Nie potrzeba wielkiej fantazji, by wywołać przed oczyma ten idylliczny obrazek. Wyobraźni natomiast z pewnością potrzebował Krzysztof Kolumb, który zdecydował się na podróż w nieznane i wraz z Ameryką odkrył coś jeszcze – rajskie, wiszące łóżko. Hamak.

hamak3

Krzysztof Kolumb odkrywa hamak

Hamak w Ameryce Łacińskiej jest nieodłączną częścią kultury oraz filozofii życia związanej z rytuałem wypoczynku, czyli siestą. Podróżując po Karaibach, Brazylii czy Meksyku można się łatwo o tym przekonać.
Do Europy Hamak trafił dzięki podróżom Krzysztofa Kolumba, który 12 października 1492 roku dotarł do archipelagu Bahamów, odkrył Amerykę oraz wygodne fotele zawieszone między drzewami, na których odpoczywali tubylcy.
Hamaki wkrótce stały się niezbędnym elementem wyposażenia hiszpańskich i brytyjskich statków z okresu kolonializmu. Marynarze nie musieli już spać na mokrej i brudnej podłodze. Mogli za to zrelaksować się w kołysanym przez morskie fale hamaku. Takie rozwiązanie było niezwykle praktyczne. Hamaki zajmują stosunkowo mało miejsca, są mobilne i w łatwy sposób można je rozłożyć i zamocować.

hamak1

W Ameryce Południowej

Pierwsze hamaki według antropologów powstały na terenach Ameryki Środkowej i Południowej. Produkowane były przez tamtejszych Indian z kory drzew oraz włókien roślinnych już ponad tysiąc lat temu. Na ten fakt wskazywać może znajdujący się obecnie w Muzeum Złota w Bogocie miniaturowy złoty hamak zwany „kolebką bogów”, który świadczy o długiej tradycji hamaków w kulturze latynoamerykańskiej.
Pierwsze hamaki nie pełniły funkcji stricte wypoczynkowej, ale przede wszystkim ochronną. Indianie śpiąc w hamakach zabezpieczali się przed atakami dzikiej zwierzyny. Spanie na ziemi łączyło się bowiem z dużym niebezpieczeństwem ze strony owadów, mrówek, jadowitych węży, czy szczurów które były źródłem różnego rodzaju chorób. Hamak stanowił także skuteczną ochronę przed drapieżnikami i większą zwierzyną.
Z czasem zrezygnowano z hamaków wykonanych z kory drewna, a do ich produkcji zaczęto wykorzystywać różnego typu naturalne tkaniny i inne materiały. W ten sposób powstały dwa typy hamaków – jedne wykonane z tkaniny, najczęściej bawełny oraz hamaki sznurkowe, przypominające sieć rybacką.

hamak2

Zamiast pryczy

Do ciekawostek należy fakt, że w XIX wiecznym więziennictwie brytyjskim próbowano zastąpić łóżka więźniów hamakami. Szybko jednak okazało się, że przedsięwzięcie jest niezwykle kosztowne, a więźniowie potrafią wykorzystać hamaki jako broń, dlatego dzisiejsi więźniowie zamiast spać w wygodnych hamakach do dyspozycji mają tradycyjne prycze więzienne.

Czas na relaks

Walor rozrywkowy i wypoczynkowy hamaków dostrzeżono w USA na przełomie XIX i XX wieku. Relaksowały się w nim głównie bogate rodziny, ale także odpoczywający od pracy rolnicy.
Obecnie hamaki są powszechnie dostępne, stosuje się je na zewnątrz, jak i wewnątrz domów (hamaki kokony). Coraz bardziej popularne są także wśród podróżników, którzy uwielbiają niezwykle praktyczne i wygodne hamaki-namioty.