Bejcowanie

CEL: barwione drewno z podkreślonym rysunkiem słojów.

PRZYGOTOWANIE: Przed bejcowaniem dokładnie przygotowujemy drewno. Jego powierzchnia powinna być czysta, sucha, pozbawiona plam i śladów tłuszczu, a także wyczyszczona ze starych powłok malarskich. Drewno szlifujemy papierem ściernym wzdłuż słojów, następnie wygładzamy i polerujemy, a także oczyszczamy z kurzu i pyłu. Pamiętajmy, że dobrze przygotowana powierzchnia oznacza łatwiejszą i szybszą aplikację bejcy oraz lepszy efekt końcowy.

BEJCOWANIE: Wybieramy Bejcę VIDARON, która zawiera formułę ułatwiającą aplikację EASY TO USE. Aplikację wykonujemy gąbką lub miękką szmatką. Produkt nakładamy przez równomierne i dokładne wcieranie w drewno, a nadmiar bejcy, który nie został wchłonięty, usuwamy. Wszelkie korekty możemy wykonywać nawet kilka minut po nałożeniu bejcy. Następnie pozostawiamy do wyschnięcia na około 6 godzin. Jeśli zależy nam na ciemniejszej barwie drewna, nakładamy drugą warstwę bejcy – w podobny sposób co pierwszą. Wcześniej nie wykonujemy szlifowania międzywarstwowego. Zabejcowaną powierzchnię pozostawiamy do wyschnięcia, a następnie zabezpieczamy odpowiednim lakierem. W przypadku elementów używanych wewnątrz pomieszczeń stosujemy Lakier Bezpodkładowy VIDARON. Przedmioty znajdujące się na zewnątrz pokrywamy Lakierem Zewnętrznym VIDARON.

Olejowanie

CEL: naturalny wygląd drewna, jedwabisto półmatowe wykończenie podkreślające słoje.

PRZYGOTOWANIE: Olejować możemy zarówno gatunki drewna rodzimego, jak i egzotycznego. Najlepiej stosować olej na twardych gatunkach drewna, które są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Przed jego nałożeniem należy dokładnie przeszlifować drewno i zadbać, aby jego powierzchnia była idealnie gładka (na olejowanym drewnie bardziej widoczne są niedoskonałości) i oczyszczona z pyłu. Przed przystąpieniem do prac należy przygotować odpowiednie narzędzia: płaski pędzel, wałek i bawełnianą szmatkę, a także olej (np. Olej Do Drewna VIDARON).

OLEJOWANIE: Przed przystąpieniem do prac dokładnie mieszamy produkt. Olejowanie wykonujemy wałkiem, pędzlem lub bawełnianą szmatką. Używając szmatki, musimy pamiętać, iż tworzymy cieńszą powłokę, dlatego niezbędne jest nałożenie nieco grubszej warstwy. Zaletą tej metody jest jednak równomierne i dokładniejsze rozprowadzenie produktu. W przypadku używania pędzla należy wybrać ten do wyrobów rozpuszczalnikowych. Olej nanosimy starannie i jednolicie. Po około 15 minutach od nałożenia usuwamy nadmiar produktu. Pomalowany przedmiot pozostawiamy do wyschnięcia. Przed nałożeniem drugiej warstwy ścieramy papierem miejsca szorstkie i nierówne, dzięki temu wygładzamy włókna drewna. Drugą warstwę nakładamy równomiernie na całej powierzchni przedmiotu, a jego nadmiar usuwamy bawełnianą szmatką. Czas schnięcia drugiej warstwy to około 6 godzin.

Lakierowanie

CEL: naturalny wygląd drewna i jednoczesna ochrona dzięki powłoce lakierniczej.

PRZYGOTOWANIE: Sprawdzamy czy powierzchnia jest czysta, sucha i wolna od starych powłok malarskich. Miejsca, w których zauważymy żywicę lub tłuste plamy przemywamy Benzyną Ekstrakcyjną Śnieżka. Drewno wygładzamy papierem ściernym i oczyszczamy z pyłu. Do malowania mebli i dekoracji drewnianych używamy Lakieru Akrylowego, np. marki VIDARON, który ma podwyższoną odporność na ścieranie i uszkodzenia, a także nie powoduje ciemnienia drewna.

LAKIEROWANIE: Lakierowanie wykonujemy pędzlem. Zaczynamy od trudno dostępnych miejsc. Lakier nanosimy grubą warstwą i lekko rozprowadzamy na całej powierzchni drewna. Lakierowane elementy łączymy na mokro w ciągu około 5 minut. Po pomalowaniu całości pozostawiamy do wyschnięcia na około 4 godziny. Następnie szlifujemy całą powierzchnię papierem ściernym, aż do uzyskania gładkiej powierzchni i dokładnie oczyszczamy z pyłu. Drewno jest gotowe do nałożenia drugiej warstwy lakieru, którą nakładamy w ten sam sposób, co pierwszą. Całość pozostawiamy do wyschnięcia.