Wczoraj, dziś, jutro

Słodko-gorzkie życie Sophii

Któż nie zna Sophii Loren – ikony włoskiego kina, posągowo pięknej kobiety i wybitnej aktorki? Jest to jednak tylko skrawek wizerunku oświetlony blaskiem fleszy. W tej książce będziemy mieli szansę poznać Sophię z zupełnie innej strony. Autobiografia aktorki zaczyna się podczas przygotowań do rodzinnej wigilii. Włoskie struffoli (odpowiednik naszych pączków) są niczym proustowskie magdalenki – wywołują wspomnienia i sentymenty. Sophia Loren pisze o tym, że nie zawsze była piękna, jej dzieciństwo naznaczyły ubóstwo i mroki wojny (urodziła się w 1934 roku), a początkom kariery towarzyszyło poczucie porażki. A jednak jest to historia z happy endem. O wielkiej burzliwej miłości aktorka była związana z włoskim producentem Carlo Pontim). O włoskim temperamencie. O powszednich radościach i smutkach. Słowem: gotowy scenariusz filmowy. Treści biografii nie wypełniają tylko wypowiedzi osobiste, to również swoisty dokument epoki, pełen ciekawostek i anegdot ze świata srebrnego ekranu. Przewijają się w tym barwnym klaserze fotografie, listy i opowieści o wielkich gwiazdach (Charlie Chaplin, Cary Grant, Jayne Mansfield). Prawdziwa perełka nie tylko dla fanów włoskiego kina.

Sophia Loren, „Wczoraj, dziś, jutro”, przekład: Monika Woźniak, Wyd. Wydawnictwo Literackie

House Of Cards. Bezwzględna gra o władzę

Portret współczesnego polityka

Frank Underwood, cyniczny polityk, który pnie się po trupach do celu, zawłaszczył serca milionów widzów popularnego serialu „House of Cards”. Frank ma dwie miłości – jedną jest władza, drugą zaś jego żona Claire, równie zimna i przebiegła jak jej partner (lady Makbet naszych czasów). Oboje stanowią niebezpieczny i niebywale skuteczny duet. Jednak nie byłoby produkcji, gdyby nie powieść Michaela Dobbsa. Jego książka to podręcznik politycznego surwiwalu. Makiaweliczny bohater Francis Urquhart – prawa ręka premiera – doskonale umie grać w polityczne szachy i zna słaby punkt każdego przeciwnika. Nic go nie powstrzymuje przed osiągnięciem celu (a mierzy wysoko), gdyż nie przestrzega żadnego kodeksu. Napędza go ambicja i chęć zemsty, więc zniszczy każdego, kto stanie na drodze jego kariery. I choć jest człowiekiem cynicznym i podłym, czytelnik autentycznie mu kibicuje. Na tym polega demoniczna siła przyciągania zarówno książki, jak i serialu.

Michael Dobbs, „House Of Cards. Bezwzględna gra o władzę”, przekład: Agnieszka Sobolewska, Wyd. Znak

Dzieciom

Lao Che. Bajki dla dorosłych dzieci

Nowa płyta Lao Che nawiązuje do tytułu „Brzechwa dzieciom”. To pięknie opowiedziane bajki, tyle że dla dorosłych. Jak zwykle zachwycają błyskotliwe teksty Spiętego. W jego poetyckich kołysankach rolę złego wilka przejmują demony naszej polskiej rzeczywistości (kredyty, wojny, ruskie, brudasy, baby z wąsami), pojawiają się również brzydkie słowa („Bajka o Misiu tom pierwszy”) czy makabryczne wyliczanki („Wojenka”). Lao Che wraca również do swoich ulubionych tematów – potyczek człowieka z Bogiem i szatanem („Tu”, „Dżin”). Produkcją płyty zajął się Piotr Waglewski (Emade), co słychać – jest rockowo, jazzowo, reggae, z nutką retro. To najbardziej melodyjna, bujająca płyta w dorobku zespołu. Świetna muzyczna zabawa dla wszystkich dużych dzieci.

Lao Che, „Dzieciom”, Mystic Production, 2015

Rebel Heart

Triumf Madonny

Jeszcze na dobre nie posłuchaliśmy nowej płyty Madonny, a już zrobiło się o niej głośno za sprawą internetu. Po pierwsze, kontrowersyjna okładka przedstawiająca związaną czarnym sznurem twarz artystki stała się doskonalą pożywką dla memów, po drugie, przed premierą wyciekły do sieci piosenki. A wracając do muzyki… Jest pulsująco i nastrojowo, sentymentalnie i nowocześnie. To płyta różnorodna, a zarazem spójna. Nawiązuje do najlepszych dokonań artystki (nastrojowa ballada „Ghosttown”), ale Madonna nie patrzy tylko w przeszłość, uczy się również od młodszych koleżanek (jak Beyoncé czy Rihanna), flirtując z kulturą hip-hopu. Fani klubowych dźwięków również będą usatysfakcjonowani, bowiem zapowiada się kilka tanecznych hitów (znakomite „Living For Love”).

Madonna, „Rebel heart”, Universal Music Polska, 2015