do dzisiejszych łazienek.

W XIX wieku dzięki rozwojowi cywilizacji w większości domów pojawiać zaczęła się bieżąca woda. Mimo tego większość społeczeństwa korzystała z publicznych łaźni lub obmywała się w miednicach stojących najczęściej w kuchni. Łazienki budowano w domach co zamożniejszych obywateli.

W wieku XX wanna obecna była w większości domów. Bardzo popularna stała się również produkcja wanien z dodatkowymi funkcjami takimi jak jacuzzi czy hydromasaż. Współcześnie ciężko byłoby wyobrazić sobie brak dostępu do wody. Dzięki szerokiej gamie wanien dostępnej na rynku możemy bez problemu wyposażyć naszą łazienkę.