Ogród to miejsce, w którym z przyjemnością odpoczywamy, relaksujemy się i organizujemy różne aktywności. Dla najmłodszych to wymarzona przestrzeń do zabawy, swobodnego biegania na świeżym powietrzu, a także poznawania świata przyrody.

Dobrze zaplanowany ogród będzie miejscem, w którym każdy z mieszkańców chętnie spędzi wolną chwilę. Na etapie planowania zagospodarowania przydomowej przestrzeni, warto pomyśleć o potrzebach najmłodszych domowników. Priorytetem powinno być tutaj bezpieczeństwo dzieci, a także ich radość i zadowolenie – to najlepsza gwarancja przyszłej dobrej zabawy i spokojnego odpoczynku rodziców.

Przy wyznaczaniu strefy dla najmłodszych warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii:

– teren nie powinien być utwardzany, postawmy na miękkie podłoże, takie jak trawa lub piasek – dzięki temu zminimalizujemy ryzyko urazów przy upadkach,
– przestrzeń powinna być dobrze widoczna z każdej części działki i domu – umożliwi to rodzicom kontrolę bezpieczeństwa zabaw,
– strefa dla dzieci powinna być oddalona od ulicy, najlepiej, by znajdowała się w głębi ogrodu,
– przy dużym nasłonecznieniu przestrzeni należy zadbać o zacienienie w postaci pergoli, parawanu lub odpowiednio zasadzonych roślin i drzew,
– wszelkie sprzęty i urządzenia powinny posiadać atest, który poświadczy, że przeszły odpowiednie testy i spełniają normy bezpieczeństwa.

Mini plac zabaw

Zjeżdżalnia, huśtawka, karuzela, bujaczek – to najbardziej popularne sprzęty, które można znaleźć na dziecięcym placu zabaw. Także i w ogrodzie możemy je wykorzystać – z pewnością zapewnią dzieciakom wiele radości. Huśtawkę możemy zawiesić na drzewie, zamontować ją na specjalnym stelażu lub zakupić coraz bardziej popularne huśtawko – bujaki. Jeśli chodzi o zjeżdżalnie, do wyboru mamy te wykonane w całości z tworzywa sztucznego (sprawdzą się szczególnie dla najmłodszych dzieci) oraz z drewnianym lub metalowym stelażem. Pamiętajmy, by wysokość każdego ze sprzętów dostosować do wzrostu i wagi dziecka, a plac zabaw i jego najbliższe otoczenie powinny być wolne od sprzętów i przeszkód mogących zagrozić życiu lub zdrowiu dzieci. Wystające kołki lub gwoździe z płotu, ostro zakończone deski, sznury na pranie, trujące rośliny czy oczko wodne należy usunąć lub odpowiednio zabezpieczyć.

Zamki na piasku

Bardzo uniwersalnym i służącym przez kilka lat sprzętem będzie tradycyjna piaskownica. Z zabaw w piasku ucieszą się zarówno maluchy, dla których będzie ona wspaniałą formą pobudzania zmysłów, jak i nieco starsze przedszkolaki, które odnajdą przyjemność w tworzeniu konstrukcji i własnych budowli. Piaskownica może być wykonana z tworzywa sztucznego lub drewniana, mieć różne kolory i kształty. Bez względu na wybrany przez nas model warto pamiętać o specjalnej pokrywie, która uchroni piasek przed ulewnym deszczem oraz zanieczyszczeniem przez zwierzęta. Jeżeli zdecydujemy się na jej samodzielne wybudowanie z drewnianych elementów – koniecznie zastosujmy impregnat, który zabezpieczy konstrukcję przed wilgocią i promieniami UV (np. impregnat powłokotwórczy Viradon).

Własne M w ogrodzie

Dzieciaki z pewnością docenią też domek lub namiot, w którym będą mogły nie tylko urządzać zabawy, ale też skryć się przed czujnym okiem rodziców. Ceny takich „budowli” zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych za materiałowy, rozkładany namiot, aż do kilkuset za stabilny, duży domek, który stanie się stałą częścią przestrzeni. Warto urządzić w takim domku kuchnię, w której dzieci będą mogły urządzać kulinarne eksperymenty lub mini ogródek, który pozwoli im na poznanie roślin i zaprzyjaźnienie się z naturą. Dobrym pomysłem jest też zakupienie mebelków, takich jak stolik i krzesełka, które posłużą nie tylko w zabawie, ale tez pozwolą na zorganizowanie mini przyjęcia dla zaproszonych gości.

Ciekawe rozwiązania

Innymi ciekawymi akcesoriami do ogródka najmłodszych są m.in. tablice do rysowania – wolnostojące lub takie, które można zamontować na ścianie lub płocie. Z powodzeniem możemy zrobić ją sami – wystarczy kawałek płyty pomalowany farbą tablicową. Wiele produktów dostępnych na rynku – np. farba tablicowa Magnat – jest także magnetyczna, dzięki czemu z powodzeniem przymocujemy do niej magnesy i inne dziecięce skarby.
Dla pełnych wigoru maluchów dobrym rozwiązaniem będą tunele, w których rozładują nadmiar energii i które możemy wykorzystać urządzając dla najmłodszych np. tor przeszkód. Jak zatem widać, możliwości urządzenia strefy dla dziecka jest kilka, a wszystko zależy od naszej wyobraźni i budżetu, jaki chcemy przeznaczyć na ten cel.