Ciemno, prawie noc

Reporterka Alicja Tabor wraca do Wałbrzycha, miasta w którym spędziła swoje dzieciństwo. Powodem jej powrotu w rodzinne strony jest tajemnica znikających dzieci, o których Alicja pisze reportaż. Wśród mieszkańców rośnie niepokój i niezadowolenie. Powrót Alicji do Wałbrzycha jest też powrotem do trudnej przeszłości, z którą bohaterka musi się zmierzyć. Wyjaśnianiu tajemnicy zaginionych dzieci towarzyszy więc odkrywanie tajemnic z przeszłości Alicji. W swojej książce, nagrodzonej Nagroda Nike, Joanna Bator nawiązuje do konwencji powieści gotyckiej. Nie po to jednak, by bawić czytelnika: w tym, co niesamowite, często ukryta jest prawda o nas, której na co dzień nie chcemy pamiętać.

Joanna Bator
Ciemno, prawie noc
Wydawnictwo W.A.B 2013

Kamerdyner

O historii ciemnoskórego kamerdynera (Cecila Gainesa), który blisko 30 lat służył w Białym Domu, było głośno w całych Stanach Zjednoczonych. W jednej z gazet przeczytał o niej także Wil Haygood – pisarz i dziennikarz. Artykuł stał się inspiracją do powstania niezwykłej książki na motywach życia kamerdynera. Gdy zaczynał on swoją pracę za czasów rządów Harry’ego Trumana nie wiedział jeszcze, że będzie świadkiem wydarzeń, które zmienią oblicze całego świata. Cecil Gaines przez zamknięte drzwi słyszał najważniejsze rozmowy głów państw, a z długiej strony – wołania swoich braci domagających się praw obywatelskich, równości. Kamerdyner służył aż ośmiu prezydentom USA. Jego biografia przeplata się wiec z losami Ameryki, wciąga i porusza. Lekturę warto połączyć z projekcją filmu „Kamerdyner” Lee Danielsa z brawurowymi rolami Foresta Wihtakera i Oprah Winfrey. Obok nich w filmie zobaczyć możemy także Robina Williamsa, Johna Cusacka, Jane Fondę, Vanessę Redgrave. Mądra i wzruszająca opowieść.

Wil Haygood
Kamerdyner
Wydawnictwo Marginesy 2013

Suflet

Tytułowy Suflet jest potrawą delikatną, finezyjną, która bardzo źle znosi zmiany np. temperatur. Podobnie jak bohaterowie powieści, których czekają wielkie zmiany, na które być może nie są jeszcze gotowi. Paryż, Stambuł, Nowy Jork. Trzy miasta, trzy losy, trzy bolesne straty. Lilia, niegdyś szalona artystka, dziś głównie żona i matka, będzie musiała stanąć przed dużym wyzwaniem – opieką nad chorym mężem, który po wylewie stał się zgorzkniałym człowiekiem i trudnym partnerem. Przed Ferdą wielki dylemat – czy przyjąć pod własny dach matkę hipochondryczkę, z którą nigdy nie było Ferdzie po drodze? A jak ze śmiercią ukochanej żony poradzi sobie Marc, beztroski i wiecznie bujający w obłokach właściciel galerii? Piękna, ciepła opowieść o miłości, wybaczeniu i… mocy kuchennej alchemii. Książka doskonała na letnie, leniwe popołudnia.

Perker Asli E.
Suflet
Sonia Draga 2013