Regina Brett „Jesteś cudem”

Be the Miracle: 50 Lessons for Making the Impossible Possible, przekład: Olga Siara, Wydawnictwo Insignis

Druga książka autorki bestellerowego poradnika „Bóg nigdy nie mruga”. Tym razem w pozornie błahych historyjkach ukrywa ważną prawdę: szczęście i życiowa równowaga zależy od nas samych. Banalne? Niby tak, ale „Jesteś cudem” to zbiór inspirujących lekcji o tym, jak niewiele trzeba, by zmienić coś w swoim życiu na lepsze. Jedna z historii traktuje o pośpiechu: dlaczego nie nauczymy się wychodzić wcześniej? Autorka sugeruje, że sporo problemów współczesnego świata, np. agresja na ulicach, kłopoty w pracy, są spowodowane właśnie tym, że nie wychodzimy z domu odpowiednio wcześniej. Argumenty? Paradoksalnie: im bardziej oczywiste, tym bardziej odkrywcze. „Dlaczego na rozmowę o pracę zawsze przychodzimy 5 minut wcześniej, a później do tej samej pracy zawsze się spóźniamy?” – pyta autorka, pozostawiając czytelnika w retorycznej konsternacji. A historii jest aż 50! Do czytania w chwilach zwątpienia.

Rem Koolhaas, Deliryczny Nowy Jork. Retroaktywny manifest dla Manhattanu

Delirious New York. A Retroactive Manifesto for Manhattan, przekład: Dariusz Żukowski, Wydawnictwo Karakter

Autorem tej niezwykłej książki jest Rem Koolhaas, znany holenderski architekt, urbanista i teoretyk architektury. Zaprasza on czytelnika w pasjonującą podróż po „mieście, które nigdy nie śpi”. Tutaj wszystko wydaje się być możliwe: kulisty budynek o wysokości dwustu metrów, perony i bocznice kolejowe w podziemiach wieżowca, dżungla pełna lwów w środku metropolii. Koolhaas śledzi historię Manhattanu już od 1623 r., kiedy to mówiono o nim Nowy Amsterdam. Następnie opisuje wiek XIX oraz dwudzieste stulecie, które dla Nowego Yorku było czasem największych zmian i okresem ścierania się różnych, pionierskich wizji architektonicznych. Retrospektywna wyprawa do Nowego Jorku przybliży nam miasto, które oszołomiło Dalego i Gaudiego, pokonało Le Corbusiera i doczekało się włas­nej biografii. Pozycja (doskonale wydana, z bogatym materiałem ilustracyjnym) zdecydowanie warta polecenia!

Covadonga O’Shea, „Człowiek, który stworzył Zarę”

The Man from Zara: The Story of the Genius Behind the Inditex Group, przekład: opracowanie zbiorowe, Wydawnictwo OLE

Zara, Massimo Dutti, Bershka, Stradivarius – to marki, które doskonale znają styliści, blogerzy, miłośnicy mody, ale także zwyczajni bywalcy galerii handlowych. Nie wszyscy oni jednak wiedzą, że za tymi markami stoi jedna osoba – Amancio Ortega, genialny i tajemniczy twórca Grupy Inditex. Ortega to nie tylko jeden z najbogatszych ludzi na świecie, ale też sprawca współczesnej rewolucji w branży tekstylnej i odzieżowej. Potrzebował raptem kilku lat, by zmienić nastawienie Europy do mody i pokazał, że wybierając „sieciówki” można wyglądać stylowo i na czasie. Z Zary zrobił jedną z najbardziej pożądanych marek dla masowego odbiorcy w całej Europie, a nawet poza nią. Kim naprawdę jest jej ojciec? Skąd się wziął Amancio Ortega? Dokąd podąża? Co sprawiło,  że wymyślił swoje imperium? Fascynująca i wyjątkowa biografia człowieka, który odniósł jeden z najbardziej niezwykłych sukcesów w biznesie, pozostając jednocześnie poza medialnym szumem wokół jego osoby. Książka, która spodoba się nie tylko miłośnikom mody i trendów!