Siła przyjaźni

Książka Gabrieli Gargas to splecione ze sobą historie trzech przyjaciółek: Doroty, Hanny i Kaliny, które zupełnie niespodziewanie znajdują się na jednym z życiowych zakrętów. Dorota, mężatka i matka dwójki dzieci, wpada w rutynę codzienności, a jej małżeństwo przeżywa kryzys. Hania, singielka robiąca błyskotliwą karierę w międzynarodowej korporacji, wciąż nie może trafić na odpowiedniego mężczyznę. A Kalina, właścicielka ekskluzywnego butiku, będąca w szczęśliwym związku od 10 lat spotyka swoją dawną miłość. Życie kobiet zmienia się kiedy stają w obliczu śmiertelnej choroby. Ich przyjaźń nabiera siły i nowego wymiaru. Okazuje się, ze prawdziwa przyjaźń potrafi pokonać czas, życiowe trudności, a nawet śmierć. To książka wzruszająca, pełna emocji, która nie koloryzuje rzeczywistości. Pokazuje jak dużą sztuką jest życie, a jednocześnie bawi, dzięki poczuciu humoru i autoironii.

Gabriela Gargas, W plątaninie uczuć, wyd. Feeria, Łódź 2012.

Pasjonująca podróż

Dwie kobiety, iberystka Justyna Minc i prawniczka Paulina Pilch postanowiły, że zrealizują swoje wielkie marzenie i wybiorą się w podróż dookoła świata. W 2010 roku rzuciły więc pracę w warszawskich firmach i wyruszyły w upragnioną wyprawę. W trakcie trwającej rok podróży Minc i Pilch przeżyły więcej niż się spodziewały, a podróż okazała się przygodą ich życia. Kobiety wszystkie swoje doświadczenia postanowiły na bieżąco spisywać w formie bloga. Z czasem blog stał się podstawą książki. Autorki wyruszając z domu miały cztery wizy w paszporcie, plecaki przeładowane niepotrzebnymi rzeczami i… strach w oczach. Po miesiącu po strachu nie było śladu. „Dziewczyńska podróż dookoła świata” to doskonały poradnik. Relacje Justyny Minc i Pauliny Pilch to kopalnia wiedzy dla tych, którzy marzą o takiej podróży, ale nie mają pojęcia, jak się przebić przez urzędowe przeszkody, finansowe pułapki, barierę językową i różne niebezpieczeństwa.

Justyna Minc, Paulina Pilch, Gdzie diabeł nie może. Dziewczyńska podróż dookoła świata z Warszawy lądem na Bali, wyd. Feeria, Łódź 2012.

Wędrówka, która zmieniła życie

Pewnego dnia Harold Fry otrzymał od Queenie, przyjaciółki z dawnych lat, list. Był to list pożegnalny od osoby umierającej na raka. Zmartwił się, bo kiedyś tych dwoje wiele łączyło. Chciał odpisać, że mu przykro, ale w drodze na pocztę uświadomił sobie, że zwykły list nie wystarczy. Postanowił więc rozpocząć niezwykłą misję Pełen nadziei Harold wyruszył w trwający 87 dni marsz, wierząc, że dopóki będzie szedł, Queenie będzie żyła. Podczas wędrówki spotyka człowieka goryla, słowacką lekarkę, sławnego aktora i wielu innych ludzi, którzy poznają historię jego wyprawy i opowiadają mu o swoich lękach, miłościach, pasjach i nieszczęściach. Okazuje, że Harold Fry chcąc zmienił czyjeś życie, zmienił swoje. Książka Rachel Joyce to propozycja dla wszystkich tych, którzy lubią relaksującą, pouczającą i wzruszająca literaturę napisaną lekkim piórem. Powieść nominowano do prestiżowej nagrody Man Booker Prze. Książką roku 2012 okrzyknął ją „The Times”. To pozycja, po którą warto sięgnąć.

Rachel Joyce, Niezwykła wędrówka Harolda Fry, wyd. Znak, Kraków 2013.

Na dwóch kółkach przez Madagaskar

Autorzy bestselleru „Przez świat na rowerach” postanowili po raz kolejny wsiąść na dwa kółka i opisać swoją niezwykłą wyprawę. Okazuje się bowiem, że kto raz zaznał prawdziwego życia w siodełku wie, że nawet stukrotne objechanie świata nie zaspokoi głodu podróży. Książka Pawła Opaski i Magdaleny Opaski to barwna relacja z rowerowej podróży do jednego z najbardziej niezwykłych miejsc na ziemi. Bo czy jest jakieś inne miejsce gdzie od milionów lat w konarach drzew skaczą lemury, a od czasu do czasu (od lat kilkunastu) wskakują i na plecaki turystów, jeśli ci mają w nich banana lub mandarynkę? Autorzy z lekkością opisują ciekawe miejsca, historię, zwyczaje i madagaskarską naturę, a teksty bogato ilustrują piękne fotografie. To wspaniała książka dla wszystkich osób ciekawych świata.

Paweł Opaska, Magdalena Opaska, Przez Madagaskar na rowerach… pieszo i taxi brouss’em, wyd. Feeria, Łódź 2011.