Impregnowanie

CEL:zabezpieczenie drewna przed działaniem czynników atmosferycznych. Matowe wykończenie podkreślające fakturę drewna.

PRZYGOTOWANIE: Odpowiednio przygotowujemy drewno, sprawdzając, czy jest suche, czyste i nie zawiera starych powłok malarskich. W przypadku zauważenia żywicy lub tłustych plam przemywamy te miejsca Benzyną Ekstrakcyjną Śnieżka. Drewno wygładzamy równomiernie papierem ściernym, dzięki czemu otrzymamy taką samą kolorystykę na całej powierzchni (miejsca mocniej wypolerowane dadzą jaśniejszą barwę impregnatu). Przedmioty narażone na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznym zabezpieczamy najpierw bezbarwnym impregnatem, np. Impregnatem Ochronnym — Gruntującym VIDARON.

IMPREGNOWANIE: Impregnat nakładamy pędzlem do wyrobów rozpuszczalnikowych i rozprowadzamy go na powierzchni drewna. Gdy zaczyna ona matowieć, rozcieramy produkt półsuchym pędzlem wzdłuż słojów drewna. Zaczynamy od miejsca, gdzie rozpoczęliśmy malowanie. Całość pozostawiamy do wyschnięcia na około 12 godzin. Przed nałożeniem drugiej warstwy szlifujemy drewno papierem ściernym i oczyszczamy z pyłu. Dzięki temu wygładzamy podniesione włosy drewna i uzyskujemy idealnie gładką powierzchnię. Drugą warstwę impregnatu nanosimy w ten sam sposób, co pierwszą. Następnie pozostawiamy do wyschnięcia. Warto też wybrać odpowiedni produkt, np. Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON, który zawiera Teflon® surface protector i ma gwarancję skutecznej ochrony na 6 lat. Jest dostępny aż w 14 różnych kolorach.

Patynowanie

CEL:postarzanie drewna i nadanie mu bardziej szlachetnego wyglądu.

PRZYGOTOWANIE: Proces patynowania najlepiej przeprowadzać na surowym, litym drewnie. Jeśli nasz przedmiot jest pokryty lakierem, bejcą czy farbą, musimy starannie usunąć warstwę malarską. W tym celu najlepiej przeszlifować przedmiot papierem ściernym lub zastosować Zmywacz Powłok Lakierniczych Beston, a po odwarstwieniu się farby od podłoża użyć szpachelki lub drucianej szczotki. Następnie przecieramy drewno wilgotną bawełnianą szmatką i sprawdzamy, czy nie ma na nim kurzu i tłustych plam. Na koniec warto zastosować rozcieńczalnik Śnieżka Benzyna Ekstarkacyjna modyfikowana.

PATYNOWANIE: Drewno przecieramy drucianą szczotką w celu podkreślenia słojów. Nakładamy Bejcę Do Drewna VIDARON najlepiej w kolorze białym, nadmiar. Nadmiar produktu usuwamy szmatką i czekamy aż wyschnie. Następnie nakładamy warstwę Lakieru Bezpodkładowego VIDARON, a po dokładnym wyschnięciu matowimy drewno papierem ściernym i usuwamy kurz. Kolejnym etapem jest jest nałożenie drugiej warstwy lakieru.

Bielenia-postarzanie

CEL: uzyskanie efektu shabby chic, widoczne przecierki i postarzane drewno.

PRZYGOTOWANIE: Efekt bielonego i przetartego drewna najlepiej prezentuje się na surowym, litym drewnie. Jeśli podejmujemy się renowacji mebli, to musimy starannie usunąć dotychczasową warstwę malarską (patrz: patynowanie). Przed pracą przygotujmy niezbędne materiały: bejcę do drewna w ciemniejszym kolorze (np. Bejca Do Drewna VIDARON) oraz emalię akrylową w kolorze białym (np. Śnieżka Supermal® Emalia akrylowa), a także pędzel, szmatkę, papier ścierny (drobnoziarnisty), nożyk i świecę z białego wosku.

BIELENIE-POSTARZANIE: Drewno oczyszczone z kurzu i zanieczyszczeń pokrywamy równomiernie jedną warstwą bejcy (patrz: bejcowanie) i pozostawiamy do wyschnięcia. Następnie wybrane miejsca smarujemy świecą. Kolejnym krokiem jest równomierne dwukrotne pomalowanie powierzchni białą emalią. Po wyschnięciu emalii miejsca, w które wtarliśmy wosk przecieramy delikatnie nożykiem, a następnie całość przeszlifujemy papierem ściernym dla wyrównania powierzchni. Gotowe!